Citlivý pohľad na necitlivý život na ulici

„Pred kostolom sa v očakávaní dobrého zárobku zgrupovali bezdomovci, žobráci i predajcovia Nota Bene. Peter mal v ruke nejaké sväté obrázky, ktorými vytváral svoj imidž. Janovi vytŕčal vred na nohe a Mara provokatívne ukazovala svoje brucho. Bola už v ôsmom mesiaci. To všetko kvôli reklame, lebo vedeli, že to hrá ľuďom na city. Keď v kostole doznelo posledné amen, pred kostol dobehla Alena. Pred sebou tlačila kočík so svojím dvojročným synom. Ledva chytala dych. Nečudo, lebo toto už bol dnes jej druhý kostol. Narýchlo vytiahla kôpku časopisov Nota Bene spod deky z kočíka a keď sa vo dverách kostola objavil prvý vychádzajúci, nenápadne začala štípať malého Ďurka.“

Muži, ženy, deti a pesV roku 2006 vyšla na Slovensku prvá kniha napísaná človekom bez domova- bývalým predajcom Nota Bene Júliusom. Jeho druhej knihe Muži, ženy, deti a pes z roku 2008 sa dostalo už aj audioverzie, ktorá zas získala zápis prvej takejto audioknihy, dokonca nahovorenej samotnými ľuďmi bez domova. Po jednej kapitole k nahrávaniu tohto skráteného výberu zo „slávnej Júliusovej knihy“ prispeli aj hostia Dodo Nagy s Adelou Banášovou.

Július píše o ľuďoch na ulici, keďže ju sám bol nútený obývať. Píše úprimne. O skutočnom neromantizovanom živote ľudí, ktorí nemajú domov. Priznáva ich taktiky, ako vyžobrať nejaké peniaze, alebo predať čo najviac časopisov. Ako vzbudil súcit okoloidúcich a často si ich solidaritu aj nepríjemne vynútiť. Neschováva drobné hriechy svojich súpútnikov, ukazuje len, že aj oni sú ľudia a majú chuť žiť a či v minulosti zlyhali, alebo sa stali obeťami zlyhaní, sú odkázaní na pomoc ostatných.

V meste ich často prehliadame a často si na nich spomenieme, až keď sa bavíme o turizme v Bratislave, alebo nemôžme vydržať smrad v električke. Aj oni si však žijú svoj každodenný život, len trochu inak. Ten ich je niekedy viac o hľadaní si teplého nocľahu, strachu o tašku s „celým majetkom“, či teplom obede. O skromných počtoch priateľov s podobným osudom a ešte skromnejších počtom priateľov z radu tých šťastnejších – ľudí s domovom. O krehkých priateľstvách, ktoré môže končiť smrťou, ale aj o menej zriedkavých, no o to šťastnejších návratoch k rodine, či zaradením sa medzi “normálnych“.

Július nám predstavuje ich stále myšlienky na domov, problémy s umývaním, smutné uzimené Vianoce, príbehy turistov, ale aj obyčajných obyvateľov Bratislavy, či kvetinárky, ako nazýva ženy, ktoré predávajú kvietky natrhané v parkoch. Pridáva postrehy a vlastné malé analýzy problémov, ktoré človeka bez domova denne stretávajú, a bytostne sa ho dotýkajú. Predstavuje citlivý pohľad na často necitlivý život ľudí, s ktorými ho život na nejaký čas spojil.

Ale osud, môže predsa zamávať s každým. Aj takí, ktorí si “bezdomovcov“ predtým nevšímali, sú teraz nimi sami. Ako v prvej kapitole hovorí takzvaný Páter, kto pomôže chudákovi, ako by Kristu pomohol. Nech už chcete pomôcť Kristu alebo len chudákom, zakúpením audioknihy Muži, ženy, deti a pes prispejete celou zaplatenou sumou občianskemu združeniu Proti prúdu, ktoré vydáva známy časopis Nota Bene a inak pomáha ľuďom bez domova.

.

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————–

“Dostali sme sa až nebezpečne blízko k akceptovaniu situácie bezdomovcov ako neriešiteľnej.”
-Linda Linge


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,064 prečítaní

1 komentár k "Citlivý pohľad na necitlivý život na ulici"

[...] – Na východ od raja 08.) Aj knihy majú svoje rekordy 09.) Kurt Vonnegut – Bitúnok č. 5 10.) Citlivý pohľad na necitlivý život na ulici 11.) Scenár Izraelského príbehu Theodora Herzla 12.) Charles Duhigg – Sila zvyku 13.) Khaled [...]

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>