Eckhart Toll: Sila prítomného okamihu

Počuli ste už o knihe, ktorá sa „číta ušami“? Ak neviete, o čom je reč, pravdepodobne ste ešte nemali tú česť s audioknihou.  Ako už samotný názov napovedá, ide o knihy, ktoré sa čítajú počúvaním. Z písomnej formy ich najčastejšie na hovorené slovo pretvoria známi dabingoví herci. Pri ich kúpe nemusíte navštevovať žiaden obchod ani čakať na kuriéra so zásielkou.  Jednoducho si knihu stiahnete  do počítača a potom uložíte na svoj prehrávač. Nasadíte slúchadlá a môžete sa pustiť do „čítania“.

Sila prítomného okamihu od Eckharta Tolla bola mojou prvou vypočutou audioknihou vôbec. Stačilo zopár Sila prítomného okamihuklikov a o niekoľko chvíľ som ju mala nahratú v prehrávači. Počas zhruba 7,5 hodinového počúvania mi spoločnosť robil Matej Landl, ktorý mi svojím príjemným hlasom otváral nové zákutia ľudskej mysle. Rozprával o tom, ako sa človek upína k veciam, ktoré sa mu stali, ktoré sa ešte len stanú a pritom zabúda žiť v prítomnosti. Nasledovalo dôkladné vysvetlenie, prečo to nie je správne a pre čitateľa škodlivé a ako podľa autora funguje ľudská myseľ, ktorou sme väznení pred skutočným prežívaním. Prežívanie autor približuje z rôznych hľadísk a odvoláva sa pritom na velikánov, akými boli Buddha, či Ježiš. Miestami to na vás môže pôsobiť , že sa tak len snaží pokryť čo najširšie publikum.  Jemu sa ich však napodiv darí spojiť do jednej vety bez toho, aby to pôsobilo prvoplánovo a rušivo.

Kniha je narozprávaná formou otázok, ktoré kladie Milena Minichová. Musím povedať, že mnohé z položených otázok by som autorovi položila aj ja sama. Postupne sa z jeho odpovedí dozvedáme , že cestou k oslobodeniu od mysle je sústredenie sa na svoje vnímanie , inak nás naša myseľ začne ovládať, naše plné vedomie zostane v úzadí a my nedosiahneme osvietenie. To je v knihe spomínané veľmi často. Postupne sa od všeobecných zásad autor dostáva k ich aplikácii na konkrétne situácie, ako sú vzťahy, práca, či postoj k sebe samému. Zároveň nám ponúka rady, ako sa naučiť ovládať naše myslenie a do hĺbky precítiť každú situáciu a okamih.

Musím priznať, že som ku knihe bola zo začiatku pomerne skeptická. Už podľa názvu som očakávala, že pôjde o „zaručene život-meniacu“ knihu, ktorá sa bude za každú cenu snažiť človeka presvedčiť, že treba niečo robiť so svojím životom, pretože inak nebudeme šťastní, osvietení, vyrovnaní. V istých ohľadoch sa moje očakávania naplnili. Tolle bezpochyby potvrdil fakt, že je súčasným uznávaným  duchovným učiteľom a jeho knihy a učenie pomohli mnohým ľuďom. Aj ja som si teda poctivo odpovedala na všetky otázky, vyskúšala som si zopár cvičení a našla som viacero podnetov na ďalšie sebapozorovanie a zlepšovanie.

Audioknihy prinášajú novú dimenziu čítania. Možnosť kráčať ulicou, šoférovať, či zaspávať a pritom „čítať“ knihu je jednou z výhod, ktoré táto novinka v literatúre prináša.  Pre mňa Sila prítomného okamihu určite nebude poslednou audioknihou, ktorú som si vypočula. Ktorý čitateľ by si nechcel nosiť so sebou v malom prehrávači hneď niekoľko kníh a vybrať si podľa nálady? Už stačí domyslieť len jednu maličkosť -  ako si dať v prehrávači záložku? :-)

.

Zelený hrášok

————————————————————————————————————-

„Čokoľvek, čo prítomnosť obsahuje, prijímaj, akoby si si to sám zvolil.“
-Eckhart Tolle


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,391 prečítaní

Žiaden komentár k “Eckhart Toll: Sila prítomného okamihu”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>