Hrdinovia a géniovia

Vždy boli ľudia, ktorí dokázali vo svojej dobe vyniknúť tak nesmierne, že ich ocenila nielen budúcnosť, ale už od súčasníkov sa im dostalo zaslúženého uznania. Niektorí vynikali hrdinstvom, niektorí svojim géniom. Tích niekoľko najvýnimočnejších však disponovalo obojím. Žiarivý intelekt podporený tvrdosťou vôle, schopnosťou vytrvať, nevzdať sa a bojovať za svoje presvedčenie – svoj sen. S takýmito vlastnosťami dokázali zmeniť svet, v ktorom žili k svojmu obrazu.
Kniha Hrdinovia a géniovia prináša bližší pohľad rôznych autorov na životy 15 výnimočných osobností, ktoré všetci bezpečne poznáme cez archetypálne známe príbehy, ktorými si spoločnosť zabezpečuje ich nasledovateľov. Chorobne známe mená však zvyčajne po čase začnú pomaly strácať svoje príbehy, preto je vždy dobré si z času na čas pripomenúť, čím museli prejsť a čo museli zažiť, aby si zaslúžili svoje miesto medzi prvými.

Nájdeme tu príbehy veľkých vládcov ako Alexander Veľký, Cicero, Napoleon a zákonodarcov- Mojžiš, Ježiš Kristus; reformátorov- Einstein, Luther, apoštol Pavol a umelcov- Beethoven, Michelangelo; objaviteľov – Kolumbus, Gutenberg, Kopernik a dobrodruhov – Livingstone, Štefánik.

Biografie týchto osobností plne ponúkajú široký kontext, do ktorého ich autori pochopiteľne kladú. Príbehy a okolnosti sa tak stávajú o to ľahšie pochopiteľnejšie, o čo ťažšie predstaviteľnejšia je pre nás zároveň veľkosť týchto ľudí. Obsahujú fundované výpovede odborníkov a osobnostné charakteristiky, úryvky z korešpondencie a iné zaujímavosti z ich životných zápasov.
Pri postavách Mojžiša, Martina Luthera, Krista, či Apoštola Jána sa miestami rozprávanie presúva viac do kázania. Napriek tomu sa pri počúvaní možno dozvedieť veľa zaujímavých a hlavne často neznámych, neočakávaných a prekvapivých informácií o týchto chronicky známych postavách histórie.
Teatrálny megaloman Alexander Veľký bol vždy v prvej línii, keď dobíjal celý dovtedajší svet.
Pijatiku zdedil Beethoven po otcovi a ten zas po svojej matke, a  meno Ludvik po svojom nenarodenom staršom bratovi. Nikdy sa nenaučil poriadne hrať na organ. V 16-tich navštívil svoj idol Mozarta. Ten mu prorokoval svetovú slávu a prijal ho za žiaka. Hayden ho rovnako prijal za žiaka. Prerobili kvôli nemu klavír tak, ako ho používame dnes. Začal strácať sluch už v 26-tich. Venoval Napoleonovi symfóniu. Na jeho pohrebe plakalo 20 000 ľudí.
Najväčší rímsky rečník Cicero, obhajca, spisovateľ, ktorého hlava a pravá ruka skončili pribité na rečníckej tribúne Rímskeho fóra, ako symbol, že stará sloboda je mŕtva tak, ako konečne aj rímska republika.
Einsteina vyhodili z gymnázia s vysvetlením, že jeho správanie pôsobí na ostatných žiakov rušivo. U učiteľov nebol obľúbený. Hral výborne na husle a obdivoval Mozarta, ale aj liptovského vynálezcu Aurela Stodolu.
Pred kníhtlačou učil Johann Gutenberg v Štrasburgu vyrábať liečivé zrkadlá. Cena Lutherovho Nového zákona z roku 1522 z Gutenbergovej tlače sa vtedy vyrovnala ročnému platu slúžky, 150 litrom piva, či 15 prasiatok.
V mladosti robil Kolumbus krčmára a stal sa dokonca pirátom. Nikdy sa nedozvedel, že objavil Ameriku a až do smrti bol presvedčený, že pristál v Indii.
Už vo svojej dobe navrhoval Kopernik európsku menovú úniu a publikovať svoje dielo o heliocentrickom systéme sa odvážil konečne až tesne pred smrťou.
Nebudem už viac prezrádzať. Ak vás to zaujalo vypočujte si to sami.

 

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

„Predstavivosť vládne svetu.”
- Napoleon Bonaparte

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
919 prečítaní

Žiaden komentár k “Hrdinovia a géniovia”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>