Lovestory vhodná aj do výťahu

Humor, nadhľad, nečakaný záver, krátkosť a výstižnosť. Tieto parametre spájajú poviedky z novej knihy Miloša Čermáka. Český novinár a spisovateľ prišiel prednedávnom s nápadom počas 100 dní napísať každý deň jednu poviedku a v rovnaký deň ju publikovať na internete. Kniha Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku teda pôvodne vznikla ako blog. Z pôvodných 100 poviedok, ktoré uzreli svetlo sveta len v e-forme bolo vybraných 74 a neskôr na námety čitateľov doplnených o ďalšie 4. Okrem knižnej formy vznikla aj audiokniha a práve tú som mala možnosť si vypočuť.

LovestoryKeďže ide o 78 poviedok narozprávaných v rámci takmer 7 hodín, jednoduchými počtami zistíme, že priemerne sa jedná o „päťminútovky“. A je to tak akurát. Akoby ste počúvali piesne. Zakaždým nový príbeh, zakaždým nová myšlienka, zamyslenie a takmer zakaždým aj úsmev. Áno, ide o príbehy poväčšine s humorným zakončením, ktoré často prekvapia, zaujmú a v niektorých prípadoch aj donútia zamyslieť sa. Poviedky majú podobnú formu – krátke, s myšlienkou na konci, no líšia sa motívmi a témami. O láske, o budúcnosti, o nástrahách facebooku a internetu, o Bohu a jeho zlozvykoch, o zdravej strave a kam to až dospeje, o cestovaní a šťastí, o výstrelkoch boháčov, či bežných manželských peripetiách, dokonca o príchode mimozemšťanov a iných sci-fi scenároch. Príbehy rozprávajú ženy, muži, rozprávač, či dokonca zvieratá. Čermák často využíva výstižné „do prdele!“ a občas sa neudrží a uletia mu aj horšie nadávky, no treba povedať, že do príbehov sa vyslovene hodia. V mnohých z poviedok sa objavia strážni anjeli (netradične spracovaní), či Boh (väčšinou ľudskejší, než by ste čakali).

Knihu narozprával sám autor a to bol pre mňa na začiatku kameň úrazu. Na jeho hlboký hlas a občas prílišnú artikuláciu som si chvíľu zvykala. Predsa len, neide o žiadneho dabingového herca, ktorý by mal prerozprávanie príbehu pekne naučené. Na druhej strane však on ako autor najlepšie dokáže oživiť svoje postavy a asi aj preto boli poviedky uveriteľnejšie a „neprofesionalita“ predčítača neprekážala. Časom som sa teda na každú ďalšiu poviedku vyslovene tešila. Čo si vymyslí tentokrát? Dedukovala som z názvov, no Čermák zväčša aj tak prekvapil.

Je to niečo nové. Ako počúvať hudbu a pritom sa zasmiať. Berúc do úvahy fakt, že poviedky vznikali skutočne rýchlo, musím autora vyzdvihnúť. Okrem pár exemplárov, ktoré by som označila za trochu nudné a predvidateľné, bola veľká väčšina zaujímavá a stála za čas, ktoré si počúvanie vyžaduje.

Audioknihu tohto formátu a žánru si rada vypočujem znova a autorom pokojne opäť môže byť Miloš Čermák. Mňa si ako čitateľa (či radšej poslucháča?) získal.

.

Zelený hrášok

————————————————————————————————————-

“Humor je najdemokratickejší zo všetkých ľudských zvykov.”
-Karel Čapek


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,094 prečítaní

1 komentár k "Lovestory vhodná aj do výťahu"

[…] 19.) Robert Galbraith – Volanie kukučky 20.) S. J. Watson – Skôr než zaspím 21.) Lovestory vhodná aj do výťahu 22.) Maroš Hečko, Michal Havran – Kandidát 23.) Jonas Jonasson – Analfabetka, ktorá […]

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>