Mafia na Slovensku od Gustáva Murína

„Tu je raj!“ Toto si mohol povedať na začiatku deväťdesiatych rokov každý člen zápasníckeho gangu v Dunajskej Strede. Peniaze tiekli prúdom a ešte sa veľmi nevraždilo, najmä nie navzájom. Až kým neprišiel Tibor Pápay zvaný Papa Joe, ktorý bol dovtedy len malým snaživým zlodejíčkom. Potom nastalo peklo.

Takto Murín opisuje časy, kedy sa stal Tibor Pápay obývaným „patrónom“ južného Slovenska, kde tvrdo vládol až do hromadnej popravy celého klanu v roku 1999 v bare Fontána, akcii označovanej za najmasovejšiu vraždu v celej modernej histórii organizovaného zločinu na Slovensku.

Mafia na Slovensku predstavuje začiatky mafiánskych gangov na Slovensku od začiatku 90. rokov až po úplné podriadenie miestnych zločineckých skupín Mikulášovi Černákovi. Od nástupu „zápasníckej“ skupiny z Dunajskej Stredy, ktorá bola po revolúcii prvým mafiánskym centrom Slovenska, cez Bratislavských klan Sýkorovcov s podporou Lexovej SIS až po presun centra organizovaného zločinu do Banskej Bystrice.

Kniha vychádza z už oficiálnych a zverejnených zdrojov, novín, časopisov, svedeckých výpovedí a záznamov súdnych procesov. Audio verzia v réžii Juraja Černého a čítaná známym hercom (práve aj zo seriálu Mafstory) Petrom Sklárom je skrátenou verziou pôvodného rukopisu upraveného pre lepší poslucháčsky zážitok. Nie je politicko-kriminálnou výpoveďou, ale sviežim a pútavým žurnalistickým rozprávaním odbornej úrovne. Audio kniha rozdelená na 51 prevažne dvoj až desaťminútových kapitol je plná priamych, odvážnych a nevyhýbavých tvrdení v smelom a nesterilnom jazyku.

Mafia na SlovenskuVenuje sa postupne všetkým najznámejším mafiánskym skupinám, ktorých mená sa už od deväťdesiatych rokov pravidelne objavovali v médiách, v hmle opatrných a neurčitých formulácií. Tóthovci z Kráľovského Chlmca, Košícký Róbert Holub, Bratislavský Peter Steinhübel prezývaný Žaluď, Žilinský Milan Holáň alias Gorila, Sýkorovci či Sýkorky, Takáčovci a Svobodovci z Bratislavy, Pápayovci z Dunajskej Stredy až po  Mikuláša Černáka z Banskej Bystrice. Všetci boli verejne známi bossovia podsvetia vo svojich častiach rozdeleného Slovenska v divokých časoch, kedy právo a poriadok určovali tí najbezohľadnejší.

Murín veľmi zaujímavo vysvetľuje, ako sa po revolúcii z bývalých vekslákov, boxerov a zápasníkov stali majitelia bezpečnostných služieb, ktorí v zaujímavej spolupráci s ekonómami, politikmi, políciou, Slovenskou Informačnou Službou, ale i cigánskymi klanmi dokázali postupne ovládnuť celé mestá a kontrolovať celú ich ekonomickú i kultúrnu produkciu.

Pozorujeme proces, kedy si Slovenská mafia prešla cestou od najprimitívnejších spôsobov ako je zastrašovanie, pašovanie, vydieranie, hazard, podnikanie s pohostinstvami, cez skupovanie štátnych zásob jej bielymi koňmi, výpalníctvo, nelegálne obchodovanie s pohonnými látkami až k poisťovacím a úverovým podvodom a krvavým politickým zákazkám pre Lexovu SIS, ktorá sa stala v 1994 sprostredkovateľom medzi podsvetím a Mečiarovou vládou s jej hlavnými privatizérmi Rezešom a Majským.

Dozvedáme sa tiež o pozícii albánskej, ukrajinskej, maďarskej a ruskej mafie na Slovensku a širšom pozadí vraždy Remiáša, únosu Michala Kováča ml., Mečiarových amnestiách, či hromadnej popravy Pápayovcov v bare Fontána. O dôležitej a nedeľnej súčasti posledného desaťročia starého storočia, čase granátov, podpálených áut, výbušnín, samopalov a hromadných popráv v réžii primitívnych násilníkov. Čase predtým ako „zločin zvliekol boxerské rukavice bitkára a navliekol si biele rukavičky“, verejné demonštrácie sily vystriedala skrytá moc „bielych golierov“, ktorí už tak nevyčnievajú.

Kniha Gustáva Murína Mafia na Slovensku ma svojím obsahom šokovala, svojím štýlom zabavila a potešila. Nepozerá sa na našu najbližšiu minulosť očami obetí (obeťami boli väčšinou sami aktéri), ale ponúka hodnotovo nezúčastnenú perspektívu na slovenský organizovaný zločin, ktorý vďaka mentálnej výbave väčšiny jeho aktérov pôsobí miestami značne slovensky neorganizovane. Keď pominiem žánrové rozdiely, svojou výpoveďou mi pripomína knihu Petra Pišťanka Rivers of Babylon.

Vďaka širšiemu pohľadu na udalostí a prepojeniu príbehov jednotlivých aktérov sa  v mojich očiach väčšina týchto mafiánov stala hlúpymi násilníkmi, obratnými prospechármi a nevedomými politickými posluhovačmi. Boli deťmi doby. Obeťami dejinnej príčinnosti a nutným sprievodom ponovembrových revolučných zmien. Ďalšími z obetí, ktoré si revolúcia vždy a bezohľadne vyberá.

Som veľmi rád, že som sa k tejto knihe dostal a vrelo ju odporúčam.

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————–

“Slováci vždy vedeli povedať, čo nechcú. Ale musíme sa naučiť povedať, čo chceme – a to vyšetriť túto vraždu” – (SME – spomienka na vraždu Róberta Remiáša. 28. 4. 2006.)
-Ján Budaj


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
4,909 prečítaní

1 komentár k "Mafia na Slovensku od Gustáva Murína"

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>