Michal Hvorecký – Pastiersky list

Na obálke tejto knihy si možno prečítať: „Satirické, autobiografické, mimoriadne ostré fejtóny a reportáže, za ktoré si autor vyslúžil tisícky kontroverzných reakcií v diskusných fórach, pobúrené odozvy politikov aj nomináciu na Novinársku cenu za najlepší komentár roka.“ Jedná sa o knihu Michala Hvoreckého Pastiersky list, ktorú sám autor nahovoril ako audioknihu a vydal pod rovnakým názvom. Tá obsahuje oproti tlačenej verzii s úvodom 15 krátkych poviedok, fejtónov a glos.

Vo svojich poviedkach a fejtónoch sa prenáša do detstva, rozpráva o nástrahách slobodného spisovateľského povolania, komentuje návštevu rôznych miest a rôznych ľudí, na ktorých na týchto miestach narazil. Vyjadruje sa k dobe, ktorú žijeme. Porovnáva naše Slovensko a miestne pomery s Nemeckom, kde často zamieri. Ako veľmi sa jednotlivé príspevky rôznia tematicky, tak sa odlišujú aj v miere deklarovaného vtipu, satiry a ostrosti. Niektoré sú trefné a dokážu potešiť, v iných je však iróniu a vtip poznať skôr z prednesu, než zo samotného textu.

„Ty niekam ideš a hneď niečo zažiješ, hovoria mi niektorí známi. My môžeme prejsť aj pol sveta a nič zvláštne sa nestane. Bože, presne po tom celý život túžim. Aby som aspoň jeden rok nič nezažil. No pochybujem, že to bude tento.“ priznal Hvorecký v poviedke Bobro-was. Mne sa pri niektorých jeho poviedkach zdalo, že sa mu jeho celoživotná túžba už splnila. Niektoré z nich mi skôr než satirické a ostré autobiografické reportáže pripomínali skúsenosti z nudných letných dní, kedy tak, ako si odjakživa prial, naozaj nič nezažil. Nič, čo by bolo nutné zaznamenať a zdieľať.

Takých bolo naozaj len pár. Naopak vtipný a veľmi umný bol fejtón uzatvárajúci túto audioknihu. Hip–hopová odpoveď na Pastiersky list má byť reakciou hip-hopového klanu petržalského gheta na posolstvo otcov biskupov – Godfathers, ako ich tu nazýva. Tú si možno dokonca pozrieť v roast show Na facku, kde ju predniesol takisto sám autor Michal Hvorecký so začiatkom zhruba na 68. minúte.

 

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

„Bývam vo veľmi malom domčeku, ale moje okná hľadia do veľmi veľkého sveta.“

-Konfucius

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
819 prečítaní

Žiaden komentár k “Michal Hvorecký – Pastiersky list”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>