Milan Rúfus – Murárska balada

Do knihy Dve osudové (1991) zaradil Milan Rúfus k svojim esejám Štyri epoštoly k ľudom (1968) aj básnickú skladbu Murárska balada (1987 – 1991), kde v príbehu – básni vyrozprával životopisne stroho, ale veľmi ľudsky slovensky – všeľudský osud svojho liptovského rodu.

Tejto básni sa dostalo aj audio verzie nahovorenej výborným Mariánom Geišbergom. Audiokniha Murárska balada je rozdelená do štyroch niekoľko minútových kapitol. Na záver je navyše opatrená  poznámkou autora, kde on sám v krátkosti vysvetľuje svoje vzťah k tomuto dielu a jeho vznik.

Milan Rúfus v básni predstavuje svoj rod a ťažký život svojich predkov, ktorého neoddeliteľnou súčasťou bola vždy holá chudoba a všadeprítomná smrť. Svojim predkom vyjadruje úctu, akoby pred nimi kľačal na ich hroboch a pýtal sa Boha, prečo je práve on tým, ktorý neodišiel z tohto sveta v malej rakvičke. Úprimne a vecne sa pozerá na prostredie, z ktorého vzišiel. Na osudovosť toho sveta, kde „mať kam odísť“ znamenalo niečo iné ako dnes.

Murárska balada je smutným rozprávaním o ťažkom živote našich predkov, kedy život, ale aj smrť boli iné ako dnes. Napĺňa však hrdosťou nad životnou silou našich predkov a zodpovednosťou nad našim vlastným životom.

 

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

,,Nebráň sa tomu, čo sa deje. A celý vyjdi v ústrety. Mne dobré je aj to, čo zlé je, len prázdne nie, to uletí.”

-Milan Rúfus

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,193 prečítaní

Žiaden komentár k “Milan Rúfus – Murárska balada”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>