Aj knihy majú svoje rekordy

Každý z vás určite pozná Guinnessovú knihu svetových rekordov, kde nájdete veľké množstvo rekordov sveta, patriacich do rôznych kategórii. Niekedy vám až rozum zastane a poviete si, že to ani nie je možné, aby tie veci, čo sa tam píšu, boli skutočné. Nebudeme sa však zameriavať na všetky rekordy, bližšie sa pozrieme na tie, ktoré sa týkajú práve kníh, poprípade aj autorov, spomenieme si kníhkupectvá či knižnice. Ukážeme si ako vyzerá najmenšia kniha sveta, zistíme, koľko rokov má najmladšia autorka na svete, kto vlastní najväčšiu zbierku záložiek a samozrejme mnoho iného.


1. Najväčšia kniha

Neviem ako vám, ale mne sa už aj niektoré letáky, ktoré mi prídu do schránky, zdajú obrovské. Veď to sa ani nedá poriadne držať v ruke. Keď sa však pozerám na fotku najväčšej knihy na svete, už sú tie letáky miniatúrne. Najväčšia kniha totiž meria 5 m x 8,06 m (16,40 stôp x 26,44 stôp), váži približne 1500 kg a skladá sa zo 429 strán. Kniha bola odhalená v Mshahed International Group, v Dubaji, v Spojených arabských emirátoch, dňa 27. februára 2012. Konštrukcie knihy s názvom „This the Prophet Mohamed“ (Tento prorok Mohamed) sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí. Ide o súbor príbehov, ktoré zdôrazňujú celoživotné úspechy proroka islamu a tiež pozitívny vplyv islamu na medzinárodnej a humanitárnej scéne. Keď si predstavím veľkosť tej knihy, musím povedať, že jeho úspechy museli byť naozaj veľké, keď ich zapísali do tak obrovskej knihy.

Najväčšia kniha

2. Najhrubšia kniha sveta

Taká bežná kniha má približne 200 až 500 strán. Samozrejme, existujú aj oveľa hrubšie, hlavne, keď ide o rozsiahle príbehy alebo encyklopédie, či iné náučné knihy. Šírka najhrubšej publikovanej knihy sveta je 322 mm a má naozaj obrovské množstvo strán, presne 4032. Čo sa týka váhy, má 8,04 kg. Knihu odhalilo vydavateľstvo HarperCollins v roku 2009. A o akú knihu vlastne ide? „Miss Marple stories“ (Príbehy slečny Marple), ktoré napísala Agatha Christie. Je to súbor 12 románov a 20 poviedok. Aby sme boli presnejší, pozrime sa detailnejšie na jej príbehy. 68 napáchaných zločinov, 11 záletných milencov, 68 tajností a klamstiev, 22 falošných obvinení, 59 príbehov s falošnou stopou (tzv. red-herring) a 21 románikov. V príbehoch sa vyriešilo 43 vrážd, pričom 12krát išlo o otrávenie, 6krát o uškrtenie, 2krát utopenie, 2krát bodnutie, spálenie, jednu ranu do hlavy, jedna smrť spôsobená šípom, dve strčenia do ľudí. Čajom sa tu naozaj nešetrilo, v príbehoch je spolu vypitých 143 čajov, dokonca sa tu nachádza 66 slúžok.

Najhrubšia kniha

Ak si trochu posurfujete na internete, nájdete viacero kníh, ktoré sú hrubšie ako táto kniha, napriek tomu Guinnessová kniha rekordov považuje Príbehy slečny Marple ako držiteľa rekordu.

Pozrime sa teraz na najhrubšiu nepublikovanú knihu sveta. Držíte knihu v ruke a listujete si v nej, to môže platiť pre obyčajnú knihu, ktorú máte doma. Tú, ktorú si teraz ukážeme, by ste v ruke len tak neudržali. Meria totiž 4,08 metrov na šírku, obsahuje 50 560 strán a váži až neuveriteľných 220 kg. Kniha s názvom „Das dickste Buch des Universums“ (Najhrubšia kniha vesmíru) bola vytvorená vďaka deťom, ktoré poslali texty a obrázky na súťaž, usporiadanú Federálnym ministerstvom dopravy, výstavby a rozvoja miest v Nemecku. Na súťaži sa zúčastnilo viac ako 40 000 detí.

Najhrubšia kniha3. Najmenšia kniha

Ak existuje najväčšia kniha, potom samozrejme musí existovať aj najmenšia kniha sveta. Narozdiel od tej predchádzajúcej, by ste si ju prečítali asi ťažko. Určite nie voľným okom. Trebalo by vám k tomu mikroskop, ale nie taký obyčajný, ale elektrónový. Najmenšia netlačená kniha, alebo skôr knižôčka, meria 70 mikrometrov x 100 mikrometrov a obsahuje 30 strán. Nájdete v nej ako skoro v každej knihe samozrejme aj text, no dokonca má aj svoj vlastný ISBN ( ISBN-978-1-894897-17-4). Samozrejme vyrobiť takú malú knihu nebolo lacné, náklady boli až 15 000 dolárov, napriek tomu sa však Robert Chaplin rozhodol vyrobiť takúto drahú záležitosť. Autorom príbehu “Teeny Ted from Turnip Town” je Malcolm Douglas Chaplin a rozpráva o malom Tedovi a jeho triumfe na súťaži, ktorá sa koná každoročne na trhu . Stránky sú z čistého kryštalického kremíka a vyleptané do mikročipu s iónovým lúčom.

Na prvom obrázku je sfotená kniha v miniatúrnej veľkosti a druhý obrázok ukazuje ako asi vyzerá text knihy pod mikroskopom.

Najmenšia kniha

Najmenšia kniha pod mikroskopom

Anatoliy Konenko (Rusko) sa tiež rozhodol vytvoriť najmenšiu knihu sveta, ale v tlačenej podobe. Ide o vydanie „Chameleóna“ od ruského spisovateľa Antona Čechova. Kniha vo veľkosti 0,9 x 0,9 mm je vytlačená v limitovanej edícii 100 kusov, pričom polovica je v angličtine a polovica je v ruštine. Každá z nich má 30 strán, je s troma farebnými ilustráciami a 11 riadkov na stránke. Kniha je viazaná v zlate, striebre a v koži a šitá s hodvábom.

Konenko sa špecializuje na výrobu malých vecí, či už ide o portréty Puškina na zrnko ryže alebo portréty do jadierka z jablka, dokonca vyrába aj kožené topánky, ktoré sú oveľa menšie ako zápalka. Jeho rozličné diela spolu s najmenšou tlačenou knihou sveta môžete nájsť na jeho webovej stránke http://konenko.net/

Chcete vidieť najmenšiu tlačenú knihu? Nájdite si ju na obrázku, je položená na 1 centovke :-)

Najmenšia kniha na centovke4. Najpredávanejšia kniha

Predchádzajúce knihy by ste si prečítali s veľkou ťažkosťou, keďže sú buď príliš malé, veľké, hrubé alebo málo dostupné. Poďme sa teda spolu pozrieť na knihu, ktorú si naopak prečítalo obrovské množstvo ľudí, pretože je najpredávanejšou knihou na svete. V rámci najpredávanejších kníh však Guinnessová kniha rozlišuje viacero kategórií. My sa pozrieme na najpredávanejšiu knihu náučnej literatúry a potom na takú, ktorá je najpredávanejšou knihou s autorským právom.

Do prvej kategórie patrí Biblia, nazývaná aj Kniha kníh. Je vyhlásená ako najpredávanejšia kniha náučnej literatúry. Samozrejme nevie sa úplne presne, koľko výtlačkov bolo vytvorených či predaných, pretože ide o dosť voľne šíriteľnú knihu. Existujú však nejaké predpoklady. Výskum Bible Society zistil, že medzi rokmi 1815 až 1975 bolo vytlačených približne 2,5 bilióna Biblie. Súčasné odhady predpokladajú oveľa vyššie číslo, ktoré presiahlo 5 biliónov.

Biblia

Tu sa dostávame do inej kategórie- najpredávanejšia kniha s autorským právom. Ak neberieme do úvahy Bibliu a Korán, je najpredávanejšou knihou, ako inak, Guinnessová kniha svetových rekordov. Prvýkrát bola zverejnená v októbri roku 1955 a celosvetový predaj v 37 jazykoch prekročil 100 miliónov v októbri 2003.  Medzi mimoriadne predávané knihy patrí tiež Kniha Harry Pottera s predajom nad 100 miliónov.

Kniha rekordov

5. Najviac prekladaný autor

Možno ste si všimli predchádzajúcu informáciu, že Guinnesová kniha sa predáva v 37 jazykoch. Zdá sa vám to veľa? Cesta ku šťastiuTak si to porovnajme s najviac prekladaným autorom, za ktorého sa považuje L. Ron Hubbard (USA) so svojou knihou s názvom „The Way to Happiness“ (Cesta ku šťastiu). Bola preložená od roku 2010 do 70 jazykov. Do týchto jazykov patrí aj hindština, samoa či uzbek. Ide o sprievodcu pre lepší život, ktorý nie je založený na náboženstve. Dokonca má 21 vlastných prikázaní pre šťastie, ako sú: maj rád a pomáhaj deťom, neukradni, ochraňuj a zlepšuj životné prostredie a iné.

6. Najmladšia autorka

Väčšina detí sa vo veku štyroch rokov hraje na detskom ihrisku a maľuje si na papier. Aj doteraz najmladšia autorka sveta v tomto veku robila podobné činnosti a tiež si maľovala. Kedysi malá slečna, o ktorej hovorím, Dorothy Straight z USA (narodená 25. mája 1958), keď mala štyri roky, zašla o trošku ďalej – napísala knihu a v roku 1964 ju vydali s názvom „How the World Began“ (Ako začal svet), ktorá je o stvorení sveta. Na svet sa dostala vďaka vydavateľstvu Pantheon Books a samozrejme aj vďaka jej rodičom, ktorí túto knihu poslali vydavateľstvu. Dorothy ju pôvodne napísala pre svoju babičku.

Najmladšia autorka knihy

Najmladšia autorka

7. Najstarší autor a autorka

Ak ste niekedy chceli napísať a vydať knihu, nezúfajte, ešte vždy na to máte čas. Veď knihy sa dajú písať aj v starobe. Zrejme to si povedali aj dôchodcovia, o ktorých teraz budem hovoriť. Presnejšie ide o autora Constantina Kalliasa ( narodený 26. júna 1901) z Grécka, ktorý vydal 169 stranovú knihu s názvom „Glance of My Life“ (Pohľad môjho života) v roku 2003. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby pritom nemal presne 101 rokov. Je preto najstarším autorom (mužom) na svete.

Ženské pokolenie ho však prekonalo. Louise Delany vo veku 105 rokov a jej sestra spoluautorka Elizabeth Delany vo veku 103 rokov vydali knihu The Delany Sisters’ Book of Everyday Wisdom“ ( Kniha sestier Delanyových o každodennej múdrosti). Louise Delany sa tým stala najstarším autorom (žena) sveta. Kniha bola vydaná v roku 1994.

Sestry Delanyove

8. Najväčšie knihkupectvo

Zdajú sa vám niektoré kníhkupectvá u nás veľké a plné kníh? Oproti tomu, aké sa nachádza v New Yorku, je to nič. Kníhkupectvo Barnes&Noble sa zapísalo do Guinnessovej knihy vďaka svojej rozlohe. Je merané v stopách a jeho rozloha je 154 250 ft² (14 329,825 m2). Aj políc majú samozrejme poriadne veľa, ich dĺžka je 12,87 míľ (1 míľa= cca.20,7 km). Toto najväčšie individuálne kníhkupectvo na svete sa nachádza na 105 Fifth Avenue na 18.ulici v New Yorku.

Najväčšie kníhkupectvo

9. Najvyššie položená knižnica

„Nejdem do knižnice výťahom, radšej sa prejdem.“ To si môžete povedať bežne, ale pochybujem, že by ste to povedali, keby ste chceli navštíviť knižnicu v hoteli JW Marriott v Šanghaji (Čína). Odvážlivci by museli počítať s tým, že by museli prejsť 1 435 schodov. Táto knižnica je totiž na 60. poschodí a konkrétne ide o výšku 230,9 metrov. Členstvo v knižnici je pre verejnosť a nájdete v nej širokú zbierku anglických a čínskych kníh. Najvyššie položená knižnica

10. Kníhkupectvo, ktoré je najdlhšie na trhu

V roku 1732 mohli vaši predkovia navštíviť kníhkupectvo, ktoré bolo založené v Lisabone (Portugalsko). Teraz je rok 2013 a ak by ste chceli, ešte aj vy stále môžete navštíviť toto kníhkupectvo. Presne tak, je to vďaka tomu, že kníhkupectvo Bertrand je najdlhšie na trhu. Tomu sa už hovorí poriadne podnikanie. Samozrejme, po takom dlhom čase sa to rozšírilo a vznikol celoštátny knižný reťazec so 47 obchodmi po celej krajine.

Najstaršie kníhkupectvo

11. Najväčšia súkromná zbierka kníh

Koľko máte doma kníh? Vedeli by ste si ich narýchlo spočítať? John  Q. Benham z Indiany (USA) má v súkromnom vlastníctve viac než 1,5 milióna kníh. Zrejme viac ako vy, však? Vám zaberajú miesto na policiach, poprípade aj vo väčších knihovničkách. Behnam si po naplnení svojho domu knihami, musel naplniť garáž pre šesť áut, dvojposchodovú budovu a niektoré sú aj nahromadené vonku pod plachtou. Bolo by zaujímavé vedieť, koľké z nich aj prečítal.

12. Najväčšia kolekcia záložiek

Niekto si robí zbierku knižiek, niekoho zase vedia očariť samotné záložky. Presne to platí pre Franka Divendala z Holandska, ktorého zbierka rôznych záložiek pochádzajúcich z celého sveta, bola v Guinnessovej knihe svetových rekordov zapísaná dňa 8. Februára 2010. Obsahovala 103 009 záložiek a Frank začal so zbieraním od roku 1982. V súčasnosti toto množstvo presiahlo vraj 120 000. Zbierku má zoradenú podľa krajín a tém a napriek tomu, že zbiera rôzne typy záložiek, jeho najobľúbenejšie sú práve papierové.

Záložky

13. Najviac prejdených schodov za minútu s knihami položenými na hlave

Knihy sa píšu, tlačia, čítajú, robia sa z nich zbierky, ale niekedy sa aj nosia na hlavách. Ak si myslíte, že knihy na hlavu si dávajú len modelky, ktoré sa učia chodiť, mýlite sa. Ashrita Furman vďaka tejto činnosti s knihami vytvoril svetový rekord. Nielenže udržal na hlave knihy vážiace spolu 3,5 kg, ale vyšiel s nimi po schodoch a podarilo sa mu za jednu minútu prejsť 122 schodov. Tento rekord bol dosiahnutý na troch samostatných schodištiach v metre, nachádzajúcom sa v New Yorku. Ashrita nie je držiteľom len tohto rekordu, na svojom konte má oveľa viac. Mohli by sme ho nazvať „lámačom rekordov“. Ak si pozriete bližšie jeho stránku www.ashrita.com nájdete záznamy všetkých rekordov (460), ktoré kedysi získal, no momentálne je držiteľom 158 rekordov, medziiným aj rekord za najviac držaných rekordov v súčasnosti ako jedinec.

Ashrita Furman

14. Najväčšia pokuta v knižnici

Pokutu v knižnici dostávam často. Je to preto, že vrátenie knihy nechávam vždy na poslednú chvíľu a občas to jednoducho prešvihnem. Za jeden deň omeškania za jednu knihu nie je pokuta vysoká, väčšinou ide len o niekoľko centov. Takže aj keď máte jednu knihu zopár dní navyše, nič strašné sa nestane a suma nakoniec nie je veľká. Ale čo ak máte knihu 47 rokov? To by sa vám už nazbieralo. Poviete si, že to snáď ani nie je možné, ale predsa sa to stalo. Emily Canellos-Simms našla po 47. rokoch knihu „Days and Deeds“ (Dni a skutky) v matkinom dome. Za jeden deň omeškania bola pre jednu knihu účtovaná pokuta 2 centy. Výsledná suma, ktorú zaplatila knižnici v Illinois za knihu požičanú v apríli 1955, bola 345,14 dolárov.

Uvedené rekordy sú vybrané z oficiálnej stránky Guinnessovej knihy rekordov http://www.guinnessworldrecords.com kde si môžete nájsť o knihách oveľa viac. Pri niektorých môžete na internete nájsť aj iné knihy (napr. hrubšie knihy ako je kniha od Agathy Christie). V článku sme sa však riadili rekordmi práve podľa Guinnessovej knihy, kde sú oficiálne priznané rekordy. Zároveň sa pri niektorých rekordoch mohli postupom času meniť údaje (napr. rozšírenie zbierky kníh alebo záložiek), avšak kniha rekordov uvádza údaje platné pri zápise.

.

Sims

———————————————————————————————————————–

“Sú knihy, ktoré stačí iba ochutnať, iné treba zhltnúť, a napokon sú také, ktoré je nevyhnutné takrečeno požuvať a pomaly tráviť.”
-Francis Bacon

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
10,611 prečítaní

Žiaden komentár k “Aj knihy majú svoje rekordy”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>