Ako si zamilovať slovenčinu?

Na základnej škole nás slovenčinu drtili otrasným spôsobom. Všetko sme sa mali nabifľovať a nehľadať žiadne súvislosti. Ja som so základným pravopisom nikdy nemal problém. Na rozdiel od mojich vtedajších spolužiakov. Pre nich to bolo peklo. Nedávno moju pozornosť na sociálnych sieťach upútal nový projekt milujemeslovencinu.sk

Rozbehnúť tento portál považujem za geniálny nápad, lebo na slovenskom webe som ešte nič podobné nevidel. Už len základná myšlienka učiť slovenčinu zaujímavou formou sa mi veľmi páči. Tento portál by mal byť jazykovým magazínom pre slovenčinárov a tých, ktorí majú k slovenčine pozitívny vplyv. Postupne na tomto webe nájdete populárnou formou vysvetlenú teóriu jazyka, rôzne pravopisné a štylistické cvičenia, jazykovú poradňu, ale aj zaujímavé články na rôzne témy. Miesto sa nájde aj pre literatúru a ja už teraz viem, že to bude moja najobľúbenejšia časť.

Za týmto webom stojí mladá vyštudovaná slovenčinárka Monika Zbínová z portálu Červené pero. Je mi veľmi sympatické, že pochopila, kde sa zhromažďuje dnešná generácia mladých ľudí a snaží sa u nich popularizovať slovenčinu. Bohužiaľ vďaka nášmu neschopnému školstvu úroveň pravopisu a vyjadrovacích schopností práve u mladých ľudí dramaticky klesá. Ja by som rád týmto poďakoval Monike, že po doštudovaní vysokej školy neurobila to, čo väčšina jej kolegýň. Nesadla si za katedru a nezačala slovenčinu učiť starým skostnateným systémom. Najprv prišla s nápadom korekcie textov cez internet Červené pero, teraz s popularizáciou slovenčiny. Už teraz sa teším, s čím príde nabudúce.

Milujeme slovenčinu

Web milujemeslovencinu.sk by mal byť spustený začiatkom marca. Momentálne prebieha propagačná fáza. Môžete sa pridať do facebookovskej fanstránky a vyskúšať si malý kvíz. Odpoviete na niekoľko otázok a zistíte aké sú vaše slovenčinárske schopností. Ako vidíte na obrázku ja som dopadol ako spisovateľ, aj keď otázky neboli jednoduché (áno viem samochvála smrdí, ale nemohol som si pomôcť). Potrénujete tak na pripravovanú súťaž o hodnotné ceny.

Spisovatel

Ak máte Twitter, môžete hrať aj o jednu z piatich kníh o pravopise, stačí len tweetnúť. Celkom lákavá ponuka. Jazykové eso zo mňa síce nebude, ale rád sa naučím nové veci. Preto som vyplnil aj poslednú kolonku na webe. Zadal som e-mail, aby som vedel o všetkých novinkách medzi prvými.

K Monike sa už pridalo 50 prispievateľov, čo sľubuje veľmi bohatý obsah. Držme im palce. Nech sa im v krížovej výprave proti nespisovnosti darí a nech našich mladých úspešne konvertujú na slovenčinu a zabránia im v rytmusovskom vyjadrovaní.

.

.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

———————————————————————————————————————–

“Majster jazyka, ktorého myseľ prekypuje myšlienkami, bude pri reči skôr rozmýšľať a vyberať. Ale obyčajný táraj sype zo seba ustavične tie isté myšlienky, odené vždy do tých istých slov.”
-Jonathan Swift

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,152 prečítaní

Žiaden komentár k “Ako si zamilovať slovenčinu?”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>