Harry Potter ma naučil čítať knihy

Možno to bude znieť ako klišé, ale bola to práve kniha Harry Potter a kameň mudrcov, ktorá ma doviedla k čítaniu kníh. Zistil som, že sa mi vlastne knihy páčia a chcem ich čítať. Prvú knihu zo série, ktorá dobyla svet, som dostal na Vianoce, keď som bol malý. Prečítal som ju za 3 dni. Mal som presne toľko ako hlavný hrdina. To mi umožnilo viac sa vžiť do deja.

Harry Potter a kameň mudrcov

Harry Potter a kameň mudrcov

Teraz si asi všetci budete myslieť, že som len letel na vlne fanatizmu, ktorú meno Harry Potter vyvolalo. Nie je to však pravda. Dostal som sa k tomu ešte skôr ako okolo toho vznikla celá mánia. Možno aj preto som sa vždy pozeral cez prsty na fanúšikov, ktorý nosili na sebe potterovské kostýmy, mal rôznorodé fanúšikovské suveníry a podobne. U mňa by ste nič takéto nenašli. Ja som si po prečítaní knihy maximálne pozrel film. Chcel som vedieť, či sa moja predstavivosť bude zhodovať s predstavivosťou filmárov. V podstate sa aj zhodovala.

A v čom tkvie fenomén Harryho Pottra? Táto knižná sága ovplyvnila celú jednuHarry Potter generáciu. Našťastie aj tú moju. Terajšie deti si už radšej pozrú film a to je podľa mňa smutné. Knihy o tomto čarodejníkovi boli úspešné práve vďaka svojej obrovskej predstavivosti. Autorka poskytla deťom krásnu rozprávku o tom, že za šedým a stereotypným dneškom je fantastický svet kúziel, rôznych príšeriek a škola, kde sa neučia bežné veci.

Áno, možno Joanne Kathleen Rowlingová vykradla a pospájala všetky možné povery, kúzla a rozprávky. Čaro je práve v tom spojení, do ktorého zabalila klasický boj dobra proti zlu plný nevyriešených hádaniek. Našli sa aj ľudia, ktorí tvrdili, že jej výmysly sú len šikovná manipulácia. Práve takíto ľudia nechápu svet rozprávok a myseľ detí. Našťastie autorka to pochopila veľmi dobre a zúročila to v tomto výnimočnom diele.

Harry PotterOsobne si myslím, že ságu o Harrym Potterovi by deti mali čítať vtedy, ak budú minimálne vo veku hlavného hrdinu. Ja som mal to šťastie (až na rozdiel plus/mínus jeden rok) a vďaka tomu čitateľ prenikne do myslenia hlavného hrdinu a dokáže sa s ním stotožniť. Ďalší dôvod je, že strašidelnosť postupne stúpa s každým dielom. Deti sa tak popri dospievaní presvedčia, že svet už nie je nádherná rozprávka.

Kedysi som všetky knihy poznal naspamäť, lebo som ich prečítal niekoľko krát. Teraz si už na niektoré detaily nespomeniem. Harry Potter ostane vo mne navždy zapísaný ako odvážny čarodejník, ktorý vždy urobil správnu vec. No nie ten z filmu, ten mu len požičal tvár. V pamäti mi ostane jeho knižná verzia. Ten Harry Potter, o ktorého dobrodružstvách som si hodiny a hodiny čítal. Nie preletel megarýchlosťou ako vo filme.

P.S.1: Ďalšia séria, ktorá mi ukázala aké vedia byť knihy fantastické, bol Pán prsteňov. Ale o tom už niekedy inokedy…

.

P.S.2: Na záver ešte pre milovníkov ságy fotka troch hlavných filmových predstaviteľov. :-)

predstavitelia

.

Jozef “Chosé” Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—

—————————————————————————————————————–

“Potřebujeme hodně statečnosti, abychom se postavili svým nepřátelům, stejně tak i k tomu, abychom se postavili svým přátelům.”
–Joanne Rowlingová, Harry Potter a kámen mudrců

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,407 prečítaní

2 Komentárov k "Harry Potter ma naučil čítať knihy"

commenter

Jen chci říct že jsem na tom byla stejně :) Harry Pottra jsem také dostala na vánoce když mi bylo 11 let. Byla to moje uplně první přečtená kniha a naprosto mě dostala. Celá moje puberta se točila kolem Harryho, jak jsem dospívala dostavala jsem postupně další díly. Poslední díl jsem dostala k 18. narozeninám. Ted mi táhne na 24 let ale stejnak se k Harrymu ráda vracím jak v knižní tak filmové podobě. :)

commenter
joan helena | 20.4.2014 o 16:28

mala som desat ked som precitala prvu kihu o Harrym,uplne ma uchvatila,o rok neskor prisiel do kin prvy film,mala som presne 11,vyrastla som s nim a on so mnou

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>