J. W. von Goethe – Utrpenie mladého Werthera

Pozoruhodné, obsahovo nie veľmi obšírne, ale za to silne intenzívne dielo z konca 18. storočia je príbehom vzdelaného a rozhľadeného Werthera a jeho vášnivej a neopätovanej láske k Lotte. Je to akýsi denník, súbor listov, ktoré Werther píše svojmu priateľovi, a prostredníctvom ktorých sa spovedá zo svojho milostného utrpenia.

Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe

Lotte je totiž vydatá za Alberta a je mu telom aj myšlienkami oddaná. Ako malej jej zomrela mama a spolu s otcom sa stará o svojich ôsmych súrodencov. Toto je len jedna z množstva vlastností, ktoré Wertherovi na Lotte tak učarovali. Je preňho múzou, vernou priateľkou, ale po čase si uvedomí, že viac mu ponúknuť nemôže. No Werther sa v opojení vášne rozhodne na Lotte naliehať a tým sa skončí ich priateľstvo – nasilu ju pobozká, čo sa Lotte veľmi dotkne a požiada Werhera, aby opustil jej dom. Nešťastne zaľúbený mladík tak dostal predposlednú ranu. Tú poslednú si dal sám po tom, čo si strelil revolver do spánku, aby navždy uspal svoje kučeravé myšlienky a citové nešťastie.

Goethe je známy svojim akcentom na opisy prírody a detailné rekonštrukcie dejiska príbehu, ktoré nejedno oko zachytí aj v tejto knižke. Je plná zaujímavých a hĺbavejších myšlienok, z ktorých je pre mňa najzapamätateľnejšou práve táto: Vy ľudia, keď o niečom hovoríte, hneď vynesie súd: to je bláznivé, to je rozumné, to je dobré, to je zlé. Ale prečo? Skúmali ste už podrobne motívy nejakého činu? Poznáte príčiny, ktoré ho vyvolali, takže k nemu muselo nevyhnutne dôjsť? Keby ste ich poznali, nesúdili by ste tak unáhlene.
Prečítala som ju na jeden dych. A vy?

.

Petra Konarikova

———————————————————————————————————————–

“Dokiaľ muž miluje ženu, rozpráva sa s ňou najmä o nej; keď ju prestane milovať, hovorí s ňou o sebe.”
-Johann Wolfgang von Goethe


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
3,606 prečítaní

4 Komentárov k "J. W. von Goethe – Utrpenie mladého Werthera"

commenter

Mne sa táto kniha vôbec nepáčila. Dostal som sa len po prvú stranu a potom mi pripadala ako hrozne nudná. Uznávam, že som bol vtedy ešte len na gymku, ale aj tak bolo čítanie tej knihy pre mňa utrpenie. Nieto divu, že toľko mladých ľudí potom páchalo samovraždu po prečítaní tejto knihy, keď to museli čítať nasilu. :-D :-D :-D

commenter
Petra | 4.9.2012 o 8:15

Na tú dobu v akej bola napísaná, bola fajn. Ale tiež nie moja šálka kávy :-)

commenter

Mne sa táto kniha veľmi páčila. Jedna z mojich najobľúbenejších :)

commenter

Vďaka Vášmu článku som si spomenula na študentské časy a čítanie povinnej literatúry, ktorá ma v tých časoch vôbec nebavila, dnes práve naopak sa rada vrátim aj k týmto “prachom zapadnutým knihám”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>