Je literatúra “nemŕtvych” nemŕtva?

Twitter je taká zvláštna sociálna sieť. Priateľov tam nemáte, ale ľudí “followujete“. A môžete sa pripraviť, že vás ich bude followovať veľmi, veľmi veľa. Ja ani netuším ako niektorí ľudia prídu k môjmu nicku… Drvivá väčšina týchto “ľudí“ sú spamovacie roboty, ale občas sa pošťastí a spoznáte niekoho zaujímavého. Napríklad mňa tam nedávno začali followovať spisovatelia, začínajúci, málo známi. A práve jedna takáto spisovateľka mi poskytla inšpiráciu pre tento článok. Spýtala sa, či si jej followeri myslia, že upíria fikcia vymiera. Postupne retweetovala takmer všetky názory.

Keď sa pozrieme na fikciu v minulosti, zobrazovala upírov ako krvilačné, bytosti noci, smädné po krvi. Občas sa objavila nejaká jemná romanca (končiaca tragicky) alebo záblesk lásky k človeku, ale krv a noc ostala nemennou podmienkou, upíri mali vždy nejaké pravidlá. Dnes už všetky pravidlá, ktoré boli zaužívané postupne padajú, už nepotrebujú krv k prežitiu alebo sú len “vegetariáni“ (neplatí to iba pre upírov ale aj pre iné bytosti…). Každý autor si ich prispôsobí, zmení, vymyslí nové. V jednom diele je smrtiace striebro, kríže, denné svetlo v inom nie, záleží na uhle pohľadu a je len na vás, ktorých upírov si vyberiete a či radšej nadprirodzenú lásku, alebo krv…

Moja obľúbená “vampfic“ je krvavá, upíri vystupujú ako monštrá, hrajú špinavé hry a vytvárajú si hierarchie. Napríklad upíri Anne Riceovej alebo Laurell K. Hamiltonovej sú pre mňa to pravé. Keďže čítam po anglicky, tak z hľadiska úrovne jazyka je určite Hamiltonová lepšia voľba, nemusím sa toľko sústrediť na preklad. Riceová mala na konte minimálne štyri knihy už predtým ako som uzrela svetlo tohto sveta a Hamiltonovej vyšla prvá kniha keď som ich ja ešte len obžužlávala.

Keď tak pozerám na obsahy vampficie, ktorá vychádza dnes, väčšinou tam figuruje romanca alebo postavy majú teen vek. Ja to chápem, komercia je potvora. Preto ma celkom prekvapili príspevky, ktoré táto autorka retweetovala. Veľa ľudí tvrdilo, že by nevymenili svojich zlých, škaredých a krvavých upírov za nijakú romantiku, alebo že sa nevedia dočkať, až pominie táto doba láskavých upírov a vrátia sa naši otrasní…

Ja momentálne čítam tretiu knihu Hamiltonky, hlavná hrdinka je žena – Anita Blake, ktorá pracuje ako animátor (vyvoláva mŕtvych z hrobu a zjavne je to výnosný biznis) a popravca upírov. Tak ju aj volajú, Popravca. Popravde sa s Anitou veľmi nestotožňujem, občas má nejakú vtipnú poznámku ale žeby som ju zbožňovala ako jedna moja známa sa nedá povedať. Jej knihy odporúčam, je ich naozaj veľa, Laurell stále píše a vychádzajú nové a nové knihy, takže si dosť dobre neviem predstaviť, o čom ešte môžu byť… nechám sa prekvapiť.

————————————————————————————————————————–

Freeze my butt off, or be able to defend myself. The clowns on the roof had fangs. I decided it wasn’t so cold after all. (voľný preklad: Zmrznúť na kosť alebo byť schopná sa ubrániť. Klauni na streche mali tesáky. Rozhodla som sa, že nakoniec až taká zima nie je.)

- Laurell K. Hamilton (Circus of the damned)

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,463 prečítaní

2 Komentárov k "Je literatúra “nemŕtvych” nemŕtva?"

commenter

Mám za sebou prvé dve knihy od Anne Rice a som nadšená :3 Twilight sa s tým nedá ani porovnať, aj keď mám mierne podozrenie, že Stephenie Meyer čítala Interview s upírom tiež (našla som isté podobnosti :P ).

commenter

Tak určite sa tieto dve veci neddajú porovnávať, Anne Rice je na úplne inej úrovni, čo sa týka jazyka a slov, ktoré používa a vlastne je na úplne inej úrovni celkovo :)… to, že to Meyer čítala je dosť pravdepodobné, možno sa nechala inšpirovať :))

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>