Je pre vás dizajn rozhodujúci faktor?

Je pre vás dizajn web stránky kníhkupectva pri nakupovaní kníh rozhodujúci faktor? Začiatkom septembra sa rozhorel spor medzi dvoma kníhkupectvami. Šéf najväčšieho internetového kníhkupectva martinus.sk Michal Meško na facebooku obvinil kníhkupectvo abcknihy.sk z toho, že kopíruju ich dizajn. Nech ich spor dopadol akokoľvek ja som nechal prejsť trochu času, aby som sa nad daným sporom mohol zamyslieť bez emócií.

Ohniská sporu nájdete tu: link1, link2 a link3. Je to vcelku zaujímavé čítanie a máte možnosť vidieť daný spor z bezprostrednej blízkosti. Ja osobne nie som ani na jednej strane sporu. Nepáči sa mi totiž ani jeden dizajn. Na môj vkus je tam príliš veľa informácií a pripadá mi to strašne chaotické a neprehľadné. Ja mám rád jednoduchosť a nie keď musím posúvať stránku cez niekoľko obrazoviek. Preto z takej stránky buď rýchlo zutekám alebo veľa vecí ignorujem. Taktiež rozdelenie do kategórií je podľa mňa dosť nepresné a neflexibilné. Uvítal by som rozdelenie podľa záujmov (človek si označí, o ktorých záujmoch chce hľadať knihy a tie mu potom filter ukáže). Avšak musím sa priznať, že aj tak som radenie knižiek do kategórií už dlho nevyužil. Zväčša hľadám nejakú konkrétnu knihu, na ktorú som dostal tip niekde inde.

Keď už sme pri tom odporúčaní, tak ďalšiu vec majú obe weby podobnú. Na oboch mi odporúčali takzvané porno pre mamičky čiže sériu 50 odtieňov ako môžete vidieť na obrázku (áno, v oboch prípadoch som bol prihlásený pod svojim kontom). Aj keď som už za život prečítal kde čo, tak tu sa rozhodne ani len trocha netrafili do môjho vkusu. :-)

martinus odporúča

abcknihy odporučajú

Takže z môjho hľadiska je pre mňa tento konflikt nepochopiteľný. Dizajn nie je rozhodujúci. Dôležitá je pre mňa jedine cena a kvalita poskytnutej služby (a pomer medzi nimi). Je síce super, že abcknihy.sk dávajú v pravidelných intervaloch poštovné zadarmo, no skôr či neskôr sa im to nepríjemne vráti. Lebo aj keď som ich využil na kúpenie Inferna od Dana Browna, tak pri ďalšej kúpe radšej počkám, kým nebudú mať znova akciu poštovné zadarmo.

Ani martinus.sk nie je bez chyby. Momentálne mám od nich tri zľavové poukážky (z toho jednu do konca septembra) a sú mi v podstate na nič, keďže pri nich vyžadujú minimálnu sumu nákupu a zľava z poukážky zaplatí tak maximálne poštovné.

Ešte aby som nezabudol. Dúfam, že náš blog nikto neobviní z odkopírovania citátov, ktoré máme pod každým článkom. Lebo pravda je, že sme ich naozaj odkopírovali, avšak od série hier so spoločným názvom Total war. Tam sa zobrazovali citáty pri každom načítaní hry. :-)

Čo je rozhodujúce pri kúpe knihy pre vás? Je to prívetivý dizajn? Alebo cena a poštovné zadarmo? Alebo je pre vás kontakt s predavačom natoľko dôležitý, že si knihu kúpite radšej v kamennom kníhkupectve?

Jozef Dzuriš

.

Disclaimer o konflikte záujmov: Skôr než nás obviní niekto z niečoho nekalého, tak by som rád prehlásil, že aj keď patrí medzi podporovateľov tohto blogu internetové kníhkupectvo gorila.sk (konkurenčné k dvom vyššie zmieneným), tak rozhodne nemá žiaden vplyv na obsah článkov a ani na výber tém. Autori majú maximálnu slobodu (obmedzenú len zákonmi Slovenskej republiky) v písaní o čomkoľvek, čo uznajú za vhodné.

———————————————————————————————————————–

“Ak sa hráš s menej skúsenými a ak ich môžeš zakaždým poraziť, predsa ich nechaj občas vyhrať, aby hra bola živšia.”
-Erazmus Rotterdamský


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,178 prečítaní

1 komentár k "Je pre vás dizajn rozhodujúci faktor?"

commenter

Okrem ceny a poštovného, je pre mňa určite dôležité dodržanie termínu dodania objednávky. Je milé, že sa kníhkupectvá niekedy ospravedlňujú krásne napísaným mailom, keď meškajú s vybavením, ale ak potrebujem knihu ako darček, tak sa na ich mail môžem vykašľať. A ešte k tomu dizajnu, je pravda, že cena je ten dôležitý faktor, ale ak je stránka neprehľadná, neobsahuje dostatok informácií, tak ma to určite odradí.

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>