Kreatívne záložky

Každý z vás určite používa pri čítaní kníh nejakú záložku. Veď kto by stále hľadal stranu, kde naposledy prestal čítať? Áno, aj obyčajný kus otrhaného papiera plní svoj účel a vďaka nemu vieme nájsť to, čo hľadáme. Niektorým ľuďom však záleží na tom, aby záložka aj dobre vyzerala, a to buď pre potešenie oka alebo aby sa s ňou mohli pochváliť známym. Ľudia si kupujú alebo vyrábajú záložky rôzneho tvaru, veľkosti, farby, s rôznymi obrázkami či textami. Použitý materiál nemusí byť papier, ale môže ísť aj o látku, vlnu a nitky pri pletených či háčkovaných záložkách, niektorí z nás siahnu aj po spinkách či dokonca magnetoch. V tomto článku sa však zameriame na rôzne kreatívne, netradičné a skvelo vyzerajúce záložky, pričom niektoré z nich plnia aj iné účely ako tie obyčajné.

1. GreenMarker- Tráva ako záložka

Potrebujete si označiť niekoľko strán v knihe, aby ste ich potom nemuseli namáhavo hľadať? Museli by ste mať príliš veľké množstvo záložiek, poprípade odtrhnuté kúsky papiera či obyčajných lepiacich papierikov. GreenMarker tento problém jednoducho vyriešil a čo sa cení zrejme ešte viac, vyzerá to fantasticky. Po nalepení viacerých záložiek to vyzerá, akoby vám kniha zarástla trávou. Na prvý pohľad to môže vyzerať, že ste knihu nečítali tak dlho, že vám zarástla, ale je to naopak. Čím viac čítate a značíte si strany, tým viac je vaša kniha zelenšia. Určite by bolo zaujímavé doplnenie o záložky kvetov, ktoré by rástli pomedzi trávu a označovali by tým ešte viac dôležitejšie strany knihy.

z_1

z_2

2. Liquid Bookmark- Tekutá záložka

Originálnu záložku navrhol a vyrobil kouichi okamoto. Každá záložka je ručne vyrobená samotným dizajnérom a každý dizajn je jedinečný. Vyzerá to tak, akoby sa vám záložka „roztápala“ a priamo „vytekala“ z vašej knihy. Červený variant tejto záložky ba sa určite hodil na nejakú hororovú či detektívnu knihu. Nemyslíte? Veď si len predstavte, že čítate knihu o vražde a z knihy vám vyteká krv obete. Set troch záložiek vo farbách čierna, biela a červená by vás stál 3650 JPY (približne 27 €).

z_3

z_4

3. Finger Pointing Bookmark- Záložka s prstom

Určite sa vám neraz stalo, že čítate knihu, musíte niekam odbehnúť a nestihnete stranu dočítať do konca. Narýchlo vložíte záložku, ale keď sa vrátite, už si nepamätáte, kde presne ste v texte skončili. Na ľavej strane alebo na pravej? A ešte na ktorom riadku? Niekde na začiatku strany alebo na konci? Aby ste nemuseli hľadať posledný prečítaný riadok, táto silikónová záložka to spraví za vás. Má totiž ruku a prst vám presne ukáže, kde ste naposledy čítali. Už viac nebudete musieť hľadať v riadkoch a čítať príbeh ešte raz, aby ste vedeli, kde ste skončili. Navyše je vyrobená z flexibilného materiálu, vďaka ktorému sa hodí pre rôzne veľkosti kníh. Farby záložiek sú výrazne, preto ju rýchlo nájdete.

z_5

z_6

4. Abrakadabra záložka

Tento typ záložky je podľa mňa už pre miernych lenivcov alebo pre tých, ktorý chcú zaujať. Jej cieľom je nielen ukázať na to, kde ste skončili s čítaním, ale aj jednoduchšie otvoriť knihu. Záložka nie je obyčajná, ale má komoru naplnenú vzduchom. Komora záložky, ktorá je v knihe, je stlačená váhou knihy a druhá polovica je vonku, čiže „vytŕča z knihy“ a je naplnená vzduchom. Keď sa rozhodnete čítať, stlačíte naplnenú komoru, tým sa dostane vzduch do predtým prázdnej komory a vytvorí sa priestor pre váš prst, aby ste si knihu mohli otvoriť jednoduchšie.

z_7

z_8

5. Zaseknutý v knihe

Po dlhom čítaní máte niekedy pocit, že ste sa akoby zasekli v knihe. Život okolo plynie a vás to vôbec nezaujíma. Jednoducho sa nemôžete dostať od knihy. Tento pocit vyjadruje nasledujúca záložka úplne presne. Existuje už viacero takýchto záložiek, či už ide o ruky či panáčika trčiaceho z knihy alebo aj visiace nohy.

z_9

z_10

z_11

6. Polnočná záložka

Počas dňa idete do práce, do školy alebo niekam sa zabaviť. Konečne príde večer a vy sa môžete nerušene venovať čítaniu kníh. Ak máte izbu sami, nie je tu žiaden problém. Ale čo ak váš partner alebo spolubývajúci chce spať a prekáža mu svetlo? Malé lampičky, baterky či podobné záležitosti predsa môžu tomu druhému narušiť spánok. Dizajnér Avnish Gautam vymyslel skvelú vec, ktorá tento problém ľahko zvládne. Táto záložka je počas dňa obyčajnou záložkou ako každá iná, ale v noci, keď je tma, dokáže osvetliť strany knihy. Jasné osvetlenie s malým výkonom je zabezpečené vďaka FOLED (pružné organické svetelné diódy). Záložka MARK používa list tenkého plastu s týmito diódami pre dosiahnutie žiariaceho efektu. Intenzitu svetla je možné ovládať. Keď prestanete čítať, použijete ju ako záložku, aby ste našli miesto, kde ste prestali.

z_12

7. Záložka s meraním času

Záložka je vhodná hlavne pre deti, ktoré by mali pravidelne každý deň čítať určený čas. Ide o tenkú záložku, ktorá má na vrchu časovač s alarmom, ktorý upozorní čitateľa, že už prečítal určený, vopred nastavený čas. Taktiež sa dá nastaviť aj kumulatívny časovač, ktorý zvládne až 100 hodín. Vďaka týmto funkciám sú deti motivované viac čítať. Záložka je vo viacerých farebných variantoch. Okrem toho, že je vhodná pre deti, dá sa použiť aj na iné účely. Napríklad, keď varíte alebo sa niekam chystáte odísť a bojíte sa, že sa tak začítate, že zabudnete na sporák alebo že nestihnete autobus.

z_13

8. Uložiť- Save Bookmark

V jednoduchosti je krása. Aj takto by sa mohol označiť nasledujúci nápad. Napriek tomu, že ide o kus papiera s ikonkou, mnohí čitatelia to ocenili a dokonca si ju aj sami doma vyrábajú. Jediné, čo vám treba je ikonka, ktorú bežne každý pozná a ktorá znamená v počítači „Uložiť“. Žeby vhodná pre informatikov alebo milovníkov počítačov?

z_14

9. Záložka do knihy s USB

Znovu niečo pre tých, ktorí majú radi knihy, ale na druhej strane aj počítače. Stačil malý nápad a dokázali sa spojiť záložka a USB kľúč. Presne tá, ktorá je na obrázku, má 2 GB. Môžete ju teda použiť ako záložku do obľúbenej knihy alebo ak ju práve ako záložku nepoužívate, dá sa využiť ako USB.

z_15

z_16

10. Lampmark- Lampa ako záložka

Lampmark je LED svietidlo pre nočné čítanie. Avšak ak chcete prestať čítať a rozhodnete sa ísť spať, nemusíte vypínať svetlo, pretože to sa automaticky vypne v tej chvíli, keď na neho položíte knihu. Zároveň je táto kniha pri zakrývaní lampy otvorená na tej strane, kde ste prestali čítať. Vďaka tomu lampa slúži ako záložka a vy sa na druhý deň môžete znovu venovať čítaniu.

z_17

.

Sims

———————————————————————————————————————–

“Život sa podobá knihe. Blázon v nej listuje letmo, zatiaľ čo múdry pri čítaní premýšľa, pretože vie, že čítať môže iba raz.”
-Táles


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
4,385 prečítaní

Žiaden komentár k “Kreatívne záložky”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>