Láska ku knihám

Čítanie kníh nás sprevádza celým našim životom. Už od malička mnoho detí žiada, aby im rodičia nahlas hovorili rozprávku, veľa z nich dokonca svoju obľúbenú pozná naspamäť. V neskoršom veku, kedy si deti už vedia čítať samé, je rozhodne veľmi užitočné viesť ich k tomu, že čítanie je zábava a zaháňa nudu. Deti si často po prečítaní prvej rozprávky uvedomia, že je tomu skutočne tak a neváhajú stráviť s knihou v ruke aj niekoľko hodín denne. Vnímaním príbehu sa odrazu prenesú do úplne iného, čarovného a doteraz nepoznaného sveta.

ČítaniePreto je dôležité, aby rodičia deťom neukladali zákaz čítania ako jednu z foriem trestu. Čítanie totiž rozširuje slovnú zásobu, je dobré pre rozvíjanie predstavivosti a fantázie, ba dokonca prispieva k všeobecnej inteligencii a rozhľadenosti. Preto by nemalo byť formou odmeny či trestu, skôr by sa malo jednať o samozrejmosť, ktorá koniec koncov vedie k láske k literatúre i v tínedžerskom veku.

Čítajte v každom veku

Ak teda svoje dieťa od mala vediete k láske ku knihám a ukážete mu, že literárne diela môžu byť súčasťou jeho života, pravdepodobne ani povinné čítanie na základnej či strednej škole preň nebude nepríjemnou povinnosťou, ale zaujímavou a poučnou skúsenosťou a možnosťou znova si rozšíriť svoje literárne obzory.

Samozrejme, môže sa stať aj to, že o literatúru začne človek javiť záujem až v neskoršom veku. Každý si totiž skôr či neskôr uvedomí, že čítanie je veľmi podstatné z hľadiska správneho vyjadrovania, dokonca sa ním dá naučiť aj pravopis. Preto je dôležité, aby ste domov kupovali rôzne knihy alebo časopisy.

Ak sa vám nové knihy zdajú drahé, nezúfajte! Stále existuje možnosť navštíviť takzvaný antikvariát alebo inak povedané bazár kníh, kde si môžete zadovážiť zaujímavé a pútavé, no veľmi lacné knihy, nakoľko ide o už používané kusy. Niekedy v antikvariáte nájdete aj staré, historicky významné kusy, inokedy zas novšiu literatúru, ktorú v kníhkupectve ponúkajú za dvojnásobnú cenu. Takúto možnosť je škoda nevyužiť!

———————————————————————————————————————–

“Dobrá kniha je drahokam, ktorý vrhá záblesky radosti a šťastia do všetkých vrstiev ľudskej spoločnosti.”
-Charles Augustin Sainte-Beuve


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,078 prečítaní

Žiaden komentár k “Láska ku knihám”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>