Mám byť gramatický nacista?

Internet je médium, kde väčšina komunikácie prebieha písanou formou. A to je vlastne unikátna príležitosť pre každého jedného z nás, si pripomenúť pravopis z čias povinnej školskej dochádzky. Na webe je to však veľký problém. Množstvo ľudí pravopis totálne ignoruje a píše si ako sa mu páči. Nie, tým nemyslím písanie bez diakritiky, skôr mám na mysli také klasické chyby, keď si niekto pomýli „s“ a „z“ alebo mäkké i a ypsilon.

Asi som divný, no mňa to vnútorne strašne rozčuľuje., ak niekto robí základné pravopisné chyby. Nie, tým teraz nemyslím slová ako „vinie sa chodník“ ani písanie čiarok. Dokonca ani ťažké zložité vetné konštrukcie, na ktoré potrebuje pomoc aj človek, čo sa pravopisom zaoberá každý deň. Skôr myslím, keď si niekto pomýli genitív a inštrumentál alebo správne písanie veľkých písmen v názvoch. Možno som malicherný, ale je podľa mňa dosť na hanbu, ak bežný užívateľ internetu nedokáže dodržať základné pravidlá pravopisu, ktoré sme sa učili práve na základnej škole. Pochopím, ak sa občas niekto pomýli, veď každý robíme chyby. Ale keď niekto permanentne kašle na pravopis, tak je to fiasko. Urobiť v písanom texte chyby, ktoré vám opraví ešte aj MS Office, je smiešne. Osobne si myslím, že takí ľudia by na internet nemali ani chodiť. Nemám pocit, že by moje nároky boli nejako obzvlášť vysoké, no aj tak sa to niektorým ľuďom v mojom okolí nepáči.

A tu sa dostávam k hlavnej myšlienke tohto článku. Mám alebo nemám byť gramatický nacista (grammar Nazi)? Gramatický nacista je človek, ktorý opravuje ľudí, ak urobia niekde pravopisnú chybu. Osobne sa ním nesnažím byť úplne, ale len čiastočne. Povedal som si, že vzdávam to, že by som mal ľudí upozorňovať na základné pravopisné chyby, lebo som nikdy na to nedostal dobrú reakciu. To ma osobne robí dosť smutným, lebo ak mne niekto opraví gramatickú chybu (najmä v článku), tak som rád, lebo to zvýši kvalitu textu. A z chyby sa snažím poučiť a tak sa sebazdokonaľovať.

Dobrým príkladom na to ako zle ľudia reagujú, keď ich upozorníte na základnú pravopisnú chybu, je príhoda, ktorá sa mi nedávno stala. Upozornil som jedno občianske združenie, že ma v názve chybu. Zámerne neuvádzam jeho názov, no skladal sa z dvoch všeobecných podstatných mien. No a oni mali obe tieto podstatné mená napísané s veľkým písmenom. Gramaticky správne však malo byť veľké len prvé písmeno. Akých reakcií som sa dočkal? Vraj na čo otravujem s takou malichernosťou a nepodstatnosťou, vraj či mám peniaze na zmenu loga (keďže logo bolo urobené podľa pravopisne nesprávneho názvu) a podobne. Z asi 20 prítomných ľudí sa na moju stranu priklonila len jedna baba, ktorá šla na to rázne a skonštatovala, že mať pravopisnú chybu v názve je trápne a treba to okamžite zmeniť.

Dlho som po tejto príhode rozmýšľal, či sa mám ešte niekedy ozvať a pomôcť ľuďom, aby sa mohli veci vylepšiť a boli tak lepšie. A rozmýšľam o tom doteraz? Mám sa niekedy ešte ozvať, ak pôjde o očividnú do očí bijúcu chybu alebo sa mám proste na to vykašľať? Prosím poraďte.

P.S.: Áno viem, prirovnaním ku gramatickému nacistovi som to možno trošku prehnal, nemyslel som to až v takej sile. No proste mi lepší názov článku nenapadol. :-)

.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

———————————————————————————————————————–

“Optimista je človek, ktorý sa ožení s vlastnou sekretárkou a myslí si, že ju bude môcť aj naďalej upozorňovať na pravopisné chyby.”
-
Tristan Bernard


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,466 prečítaní

3 Komentárov k "Mám byť gramatický nacista?"

commenter

Som na tom presne tak isto ako ty..
Nevzdávam to a stále sa snažím ľudí opravovať, ale väčšine to vadí.. Mne sa na to proste zle pozerá. Všetci sa vyhovárajú na to, že to písali narýchlo. Niektorých môžem opraviť aj desaťkrát a stále nepochopia to základné pravidlo, že v nominatíve plurálu nemá byť na konci tvrdé y (peknÝ chlapci)…alebo neovládajú vybrané slová. A ešte jedna špecialita je prznenie slov ako: nejaký – niejaký, nijaký, niaký, neaký, nieaký…kvôli- kôli, kvuoli, kôly. Alebo “nechápem tomu”, “robily, varily”..je toho veľa. Každý sa môže občas pomýliť, ale keby to bolo len občas..

commenter

ano, nominativ mnozneho cisla je casto lu ludi problem a obcas dokonca aj ja si nedam pozor :-D :-D

commenter
luca16 | 10.4.2013 o 9:27

myslím si, že je správne keď ľudí upozorňujeme, pretože je to naozaj hrúza ako píšu…..slovenčina je náš jazyk a v rámci kultúrnosti národa by sme aspoň toto mali ovládať….

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>