Naj knihy našich redaktorov

Ďalší rok je za nami. Koľko kníh ste stihli prečítať? Určite ich bolo mnoho. Vedeli by ste však z tej kopy vybrať tú jednu „naj“? Niektorí by zrejme ani chvíľku neváhali, iným by sa rozhodovalo ťažšie. A práve takúto náročnú úlohu sme zadali našim redaktorom – vybrať spomedzi kníh prečítaných za uplynulý rok tú ich srdcu najbližšiu. Na našom blogu ste si za rok 2013 mohli prečítať 59 knižných recenzií a verte, že je to len zlomok zo všetkých kníh, ktoré v danom roku prešli rukami redaktorov. Vyberať teda naozaj majú z čoho. :-) A keďže do nového roka sa vstupuje s predsavzatiami a očakávaniami, tak sme im položili ešte jednu otázku – na prečítanie akej knihy sa tohto roku najviac tešia? Bude to niečo, čo si našli pod stromčekom tieto Vianoce alebo kniha, ktorá už istý čas čaká na poličke, ale dosiaľ ju nestihli prečítať? Alebo novinka, na ktorej vydanie túžobne čakajú? To sa dozviete z ich odpovedí a možno v nich nájdete aj tip na dobrú knihu ;)


Rok 2013  bol bohatý na knihy. U mňa bohužiaľ ale v oveľa väčšej miere na tie, ktoré pribudli na mojom „TO READ“ zozname. Tých je tam požehnane. Na nočnom stolíku z nich mám taký komín. Na Coelhovej Piatej horeDostojevského Zločine a treste pribudol Hobit od Tolkiena, Quickening maze od Adama Fouldsa aj nádejný slovenský poet Tomáš Ulej so zbierkou aforizmov – Ale. A potom je tam Prázdne miesto od Rowlingovej. Na to sa teším najviac. Stojí tam už rok a čaká. Som zvedavá ako sa Joan popasovala s románom pre dospelých. Akurát, že je tá kniha v angličtine a je hrubá a teda nepraktická do kabelky. Ale čítala som na ňu veľa pozitívnych ohlasov, aj z okolia sa ku mne dostali len také. Tak uvidíme. Tento rok ju už určite prelúskam.

A teraz pohľad späť. Čo najlepšie som minulý rok čítala? Nebolo toho tak veľa. Nebol čas. I keď pravdou je, že ak nemáme čas, tak si ho jednoducho spravíme ;) Najväčší čitateľský zážitok mi v roku 2013 ponúkol Milan Kundera. Na poviedku „Žert“ som si brúsila zuby odkedy som objavila jeho Valčík na rozloučenouNesnesitelnou lehkost bytí. A nesklamal. Kundera je Pán Spisovateľ. Páči sa mi štýl jeho písania, a to ako sa na vec pozerá vždy z pohľadu viacerých postáv a ponúka tak istý nadhľad. A v tejto jeho poviedke ma dostal hlavne jeho trpký humor. Žert sa mi od neho zatiaľ páčil najviac. Ale Kunderovu tvorbu celkovo môžem len chváliť. Toľko moje odporúčania. A teraz už šup šup čítať dobré knihy :-).
-Zelený hrášok

Kníh, ktoré ma za ostatný rok očarili je viacero, preto sa mi len ťažko vyberá tá najlepšia. Za jednu z naj by som určite označila The Help od Kathryn Stockettovej (v slovenčine vyšlo pod názvom Farba citov). Ide o výnimočný príbeh plný výnimočných a odvážnych hrdiniek. Dej sa odohráva v časoch, kedy deti bohatých bielych párov vychovávali čierne slúžky, ktoré sa však len zriedka dočkali uznania alebo úcty. Príbeh je striedavo rozprávaný z pohľadu slúžok Aibileen a Minnie, ale aj očami mladej slečny Skeeter (v slovenčine slečna Štíhla). Tri rozdielne ženy, jeden spoločný boj – lebo svet nie je len čiernobiely. Túto knihu by som určite odporučila každému (aj keď možno skôr ženským čitateľkám) – pobaví aj dojme k slzám, dodá nádej a odvahu.

Ako každý rok, aj tohto roku som na svoj zoznam „Knihy, ktoré chcem prečítať“ viac kníh dopísala, než z neho vyškrtla. :-) Momentálne sa najviac teším na prečítanie knihy od Johna Irvinga – A Prayer for Owen Meany , ktorú som si našla pod stromčekom. Doposiaľ som mala možnosť prečítať si od tohto autora len jednu knihu – Svet podľa Garpa, ktorá sa mi veľmi páčila, dúfam teda, že ani táto nesklame.
-Carrot

Jednoznačne najlepšou knihou roka bola pre mňa kniha Prízraky. Jo Nesbo znovu dokázal, že je skvelý spisovateľ. Spojil veci, ktoré v dobrom príbehu nesmú chýbať, a to je napínavý dej, zaujímavé postavy a nevšedná téma, ktorá dokáže ohúriť. Na prvý pohľad sa zdá, že ide len o obyčajné vyšetrovanie vraždy, no nie je tomu tak. Už uzavretý prípad vyšetruje bývalý policajt Harry na vlastnú päsť, hlavným záujmom nie je nájdenie vraha, ale dokázanie neviny mladého chalana, syna Harryho bývalej životnej lásky, ktorý bol z vraždy obvinený a potrebuje pomoc. Nesbo vytvoril jedinečnú hlavnú postavu, policajta Harryho Hola, ktorý vám určite prirastie k srdcu, aj vďaka netradičnému spôsobu vyšetrovania, zvláštnym životným štýlom a pre neho typickým humorom. Ak máte radi krimi príbehy, navyše vás zaujalo teraz veľmi populárne severské krimi, istotne si nenechajte ujsť túto knihu, ktorá vás zavedie do temných ulíc Osla, plných drog, krvilačných vrážd a nebezpečia, ktoré číha na každom kroku.

Severské krimi mi učarovalo a po prečítaní Nesba a Andersa de la Motte, som sa rozhodla, že si nemôžem nezaradiť do svojej knižnice niečo od známeho autora Larsa Keplera. Ide o pseudonym spisovateľskej dvojice, ktorú tvoria manželia Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Autor bestsellerov, akými sú Hypnotizér či Zmluva podľa Paganiniho, nám teraz zo Švédska prináša knihu Svedkyňa ohňa. Už téma príbehu na mňa pôsobila temne a strašidelne, pretože vražda sa udiala v špeciálnom výchovnom zariadení pre dievčatá, kde našli zavraždenú chovankyňu, ktorá ležala v izbe plnej krvi a mala rukami prikrytú tvár. Detektív Joona Lina sa snaží vyšetriť krvavú vraždu a dokonca je ochotný počúvať aj Floru Hansenovú, ktorá je médium a trpí po záhadnej vražde víziami, preto sa rozhodne osloviť štokholmskú políciu. Dúfam, že ma Kepler nesklame a stane sa jedným z mojich obľúbených autorov, ktorý píše severské detektívky.
-Sims

Jednoznačne najlepšia kniha, ktorú som minulý rok čítal bol Tekvicový prívarok pre dušu. Táto zbierka článkov od autora Cynickej obludy je skvelé a vtipné čítanie. A nielen to. Niektoré myšlienky skutočne stoja za ďalšie a hlbšie skúmanie. Ináč som mnoho kníh pre nedostatok času neprečítal. V pamäti mi rozhodne ešte dlhú dobu ostane Zámok od Franza Kafku. To bolo skutočne brutálne čítanie a čoskoro sa objaví aj recenzia na našom blogu.

Ako novoročné predsavzatie som si dal, že už konečne začnem čítať knihy, ktoré mi poriadne dlhú dobu stoja na poličke. Najviac sa teším, že začnem čítať Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora George R. R. Martina, konkrétne Hru o tróny. Fanúšik sci-fi sa vo mne nezaprie a preto si chcem už konečne tento rok prečítať Metro 2033 a Metro 2034. Uvidíme takto o rok, či sa mi môj plán podarí.
-Jozef

Takže kniha, ktorá ma tento rok zaujala asi najviac, bol Človek mimo čas – život a dielo Nikolu Teslu. Prečo? Už na strednej škole ma fascinoval. Videla som jeho portret vo fyzikálnom labaku a začala som sa oňho zaujímať. Je verejne známe, ze bol nedoceneny a vtedajšia veda dala prednosť Edisonovi, pritom Tesla predpovedal mobily, wifi a iné moderné vymoženosti dnešnej doby. To a ešte oveľa viac nájdete v knihe, ktorá je považovaná za velmi hodnotnú, vďaka skutočným informáciam, ktoré autorka roky zbierala. Až mam chuť opäť si knihu prečítať. A na čo sa veľmi teším  v najbližšej dobe? Práve čítam Murakamiho, čakajú na mňa Vonnegut, Wilde, tažko si vybrať, keď sa všetko javí byť tak dobre. No jedna kniha je predsa tou, na ktorú som zvedavá. Hlava XXII. Dávala som si načas s jej prečítaním a verím, že sa to oplatí.
-Petra Konarikova

Tak teraz už viete, aké knihy preferujú naši redaktori. A čo vy? Ktorá kniha bola v uplynulom roku pre vás tá NAJ? Tá ktorá vás najviac rozosmiala alebo rozplakala? Alebo tá, ktorá vás milo prekvapila? Podeľte sa s nami o svojho knižného favorita v komentároch pod týmto článkom alebo na našom facebookovskom profile. Alebo nám napíšte, na prečítanie ktorej knihy sa v roku 2014 najviac tešíte. Vaše názory nás potešia a možno aj inšpirujú. ;)

.

Carrot

———————————————————————————————————————–

“Sú knihy, ktoré stačí iba ochutnať, iné treba zhltnúť, a napokon sú také, ktoré je nevyhnutné takrečeno požuvať a pomaly tráviť.”
-Francis Bacon


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,311 prečítaní

Žiaden komentár k “Naj knihy našich redaktorov”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>