Nudné zlo

Povinná literatúra – termín nie príliš obľúbený školou povinnými deťmi… a ani študenti ním nie sú nadšení. Pre mladých to totiž znamená trápenie sa nad nudnou knihou (ktorej 1. nerozumejú 2.  vlastne nechcú rozumieť), následný stres spôsobeným zháňaním obsahov a snahou pohltiť najväčšie množstvo z nich. Na našej škole sme nemali povinnú literatúru (vlastne iba raz). Ja, ako vášnivý čitateľ, milujúci knihy som povinné čítanie brala ako nudné, nutné zlo, teda ten raz, čo sme mali povinné čítanie. Vtedy boli na výber dve knihy a to Dobroslav Chrobák – Drak sa vracia a Margita Figuli – Tri gaštanové kone. Na mňa padli kone. Nudné zlo… To bolo asi dva roky späť.

Tento rok pri opakovaní maturitných tém (ja viem, už som s tým trápna iste aj pre Vaše dobro bude, keď zmaturujem v riadnom termíne J) sme sa dostali k naturizmu. Profesorka začala hovoriť znaky a celkovo všetko čo rozprávala mi dávalo zmysel a nejako som si to vedela predstaviť a zaradiť. V tom momente prišlo osvietenie, zázrak, blesk z jasného neba… no skrátka som pochopila načo je to nudné zlo. Presne na toto, aby som si dokázala k niečomu tie znaky prideliť a dielo zaradiť. Tadá.

V tomto duchu som si od profesorky požičala Hájnikovu ženu od Hviezdoslava. Aj toto bolo nudné zlo, asi nemám črevo pre poetickosť alebo neviem, pre mňa je to magická šifra. Hlavne pri výkladoch básne sa cítim akoby som mala nejaký zastaraný operačný systém a nevidím ani jeden význam, ktorý profesorka prezentuje. Späť k Hájnikovej žene. Desať stranové poetické opisy prírody, chalupy a úpadku som si neužila. ALE dokázala som nájsť tie spomínané znaky a dielo zaradiť. Všetko, čo hovorila profesorka k téme začalo dávať zmysel.

Týmto článkom by som chcela poukázať na to, že ani my, čo knihy priam milujeme, neradi čítame niečo, čo nás nudí (áno, aj nás povinné čítanie občas nudí), ale toto aj keď nutné zlo je predovšetkým nudné, nás naučí. Vždy sa nájde niečo, čo nás nebaví. Ale zase vždy príde na témy, v ktorých sa vyskytujú mená ako Remarque a povinné čítanie sa zmení na dobrovoľný výber ďalších jeho kníh.

————————————————————————————————————————–

“I do things like get in a taxi and say, “The library, and step on it.” (voľný preklad: “Robím veci ako napríklad, že nasadnem do taxíka a poviem, “Knižnica, a dupnite na to.”)

- David Foster Wallace

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,844 prečítaní

Žiaden komentár k “Nudné zlo”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>