Plní povinné čítanie svoj zmysel?

Povinné čítanie v škole má rád málokto. Ja osobne si na neho spomínam ako na nesmierne utrpenie, kedy ma v škole väčšinou nútili čítať strašne nudné knihy. Ešte dnes mám jazvy na duši z čítania Utrpenia mladého Werthera, ani sa nedivím, že po prečítaní tej knižky spáchalo veľa ľudí samovraždu. Ja som ju mal chuť spáchať už po niekoľkých stranách. Pri tom ja sám sa ratám medzi fanúšikov kníh a čítam rád. No rád čítam zaujímavé veci, ktoré ma zaujmú a nenudia.

Z povinného čítania na gymnáziu ma zaujalo len niekoľko kúskov a o všetkých som napísal článok tuto na blog. Teda okrem Otca Goriota, to som blog ešte nemal. A teraz si predstavte, že ak pre mňa t.j. človeka, čo má ku knihám blízko, bola väčšina povinného čítania nudná, ako sú na tom deti, ktoré nečítajú vôbec. Nuž všetky knihy si namiesto prečítania hľadajú na nete.

Má teda povinné čítanie zmysel? Podľa mňa v takej podobe, v akej je teraz, jednoznačne nie a aj samotné deti to pochopili a odmietajú čítať také pre nich nudné knižky. Zmyslom povinného čítania by malo byť vypestovať vzťah u detí k čítaniu kníh a rozvíjať ich schopnosti. Preto si myslím, že povinné čítanie by sme mali rapídne inovovať. V prvom rade by sme mali zmenšiť rozsah kníh, ktoré do povinného čítania patria. Tu spadá jeden z najväčších problémov slovenského školstva – učíme toho príliš veľa a príliš povrchne. Jednoduchším riešením by bolo učiť menej a učiť to efektívne a kvalitne.

Druhá zásadná zmena by mala byť vo výbere kníh. Drvivú väčšinu nezaujímavých kníh by sa malo z povinného čítania vyhodiť a nahradiť ich knihami, čo majú aspoň nejaký potenciál deti zaujať, napríklad Harry Potter alebo Pán prsteňov. Doba sa neustále vyvíja a to treba reflektovať aj v školských osnovách a nenútiť deti čítať skostnatené knihy, ktoré im nič nehovoria. Niekto môže namietať, že deti by si tak pozerali len film, ale aj to dá sa využiť. Kreatívny učiteľ sa vždy vynájde a zadá napríklad nájsť všetky rozdiely medzi filmom a knihou.

Najdôležitejšou funkciou povinného čítania by malo byť to, aby si deti vedeli utvoriť názor, pracovať s informáciami a vedieť ich aplikovať. To je asi najzásadnejšia zmena, ktorá by v povinnom čítaní mala nastať. Už nestačí len učiť obsahy jednotlivých kníh a literárno-teoretické nezmysly. Tu je spôsob ako bojovať proti tomu, aby si deti jednoducho nestiahli obsah z webu. Opýtame sa ich na praktickú aplikáciu vedomostí obsahu kníh. Opýtame sa na ich názor alebo ako oni hodnotia konanie nejakej postavy. Alebo ku ktorej postave majú najbližšie. Podnietime tak deti, aby sa naučili pracovať s informáciami a vedeli ich aplikovať. Ak im budeme nanucovať pozostatky socialistického školstva v podobne neustáleho memorovania, tak povinné čítanie nikdy nebudú mať radi.

Tak ako v celom slovenskom školstve aj v povinnom čítaní treba urobiť zásadnú reformu a zmeniť ho tak, aby fungovalo. Som si istý, že samotní učitelia vedia, ako by ho zmenili. Dôležité je, či im to byrokrati z ministerstva dovolia.

.

.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

———————————————————————————————————————–

“Šťastní sú tí, ktorí dožičia sluchu slová mŕtvych – to jest, ktorí čítajú dobré diela a rozjímajú o nich.”
-Leonardo da Vinci

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,471 prečítaní

3 Komentárov k "Plní povinné čítanie svoj zmysel?"

commenter
Pavol Sočuvka | 4.1.2012 o 20:50

Ja by som rád podotkol, že podľa môjho názoru má povinné čítanie za cieľ aj, okrem toho čo spomínaš ty, uviesť človeka do kánonu literatúry západnej civilizácie (A.K.A. všeobecný prehľad, akokoľvek pejoratívne to dnes znie).

Ďalší potenciálny postreh je, že s povinnosťou odchádza chuť. Ak by na úlohu boli populárne knihy (HP, LotR), verím, že by sa ich vynucovaním podarilo čitateľov odlákať, prípadne by to viedlo k vyberaniu si takých skvostov ako je (námatkovo vyberieme, veď zlých kníh nie je málo) Twilight.

Taktiež, knižky podľa mňa potrebujú určitý čas (pár desiatok, prípadne sto dvesto rokov), aby sa osvedčili, jednak či sú kvalitné a jednak či sú vhodné, preto som ja zástanca toho, aby sme tie “nudné” veci preglgli, dívali sa na ne dobovejšie a skúsili v nich nájsť to dobré :)

commenter

Ja plne súhlasím s článkom, možno použil zlý príklad s HP a LoTR (popravde mňa konkrétne LoTR nebaví…). Skôr by som nenútila každého žiaka čítať to isté. Každého predsa baví niečo úplne iné. Ja milujem knihy, ale čítať Tri gaštanové kone (ja viem, bolo to krátke) bolo pre mňa utrpením a to som dospelá a viem, že musím kvôli hľadaniu znakov bla bla bla. Druhej mojej spolužiačke sa to zasa páčilo… Sto ľudí sto chutí… Mylsím, že v svetovej knižnici sú milióny starých hodnotných kníh, keby každý dostal výber pár (ROZDIELNYCH) kníh, som si istá, že povinné čítanie by nebolo takým utrpením.

commenter

Sheep: áno, takto nejako som to myslel, dať väčšiu slobodu výberom z väčšieho množstva kníh. Každý by si vybral to, čo ho zaujíma. :-)

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>