Projekt Gutenberg

E-knihy zadarmo! A legálne ;)
Čítate radi knihy aj v elektronickej podobe a nerobí vám problém čítanie v cudzom jazyku? V tom prípade možno už poznáte skvelý a jedinečný projekt Gutenberg. Ak nie, tak vám o ňom niečo povieme.

ob1klik na obrázok ho otvorí v plnej veľkosti

Čo to teda ten projekt Gutenberg je? Ide o dobrovoľnícku iniciatívu fungujúcu už od roku 1971, ktorá rovnako ako Johann Gutenberg, po ktorom je pomenovaná, spôsobila revolúciu v oblasti distribúcie kníh. Tento zaujímavý projekt si určil za cieľ sprostredkovať čo najviac e-kníh v rôznych formátoch a jazykoch celému svetu a napomôcť tým boju proti nevedomosti a negramotnosti. Predtým, než sa jednotlivé knihy digitalizujú a ponúknu širokej verejnosti, uistia sa pracovníci projektu, že sa na ne nevzťahujú žiadne autorské práva a ich voľné šírenie je legálne.

Orientácia na webovej stránke projektu Gutenberg je jednoduchá a vďaka zaradeniu jednotlivých diel do mnohých kategórií („Book categories“) sa viete veľmi ľahko dostať k tomu, čo vás zaujíma. Ak presne viete, čo hľadáte, tak len jednoducho napíšete názov diela alebo meno autora do vyhľadávacej kolónky.

ob3

Katalóg kníh ponúka okrem klasického prehľadávania podľa žánru a zamerania kníh aj možnosť prehľadávania podľa jazyka („Browse catalog“). Či už sa učíte cudzí jazyk a chcete sa precvičiť prečítaním cudzojazyčnej knihy alebo je čítanie v rôznych jazykoch vaším koníčkom, ponuka projektu Gutenberg je skutočne široká. V slovenčine by ste zatiaľ hľadali knihu márne a v češtine je v databáze okolo 10 kníh, napr. aj R.U.R. od Karla Čapka. Dúfam však, že ďalšie čoskoro pribudnú ;-) .

ob6

Po nájdení vytúženej knihy máte na výber z niekoľkých formátov, z ktorých si viete stiahnuť – zadarmo! – ten, ktorý sa vám bude čítať najlepšie. Vlastníci čítačiek zrejme najviac ocenia formáty Kindle a EPUB. Tí, čo čítačku nemajú však nemusia zúfať, pre nich je k dispozícii buď e-kniha vo formáte čistého textu alebo online HTML verzia.

ob8

Okrem beletrie ponúka projekt Gutenberg aj eseje, vedecké či historické diela. V prípade, že by ste chceli niektorú z kníh citovať alebo uviesť v zozname použitej literatúry vo vašej práci, ku každej máte k dispozícii bibliografické údaje, ktoré vám uľahčia odkazovanie sa na zdroj. Súčasťou tejto bibliografie však nie sú všetky potrebné informácie, chýba napr. ISBN kód alebo názov vydavateľstva. Niektoré z odborných kníh už navyše nemusia obsahovať najaktuálnejšie informácie.

ob7

Ako som už spomenula, projekt Gutenberg funguje predovšetkým vďaka dobrovoľníkom. Ak vás táto iniciatíva s ušľachtilým cieľom zaujala a chceli by ste sa dozvedieť viac, prípadne sami pomôcť, navštívte stránku www.guteberg.org, kde nájdete všetky dôležité informácie ;-) .

ob5

Ja som skúsila tzv. „proofreading“ – porovnávanie skenovaných strán z kníh s ich digitalizovaným strojovým prepisom a opravovanie nájdených chýb. Nie je to až také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá, musíte sa riadiť množstvom pravidiel pre úpravu textu a opravu chýb, tie sa však rýchlo naučíte.

ob2

Zaujal vás projekt Gutenberg alebo ste o ňom už vedeli? Podeľte sa s nami o svoj názor a zaujímavé knižné úlovky, ktoré ste tam našli :-) .

ob4

.

Carrot

———————————————————————————————————————

„Čítanie dobrej knihy je ustavičný dialóg, pri ktorom sa kniha prihovára a naša duša odpovedá.“
-André Maurois

 

 

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,852 prečítaní

Žiaden komentár k “Projekt Gutenberg”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>