Raz chcem byť ako Haldir

Keď budem raz veľký chcem byť ako Haldir, v tomto prípade však ten filmový. Haldir je fiktívna postava z trilógie Pán prsteňov. Je to kapitán z Lothlórienu, ktorý doprevádzal spoločenstvo prsteňa ku Galadriel.

Haldir

Vo svojom filme sa Peter Jackson troška vzbúril proti Tolkienovi a postavu Haldira rozpracoval omnoho viac. Urobil ju štýlovejšou, takou na dnešné pomery. V knihe Haldir len sprevádzal spoločenstvo elfským lesom a potom sa už na neho zabudlo. Vo filme bol Haldir omnoho štýlovejší a efektnejší. Ešte do teraz neviem zabudnúť na scénu, keď do Helmovho žľabu prichádzali elfovia na čele s Haldirom pomôcť Rohanu. Peter Jackson je pán režisér a práve tu ukázal svoje majstrovstvo. Neviem ako vám, ale mne sa vyupgradovaná  verzia páčila.

Ohromne obdivujem Haldira. Obdivujem ho za to, že aj napriek tomu, že mohol ostať doma sedieť na zadku a nič nerobiť len čakať, sa on rozhodol ísť na pomoc. Prišiel na pomoc, aj keď vedel, že riskuje svoj život a svoju nesmrteľnosť . A skutočne v tomto boji padol. Umrel za niekoho iného, v boji niekoho iného. To nedokáže každý. Zo všetkých elfov v Stredozemi sa ich našlo len sto. Na ich čele bol práve Haldir.

Peter JacksonRaz chcem byť ako on. Chcem vedieť obetovať všetko v boji za niečo, čomu verím. Myslím si, že v tomto konkrétnom prípade bol Jackson o málilinko lepší než TolkienJackson ukázal svetu, že hrdina nemusí byť stredobodom pozornosti a aj napriek tomu dokáže pomôcť.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

——————————————————————————————————————————————

“Nie každý, kto blúdi, je stratený.”
- John Ronald Reuel Tolkien

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
8,311 prečítaní

2 Komentárov k "Raz chcem byť ako Haldir"

commenter

Súhlasím. Nedokáže každý padnúť v cudzom boji za spravodlivú vec. No muž, hrdina bojuje za spravodlivú vec až do konca. Takých mužov obdivujem. Len v poslednej vojne – druhej svetovej – ich takých padlo milióny. Príbeh je síce fiktívny, ale ukazuje nám cestu a smer. Vďaka za toto dielo všetkým, ktorí sa pričinili o jeho vznik.

commenter
Simona | 3.3.2012 o 22:29

:) mate pravdu s tou castou ako Haldir prichadzal do Helmovho zlabu. Neustale som si v hlave premietala ten jeho vyraz a zvitanie sa s priatelmi :) mala som pocit,taky emotivny, neviem jak inak opisat,asi som sa do neho platonicky zalubila a to som mala peknych 25 rokov ci tak nejak :)))

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>