Dílerova voľba – Divadlo Jonáša Záborského

Pokrová hra v podzemí londýnskej reštaurácie, pri ktorej ide nielen o zábavu, ale hlavne o víťazstvo a získanie peňazí, sa hrá každú nedeľu po záverečnej. Tentoraz sme mali možnosť zúčastniť sa tejto hry aj my, aspoň ako pozorovatelia. Nie, nebojte sa, nemuseli sme si kupovať letenku a cestovať takú diaľku. Malá scéna v Divadle Jonáša Záborského sa tentoraz premenila na reštauráciu, v ktorej si chlapi zahrajú poker. A nebol to obyčajný poker, ale divadelná hra od Patricka Marbera.
Každý netrpezlivo očakáva, kedy sa zavrie reštaurácia, dovarí sa posledné jedlo, uprace sa kuchyňa a my sa budeme spolu s hráčmi môcť presunúť do pivnice, kde už je pripravený veľký pokrový stôl s dokonale vyžehleným obrusom. Dílerova voľba určí, čo sa bude hrať. V reštaurácii sa už všetci pripravujú na skvelý večer, no my sa najprv musíme zoznámiť s hráčmi. Majiteľ reštaurácie, jeho syn, kuchár a všetci čašníci snívajú o výhre a dúfajú, že dnes im bude šťastie priať. Každý tu prichádza s niečím iným. Niekto sníva o inom lepšom živote, ďalší rozmýšľa nad svojimi finančnými problémami či rieši rodinné alebo priateľské vzťahy. Jedna vec, ktorá ich najviac spája, je závislosť na hazarde. Všetko bolo pripravené a hráči boli na odchode do pivnice reštaurácie, keď sa zrazu objavil nevítaný hosť, ktorý si zmyslel, že chce kávu a napriek snahe čašníka aj majiteľa, bol rozhodnutý ostať za každú cenu a kvôli nemu nemohli začať hrať. A tu sa príbeh zamotáva. Kto je tento človek a prečo nechce odísť? Zúčastní sa pokru aj on? To vám neprezradím, najlepšie bude, keď si pozriete divadelnú hru sami.
Tvorcovia tejto hry zvolili dobrú kombináciu prvkov a vyšlo to. Realisticky vyzerajúca scéna kuchyne, reštaurácie a podzemnej pivnice na hranie pokru, texty hercov plné humoru a skvelých “hlášok“, aj keď občas opakujúcich sa vtipov, kvalitné herecké obsadenie a nechýbalo ani zdôraznenie myšlienky diela na konci hry. Prekvapilo aj pohranie sa s dvoma súbežnými scénami a samotné odohranie pokru spojené s dobrou hudbou. Herci to nemali najľahšie, museli sa naučiť hrať poker či flambovať pri varení. Podľa mňa išlo o dobrú komédiu a zabávala som sa. Musím pochváliť všetkých hercov za skvelý výkon, ale vyzdvihla by som tentoraz Michala Novodomského, poblázneného čašníka Mugsyho, ktorý zvládol svoju rolu výborne a priniesol na scénu komédiu ako sa patrí.
Jeden večer plný pokru, to stačilo na to, aby nám odhalil emócie jednotlivých postáv a ukázal pohľad do mužského sveta. Risk pri hraní kariet sa prenáša aj do ich životov a často stratia to dôležité čo majú. A to len preto, že nevedia, kde je už hranica. Ich priority sa posúvajú, pretože závislosť je silnejšia ako oni. A čo bráni nám byť šťastní v našom živote? Čo je našim pokrom?

 

Sims

———————————————————————————————————————

„Život je kartová hra, v ktorej srdce nie je nikdy tromfom.“
- Marcel Achard

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
633 prečítaní

Žiaden komentár k “Dílerova voľba – Divadlo Jonáša Záborského”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>