Jablko

Divadelné predstavenia si väčšinou vyberám podľa toho, ako by sa mi mohli páčiť. V prípade predstavenia Jablko som urobil výnimku. Povedal som si, že pôjdem na neho na slepo a uvidím o čom je. Jediné, čo som vedel bolo, že hlavnou hviezdou je tam Csongor Kassai.

S lyrikou som mal vždy problémy. Nikdy som ju nevedel pochopiť. Akosi išla mimo moje vnímanie. Divadelné predstavenie bolo plné takejto lyriky a možno práve to sa podpísalo pod to, že nemôžem o ňom hovoriť práve ako o nezabudnuteľnom zážitku.

Po ani polhodine od začiatku predstavenia som nepochopil, o čo ide v tomto predstavení. Gymnastika, ktorú tam herci cvičili vyzerala super, najmä tá ženská, ale bežnému divákovi to nepovie nič. Dalo by sa odhadovať, že toto predstavenie bolo o večnom vzťahu muža a ženu, no nedá sa to vedieť naisto.

Za celú hru padlo len niekoľko viet. Všetky patrili Csongorovi Kassaiovi a aj tú trošku replík zahral vynikajúco. Zvyšok času vyplnila netypická hudba, niekedy až uši drásajúca. Prvýkrát v živote sa mi stalo, že som sa v divadle nudil. Moja pozornosť permanentne odlietala niekde k výšinám historickej budovy divadla. Výzdoba bola vskutku nádherná. Mám pocit, že som nebol jediný, kto si to neužil. Ostatní diváci sa tiež netvárili nadšene. A pritom stačilo urobiť minimum – zaujať diváka, aby mal nad čím počas predstavenia premýšľať.

Chcel som vidieť Csongora Kassaia nJablkoaživo a to sa mi splnilo. Minimálne v tomto to dopadlo pre mňa pozitívne. Nechcem nejako uraziť hercov, určite si pri nácviku vypestovali poriadnu kondičku (skákať hodinu vkuse je fuška), ale ešte raz by som na to nešiel. Tento projekt je spolufinancovaný Ministerstvom kultúry a ja nechápem prečo. Ak už chce ministerstvo pritiahnuť diváka do divadla, tak by malo podporovať atraktívnejšie predstavenia. Malo by to určite väčší efekt na kultúru nášho národa.

Divadelné predstavenie Jablko v hlavnej úlohe s Csongorom Kassaiom odporúčam len diváckej minorite. Takým, ktorí sú obrovskí fanúšikovia tohto herca a divákom, ktorí sa vyžívajú v lyrickej neurčitosti. Vám ostatným odporúčam niečo, kde si oddýchnete a odídete s príjemným zážitkom s pocitom, že to stálo za to.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

————————————————————————————————————————

“Pohľad na zamilovaných je divadlom pre bohov.”
-Johann Wolfgang Goethe

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,900 prečítaní

Žiaden komentár k “Jablko”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>