Lakomec – ako ste ho ešte nevideli

Molière, francúzsky dramatik, ktorý napísal Lakomca, vytvoril nadčasovú a nevšednú komédiu. Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove vzalo toto dielo do rúk a pripravilo bláznivú komédiu pre dnešného diváka. Kto už čítal Lakomca a neskôr navštívi predstavenie, bude určite prekvapený. Keď ma kamarátka zavolala do divadla, bola som nadšená, pretože už v škole pri povinnej literatúre som sa stretla s knihou Lakomec a milo ma zaujala svojím dejom. To som však ani len netušila, že to bude také, aké som to ešte nevidela. Myšlienka celého diela a aj samotný hlavný dej sa nezmenil, no spôsob podania bol jednoznačne netradičný.  Divadlo si zvolilo vlastný smer, urobili to menej konzervatívne a viac po svojom. A výsledok? Skvelý.

LakomecHarpagon, otec dvoch detí, je veľký lakomec, ktorý si poriadne stráži svoje peniaze a celý jeho život sa točí len okolo toho, aby sa neminuli a správa sa sebecky. Jeho deti, syn Kleant a dcéra Eliza, si uvedomujú, že nedostávajú ani to, čo by im ako deťom malo patriť. Napätie vzrastá a blížiaci sa sobáš tomu vôbec nepomáha. A vy sa môžete pripraviť na popletený dej plný humorných scén a vtipov. Ide o komicky znázornené odsúdenie lakomstva a poukázanie na to, že hmotný majetok, peniaze, bohatstvo nie sú najdôležitejšie na svete, ale dôležitá je láska medzi ľuďmi. Tí, ktorí sa len držia peňazí a na ničom inom im nezáleží, ostávajú sami a nedokážu nájsť šťastie. Ide o nadčasovú tému, keďže ešte ani ľudia v súčasnosti sa nedokázali poučiť a aj v dnešnom svete stretávame lakomcov. Koľkokrát aj my nachádzame samých seba v situáciách, kedy zabúdame na našich priateľov a rodinu a ženieme sa za niečim, čo ani nemá význam. Práve na to poukazuje Molière vo svojom diele, no zvolil si cestu humoru, ktorá je ľuďom veľmi blízka. Hercom z Prešova sa navyše podarilo obohatiť predstavenie tak, že v ňom nájdete niečo navyše a budete sa môcť pozrieť na neho trochu inak ako ho bežne poznáte z knihy.

Hlavnú postavu lakomca Harpagona si zahral veľmi známy Jožo Stražan, ktorý úlohu ako vždy dokonale zvládolLakomec a znovu ukázal, že je výborný komik a vie zaujať publikum. Nemôžem nespomenúť Valériu Fürješovú, ktorá dostala úlohu dohadzovačky Frozíny a bola presne taká ako ju diváci milujú. So šialeným prízvukom, kedy sa smejete už aj vtedy, keď nehovorí nič vtipné. Hlavne diváčky poteší, že si zahrali aj Boris Srník (syn Klement) a Matej Lacko (správca Valér). Dôležitú úlohu mali aj Stanislava Pázmányová striedajúca sa v úlohe dcéry Elizy s Veronikou Husovskou a zahrali si aj Jana Jurišincová (slečna Marianna), ktorá to na javisku poriadne roztočila, a mnohí ďalší nie menej významní herci. Nechýbala ani spolupráca s publikom a v prvých radoch sa ľudia poriadne zasmiali.  Všetci herci spolu s režisérom a ďalšími, ktorí pracovali na predstavení, priniesli komédiu, na ktorú len tak rýchlo nezabudnete. Dôkazom je aj smiech, ktorý sa počas hrania ozýval z historickej budovy v Prešove. Ak ešte chcete vidieť netradičného Lakomca v DJZ, odporúčam čím skôr rezervovať lístky, pretože sa pomaly blíži derniéra.

.

Sims

———————————————————————————————————————–

“Lakomcovi chýba všetko, chudákovi málo, múdremu nič.”
-Latinské výroky

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,025 prečítaní

3 Komentárov k "Lakomec – ako ste ho ešte nevideli"

commenter

Je to paradne predstavenie, konecne po dlhom case sa na blogu objavili nieco z prostredia dramy. Verim ze to bude pokracovat

commenter

Milan: Ak nasi redakori napisu nieco o divadle tak to tu obratom zverejnime. Myslime si ze divadlo ma blizko ku kniham, takze raz za cas sa tu nieco z dramy objavi. :-)

commenter

Milan: Som rada, že je zaujem aj o recenzie z divadelnych hier. Urcite sa budeme snazit v tom pokracovat :)

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>