Všetko najlepšie!

Nie, to vám neželám všetko najlepšie k nejakému sviatku. Je to meno bláznivej komédie z repertoára Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Napriek tomu, že som na tomto predstavení bol už dávnejšie, tak ešte aj dnes si pamätám ako som si brucho chytal od smiechu.  Hru od Raya Cooneyho režíroval umelecký šéf DJZ Michal Náhlík.

Všetko najlepšie!Tak ako väčšina nášho života, aj táto hra sa točí okolo peňazí. Dokonca obrovského balíka peňazí. Možno samotný dej má aj hlbšiu myšlienku, než len útek s peniazmi z krajiny, no prostredie ju úspešne zadupáva do zeme. Neuberá to samozrejme humornej kvalite tejto hry.

Na toto predstavenie som bol v historickej budove na Hlavnej ulici v Prešove. Ako som tak sedel na balkóniku počas prestávky, tak zrazu všetky tie roky tej budovy začali na mňa pôsobiť. Predstavil som si ako úžasne tu muselo byť pred sto rokmi, keď bolo divadelné predstavenie skutočne veľkou udalosťou.  V čase, keď ľudia nemali televízor a internet a divadlo bolo spoločenskou udalosťou. Proste divadlo má svoje čaro, len ho treba objaviť. :-)

Bol by to hriech, ak by som nespomenul perfektné výkony hercov. Môj obľúbený DJZ herec  Boris Srník ako hlavná postava Henry Perkins bol úplne strelený. Samozrejme, že v dobrom slova zmysle. Svoju úlohu odohral tak dobre, že mi vôbec nepripomínal Leva z muzikálu František z Assisi a taktiež ukázal, že uletené postavy mu idú.

Keď už som pri uletených postavách, tak musím spomenúť manželku Henryho Perkinsa a to Jean Perkinsovú. Táto postava je najvtipnejšia z celej hry.  Hlavným dôvodom je herečka Valéria Fürješová, ktorá keď spustila svoj špeciálny prízvuk, tak publikum išlo do kolien. Už len kvôli tomu, aby som to počul ešte raz, by som si dal repete tohto predstavenia.  Aj na neskoršiu scénu s tortou ešte dlho nezabudnem, no to už veľa prezrádzam.

Z ostatných postav ma najviac zaujala postava agenta Slatera. Na prvý pohľad je tento vyšetrovateľ FBI mimoriadne asertívny. Celé predstavenie s ním pohadzujú ako s handrou, ale keď sa raz naštve, tak je najlepšie ísť z cesty. Vlastne až ku koncu vystrčí rožky a celkom vkusne to celé zakončí. Presne opačná postava je postava taxikára, ktorá zo začiatku skutočne dopĺňa dej. Jej dialógy sú nesmierne vtipné, ale potom neskoršie je tam akoby na silu. Apropo, aby som nezabudol. Ak si niekedy pôjdete pozrieť túto hru, tak vás čaká na pódiu jeden veľký červený darček. Moja bránica by vedela rozprávať.

Ak nemáte večer, čo robiť a chcete sa usmiať na smrť, tak táto komédia by mala byť jednoznačnou voľbou. Na pestrofarebnej scéne sa vám predstaví niekoľko svojráznych postáv, ktoré sa navzájom vhodne dopĺňajú. Neodporúčam všetkým ľuďom, ktorí nemajú radi smiech.

Pre viac podrobností o tejto bláznivej komédií kliknite sem.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

———————————————————————————————————————————————

“Sme divadlom tomuto svetu – hrajme tak, nech sa publikum nenudí.”
-Pavel Kosorin

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
4,168 prečítaní

1 komentár k "Všetko najlepšie!"

commenter

Keďže divadlo a literatúra majú k sebe blízko, tak vám budeme občas prinášať zážitky aj z tejto strany umenia. Máte aj vy niečo s čim by ste sa chceli podeliť? :-)

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>