Budeme o dvadsať rokov totálne hlúpi?

Toto je otázka, ktorá teraz málokoho trápi. Jedine tak vedcov a vedúcich prieskumov. Pri mojom každodennom surfovaní na internete sa mi dostal do rúk článok na SMEonline s názvom Prieskum: Na Slovensku klesá záujem o čítanie.

Priznám sa s týmto článkom súhlasím len z časti. Hneď na začiatok by som mu mohol vytknúť štatistické odchýlky a logické nepresnosti. Bohužiaľ, v niečom má pravdu. V globálnom meradle čím ďalej, tým menej čítame. Často to však nie je vina mladých, ako sa snaží naznačiť článok na SME.

Čítanie beletrie je filozofia sama o sebe. Keď si chcete čítanie nejakej knihy poriadne vychutnať, tak na to potrebujete adekvátne podmienky a náladu. Napríklad ja. Nepatrím ku každodenným čitateľom beletrie (v knižnici som nebol 3 roky). Dokonca za posledné dva roky som prečítal len povinné čítanie do školy. Áno, prosím pekne je to tak. Vzhľadom na môj akútny nedostatok času, nemám šancu stihnúť ani polovicu vecí, ktoré by som chcel. Podľa môjho názoru, tu zbiera spoločnosť to, čo zasiala. V dnešnej dobe nemajú ľudia na nič čas. Častokrát sú pracovne vyťažený a proste im už neostane chuť na čítanie beletrie. A ak aj nejakú chuť na čítanie majú, tak si čítajú buď odborné knihy alebo články na internete.

Špeciálna kategória sú mladí ľudia – teenageri. Tí aj keď majú chuť, čo sa často nestáva, tak musia čítať povinné čítanie. Neviem, kto robil osnovy povinného čítania, ale niekedy mam pocit, že je absolútne vytrhnutý z reality. Zo všetkých kníh v povinnom čítaní nie je ani len polovica blízka mladému človeku. Tak prečo by mal čítať knihy, ktoré ho ani trocha nebavia? A potom sa sťažujeme, že mladí radšej preferujú iné aktivity.

Je to naozaj tak, že o dvadsať rokov už nikto nebude čítať knihy a budeme “hlúpi”? Nemyslím si. Proste len čítanie beletrie nahradí čítanie odbornej literatúry a čítanie na internete. Na túto možnosť by mohol reagovať knižný priemysel tým, že vydá elektronické knihy. Veď už si ich máme na čom prečítať (viď článok).

Takže, aby som to zakončil štýlovo:

Ľudia čítajte, čítajte čokoľvek, hlavné je, aby vás to bavilo.

Jozef “Chosé” Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

——————————————————————————————————————————–

“Nikto nečíta. Keď už číta, tak nerozumie. A keď číta a rozumie, aj tak zabudne.”

-Stanisław Lem

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,626 prečítaní

3 Komentárov k "Budeme o dvadsať rokov totálne hlúpi?"

commenter

toz ked uz som online zareagujem aj tu. Je pravda ze knihy v povinnom citani nie su blizke mlademu cloveku. Ale je dolezite ich precitat (pokial ide o vojnovu literaturu, holokaust a pod.) alebo ti naozaj mozu nieco dat, akurat trochu neskor. Ja si teraz citam vela knih co som uz kedysi precital v ramci povinneho citania, a teraz zasnem kolko geniov som mal cely cas po ruke dokonca som sa ich dotkol ale aj tak som ich nevidel.

commenter

tio: maš pravdu, v podstate súhlasim. Väčšina kníh v povinnom čítaní tam určite má svoje miesto.
A plne s tebou súhlasím v tom, že knižky o holokauste a vojnova literatura tam svoje miesto má a mala by tam byť. Mala by to byť pripomienka na veci, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Niečo podobné chcem povedať, aj mojim ďalším chystaným článkom.

commenter
Sexshop | 8.8.2009 o 15:38

Najskôr by som chcel reagovať na nadpis tohto článku. Podla mňa, ak budeme čítanie obmedzovať, tak určite nebudeme totálne hlúpi. Je pravda, že s čítaním to u nás ide dole vodou, ale to neznamená, že čítanie je priamo úmerné inteligencii. Nepriamo určite hej, ale až tak vážne by som to nebral.
Čo sa týka čítania kníh, tak u mňa je tiež najväčší problém čas. Bohužiaľ odsudzujem, ak niekto číta knihy, ktoré mu nič nedajú. Proste iba nejaké romány a tak. Je to zabíjanie času. Každý si pri tom zdokonaľuje svoju slovnú zásobu, ale prečo radšej nečítajú niečo z čoho sa dokážu poučiť?

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>