Tekvicový prívarok pre dušu

Je to už viac ako rok a pol, čo Cynická obluda zverejnila na svojom blogu memorandum a začala uverejňovať neslušné vtipy. Odvtedy si získala množstvo fanúšikov a kto o nej ešte nepočul, tak sa rozhodne nepohybuje vo vodách slovenského internetu. Jej autorom je Rado Ondřejíček a nie je známy len vďaka svojmu alter egu, ale aj tým, že je autor nespočetného množstva textov na rôzne témy. Z nich urobil výber tých najlepších a vydal ich v knihe Tekvicový prívarok pre dušu.

Cynickosť, bezohľadnosť, priamočiarosť a podobné vlastnosti sú charakteristikami, ktoré presne vystihujú Radove texty. Nehraje sa na intelektuála, filozofa a ani sa nesnaží pohladiť ľuďom dušu. Preto si aj vybral do názvu knihy práve Tekvicový prívarok, ktorý rozhodne nie je jeho obľúbeným jedlom. Názov knihy má byť  cynickou alegóriou na svetovo známe dielo Slepačia polievka pre dušu. Keď si myslíte, že texty v Tekvicovom prívarku vám pohladia dušu, tak ho radšej ani nečítajte. Kniha je plná uštipačných, nactiutŕhačných, ľahkovážnych, cynických a vulgárnych literárnych výhonkov. Schytá to skoro každý a určite sa aj vy nájdete ako objekt nejedného článku. Jediný úmysel celej knihy je len pobaviť čitateľov, ktorý majú podobné zmýšľanie ako sám autor.

Tekvicový prívarok a Slepačia polievka
Tekvicový prívarok a Slepačia polievka

Čítať články Rada Ondřejíčeka nie je len tak. Buď sa vám páčia alebo ich radšej nečítajte. No ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorým sa jeho články páčia, tak si ich rozhodne užijete. Ak prečítať jeden Radov článok je ako tridsaťsekundový sex, tak celá kniha jeho článkov vám bude pripadať ako orgie na starorímsky spôsob. Rado si témy nevyberá a vie napísať celkom slušný text na každú hovadinu. Nešetrí tak nikoho. Smelo to natrie podľa neho neschopným spevákom ako Igor Timko alebo Desmond. Bez mihnutia oka vysvetlí ľuďom prečo vlastne nie sme majstri v hokeji. Veľmi zaujímavé sú aj spomienky na detstvo a socializmus videné Radovými netradičnými očami.Samostatnou kapitolou sú texty o politike, v ktorých sa Rado prihovorí nielen voličom Smeru, nešetrí však ani Kuffu, Gašparoviča a schytajú to aj členovia mládežníckych politických organizácií.

Tekvicový prívarok pre dušuNiektoré texty boli trocha nudné, ale aj tu platí pravidlo, že každému nevyhovieš. V knihe sa dajú nájsť texty, ktoré sa vám budú páčiť a pobavia vás, ale aj také, ktoré vám budú pripadať neskutočne nudné. Záleží od osobných preferencií. Ak chcete ochutnávku, tak si môžete prečítať na tomto mieste o Phelpsovi a o jednom Maďarovi, ktorý skutočne existoval. :-) Pri každom texte máte napísané v ktorom roku a mesiaci bol uverejnený. Pri niektorých je aj malý predslov, ktorým autor uvádza čitateľa do reálií článku.

Myšlienky niektorých textov by rozhodne stáli za hlbšie preskúmanie. Napríklad taká, že mnoho ľudí, ktorí sú vo svojom remesle špička na Slovensku, sú vlastne obeťou globalizácie. Lebo práve vďaka nej ich porovnávame s tými najlepšími z najlepších na celom svete. Prípadne myšlienka, že žiadna recenzia nedokáže byť objektívna a vždy je vyjadrením subjektívneho pohľadu jej autora. Nájsť ďalšie už nechám na vás.

Určite neodporúčam túto knihu čítať vo vlaku a mimo Bratislavy ani na verejnosti, ak nechcete prísť k úrazu. Lebo sa vám potom môže stať, že spolusediaci v kupé sa vás opýta, že čo za knihu o brokolici, ste to pred chvíľou čítali. Prípadne prítomná mníška na vás bude zazerať ako keby ste boli šíriteľom kultúry smrti. Ďalšou nástrahou sú vaše časté výbuchy smiechu a iné nevyspitateľné reakcie a tu to už vážne môže skončiť hospitalizáciou na psychiatrickom oddelení. Preto je najistejšie sa verejným priestorom preventívne vyhýbať.

Za spomenutie stojí aj facepalmujuci jednorožec na obálke knihy. Ten vám vždy pripomenie adekvátnu reakciu na to, ak sa začnete priveľmi zamýšľať nad tým, čo ste si práve prečítali.
Kniha Tekvicový prívarok pre dušu nie je pre každého. Ľuďom bez zmyslu pre humor a nadhľadu sa rozhodne nebude páčiť. Ostatní normálni ľudia si v nej určite nájdu dosť dôvodov, prečo sa úprimne a od srdca zasmiať.

.

Jozef Dzuriš

————————————————————————————————————-

“Výplata nie je odmena, je to odškodnenie.”
Rado Ondřejíček, Tekvicový prívarok pre dušu.


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,715 prečítaní

2 Komentárov k "Tekvicový prívarok pre dušu"

[...] poradie si môžete pozrieť tu: 01.) Tekvicový prívarok pre dušu 02.) róbert bezák: medzi nebom a peklom, rozhovory so štefanom hríbom 03.) Jonas Jonasson – [...]

[...] najlepšia kniha, ktorú som minulý rok čítal bol Tekvicový prívarok pre dušu. Táto zbierka článkov od autora Cynickej obludy je skvelé a vtipné čítanie. A nielen to. [...]

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>