Aj fantasy trilógia môže byť zadarmo

Krátky rozhovor s Jozefom Dzurišom vyústil do takej veľmi zvláštnej myšlienky. Odznelo tam niečo typu „skús napísať o tom, čo to píšeš, možno to tu niekoho zaujme“. Opisovať vlastné dielo je však vždy minimálne trochu padnuté na hlavu. Vyhnúť sa superlatívom, nepreháňať to ani s kritikou a pritom plniť akýsi cieľ – zlepšiť sa v písaní a áno, aj trochu predstaviť to, čo existuje.

Čo to je a o čom to je?

Pomenovanie „Vodná planéta“ prišlo z veľmi zvláštnej strany. Je to určité popletenie zmyslov, hra s ľudskou fantáziou. Vodná planéta by asi logicky mala byť nejaká planéta, na ktorej je voda. Je to logické z názvu a taktiež z elementárnej biológie, bez vody sa žiť jednoducho nedá. Ak sa samozrejme berie do úvahy život ako ho poznáme my. Vysoko na oblohe, hlboko v zemi, na obežnej dráhe či v každom z nás, všetky tie viac alebo menej priateľské potvorky. Všetko je to na vodu a keď voda zmizne, je zle. Končí sa život a začína sa púšť.

Prekvapenie číslo 1 je teda také, že pri čítaní Vodnej planéty sa ocitá voda len v miestnej riečke, sem tam vo vedrách a aby toho nebolo málo, na začiatku príbehu je aj malé jazierko. Inak púšť, v nej zablúdené púštne búrky a ľudia, pre ktorých je voda vzácnosťou. Čo je vzácne, to je cenné a čo môže byť lepšie, ako trochu si na tom zarobiť? Do príbehu sa dostal jeden ťažký náboženský fanatik z blogov, priamo na čelo veľkého náboženstva. Egoistický blázon, nepríjemné hovädo a človek s mocou, ktorej sa nemôže a hlavne nechce vzdať. Čo na tom, že jeho pravidlá denne zabíjajú a určujú život? Kto sa proti nemu môže postaviť?

Fantasy príbeh, ktorý má prvky scifi, náboženskej literatúry a predovšetkým množstvo filozofie a humoru sa začína malým nepochopením, ktoré sa neustále rozrastá. Hlavnou postavou je mladá žena, dnes by sa dalo povedať tínedžerka, ktorej niekto zničil život len tak, jedným príkazom. Prinútená k zodpovednosti a Vodná planéta Irešpektovaniu pravidiel, ktoré sa neustále menia. Rýchlejšie, ako sa im dokáže ktokoľvek prispôsobovať. Má zodpovednosť za mladšiu sestru, ktorá je nie len drzá a neprispôsobivá pre rôzne staré poriadky, ale aj mimoriadne inteligentná, schopná nájsť hneď niekoľko riešení, ktoré sa ale málokomu páčia – aj keď sú správne. Hľadá vzor a život, ktorý sa pre ňu ešte nezačal. Z ďalších postáv je prítomná napríklad čarodejnica, démonická bytosť zakliata do formy mäsožravej palmy, ktorá je tak dobrá, až je zlá – a zároveň tak zlá, až je vlastne dobrá. Ukazuje príbeh niekoho, kto robí niečo inak, na iných princípoch, no naráža na problémy s minulosťou a na konflikt medzi menším a väčším zlom. Štvrtá a pravdepodobne najľahšie zapamätateľná postava je Ziggy, arkánka, taká tá vlastná rasa. Niečo medzi obrami a barbarmi, s nulovou kultúrou, obrovskou silou, imunitou proti kúzlam a nízkou toleranciou voči ostatným. Ziggy nie je arkánkou tak kompletne, je to miešanec. Čiastočne človek, no z veľkej časti zvláštna bytosť s divnou filozofiou, množstvom sarkazmu a bláznivými riešeniami.

Trilógia? Prečo práve trilógia?

Začať písanie trilógiou, rozšíriť prvotinu na tri časti je… bláznivé, šialené a hlúpe. Príbeh, v ktorom je dobrodružstvo, sa dá napísať aj ako poviedka. Do poviedky je ale ťažké natrepať to, čo si človek praje, aby sa tam nachádzalo. Vyberať, či tam pôjde tá alebo tá časť, ktoré zaujímavé časti postáv sa osekajú a prstom vyberať tie, ktoré budú mať v poviedke aspoň zmienku. To nie je tak celkom ono. Napísať poviedku je niekedy ťažšie, ako napísať román. Napriek tomu si ale myslím, že som mal začať radšej s poviedkami, s krátkymi príbehmi. Prečo? Dôvodom je v prvom rade údržba textu. Niečo sa zmení, ovplyvní to desať ďalších udalostí a čo potom? Alebo sa niektoré často používané slovné spojenie ukáže ako chybné, urážlivé alebo jednoducho gramaticky nesprávne – a treba upravovať celý text. Vami vytvorené postavy vyrastajú z akýchsi tabuliek a to, čo vôbec nebolo pôvodne v pláne, posúva príbeh rýchlo dopredu. Z hlavnej pointy sa môže stať krátke zamyslenie na začiatku málo zaujímavej kapitoly. Aj toto sú úskalia písania.

Vodná planéta IIRovní a ešte rovnejší, alebo Vodná planéta I, som písal ako príbeh o rovnosti a rôznych výsadách. Len si predstavte, že ste v akejsi najvyššej kaste. Bez vašeho pričinenia ste niečo viac, ako veľa iných, ostatných. Málo povinností a veľa práv. Viac, ako ľudia, ktorých stretávate a ktorých si želáte mať za priateľov. Môžete opovrhovať kým len chcete, no vaša moc má hranice. Niekto je nad vami. Niekto, kto môže rozhodovať o vašom osude a odsúdiť vás na smrť hneď niekoľkými spôsobmi bez mihnutia oka. Môžete toho veľa, no ak sa to niekomu znepáči, končíte v problémoch. Bez ohľadu na to, kto ste. Alebo kým by ste chceli byť. Dve sestry sa dostanú do problémov, z ktorých sa samostatne nemohli dostať. Stretávajú ale niekoho, kto nie je v žiadnej kaste. Arkánsku bojovníčku, ktorá nemá domov, pochopenie pre miestnu vieru a žiadne práva alebo povinnosti, len túžbu prežiť a zabaviť sa, kým sa to dá. Rovní a ešte rovnejší je kniha protikladov. Organizovaný život vedľa úplného chaosu, múdrosť a ľudskosť aj pri obchode s ľuďmi a hlasný sarkazmus a smiech tam, kde by sa nemalo povedať ani slovo. Ľudia vedľa bytostí, ktoré boli podľa náboženských textov iba rozprávky na strašenie detí a začiatok zmien, na ktoré aktuálna viera nestačí. Okrem iných postáv sa ukáže aj zbabelý princ alebo tvrdohlavý zlodej v postapokalyptickom svete.

Vyšší záujem, alebo Vodná planéta II, sa začína okamžite po skončení druhého dielu. Pokračovanie hľadania idolov a skutočnej životnej filozofie, prvý a neúspešný pokus o zmenu náboženstva a pochopenie dôvodov, prečo sa tak udialo. Vyšší záujem je kniha zameraná na postavu démonickej čarodejnice, ovládajúcej mocné kúzla. Nie len že sa znovu ocitá v svojej podobe a má svoju moc a ciele, ale aj skúsenosti a otvorené ruky. Nikto nie je nad ňou, ona určuje pravidlá a získava nasledovateľov nie len kúzlami, ale aj svojou ľudskosťou. Na tom, že práve niekto ako ona, démonka, môže byť ľudskejšia ako ľudia, sa stavia základná filozofická otázka. Robí to všetko pre ľudí, alebo len pre seba? A prečo? Larynia, hlavná postava a stále obyčajné dievča, dostáva možnosť meniť svet. Nikto ju neodsúdi a ona sama môže pomáhať pretvárať svet, ktorý z nej urobil to, čo chce. Z najvyššej kasty do vyhnanstva a teraz do úlohy dvojky v novom poriadku, kde môže nie len navrhovať zmeny, ale niektoré aj robiť. Ovplyvňuje ju aj fakt, že už nemusí pracovať a ostatní pracujú na ňu a všíma si ju aj ten, čo si ju nikdy nevšimol. Záver knihy je o konflikte medzi novým a starým svetom. Úžasná čarodejnica, ktorá ju vo všetkom podporuje, proti vlastnej sestre a jej novým priateľom, pre ktorých je Larynia nula, ovečka v stáde. Z nových postáv sa môže spomenúť neschopný čarodejník, no aj tak lepší ako ktorýkoľvek zo žijúcich ľudí, či vojenský stratég, mysliaci na všetko, len nie na vlastnú starobu.

Trochu iný svet je názov Vodnej planéty s poradovým číslom tri. Predstavte si svet, kde je každý skutočne Vodná planéta IIIrovnocenný. Niekoľko postáv v rovnakej situácií, úplne na nule. Kto získa koho za priateľa a kto bude sám, to všetko zariadia len vaše činy. Šestica odlišných postáv s rôznymi silnými i slabými stránkami, láska a nenávisť a hneď vedľa spoliehanie na cudziu pomoc s vlastnými schopnosťami. Trochu iný svet je zmes robinzonády, psychológie vzťahov a ihriska pre postavy, ktoré si môžu dovoliť rozvíjať svoje šialené názory. Svet, v ktorom sa dá akýkoľvek problém riešiť násilím a kde sa hlasuje o hlasovaní. Postupne sa prechádza do hororu, keď udalosť vo veľkej diaľke zmení život všetkým. Dobrí zomierajú, proti zlu sa stavia iné zlo a nikto normálny sa nemôže ani pokúsiť bojovať za mier medzi odlišnými rasami. Trochu iný svet vnáša neisté priateľstvo medzi vládcom a otrokom, kým sú všetci otroci svojich túžieb. Tretia kniha je zameraná predovšetkým na postavu Lussie, mladšej sestry Larynie, ktorá dokáže nie len prežívať odtrhnutie od civilizácie, ale ešte si to aj užiť. Najmladšia, najslabšia a užitočná. Na opustenom ostrove nachádza samu seba, lásku, rešpekt, plnia sa jej sny a rieši problémy hlavou i päsťami a sama sa stáva skutočným vzorom. Množstvo vecí, za ktoré by bola pôvodne postihovaná, jej pomáha prežiť.

Po skončení príbehu nasleduje niekoľko krátkych poviedok, ktoré riešia hlavne potrebu veriť v niečo alebo niekoho z obidvoch strán. Je správne utekať, alebo usadiť sa? Akú mágiu dokáže niekto vytvoriť kvôli troche rešpektu a ktorá je najsprávnejšia z množstva zlých možností? Hotová je poviedka nazvaná Čaj múdrosti, ktorá ukazuje skutočnú inteligenciu a narýchlo získanú múdrosť. Pripravuje sa niekoľko ďalších, napríklad Tvoja duša bude moja a Légia bláznov.

Chyby a nedostatky

Uvedomujem si, že tieto riadky sú napísané z toho najhlúpejšieho pohľadu, autorského. Je to teda skreslené na niektorú stranu. Budem tak zlý a skreslím to ešte viac. Celá Vodná planéta je zadarmo, ponúka príbeh a v neposlednom rade zábavu, no rozhodne to nie je dokonalé dielo. Román je písaný tak, že je prakticky celý, s výnimkou rozhovorov, v minulom čase. Ďalšia vec, ktorá je často vytýkaná, je priveľká časť textu v rozhovoroch medzi postavami, prípadne veľa filozofie. Myslím, že chyby sú na to, aby sa opravovali – a ak nejaké nájdete, pošlite mi ich, rád opravím.

Stanislav Hoferek


Knihy možno nájsť v plnom znení, zadarmo a v PDF a ďalších formátoch na knihy.rs-design.sk. Okrem kníh sa tam nachádzajú aj návody, rozhovory so spisovateľmi či literárny blog.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

“Myslenie naše nie je oáza, sú to tečúce vody, ktorých pramene sotva dovidíme. “
-Omar Chajjam

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,227 prečítaní

1 komentár k "Aj fantasy trilógia môže byť zadarmo"

commenter

Zaujímavá kniha, dávam si ju do zoznamu kníh, ktoré chcem prečítať. Snáď sa k tomu niekedy dostanem. Škoda, že mám tak málo času na čítanie beletrie. :-(

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>