Gertrude Stein a stratená generácia

Pri pojme „stratená generácia“ snáď každý zaloví v pamäti a spomenie si na tento termín niekedy z 3. alebo 4.ročníka strednej školy. S ním sú spájaní známi autori svetovej klasiky Erich Maria Remarque a Ernest Hemingway, ktorí spolu s ďalšími predstaviteľmi stratenej generácie trpeli dezilúziou z povojnového sveta a utiekali sa preto do Paríža, ku Gertrude Stein.

Gertrude (1874-1946) bola pôvodom americká spisovateľka, ale deficit kultúry a spokojnosti hľadala v Paríži. Tu sa obklopovala známymi avantgardnými umelcami, spisovateľmi a bohémami ako Matis, Picasso, Cézanne, manželia Fitzgeraldovci a spomínané Remarque a Heminway, ktorí pravidelne navštevovali jej galériu moderného umenia, ktorú mala zriadenú vo svojom dome. Založili ju aj s bratom Leem Steinom, ktorý sa neskôr presťahoval do Talianska a zobral si so sebou aj časť zo zbiernky obrazov, ktoré sa v dome nachádzali.

Gertrude Stein (1935)

Gertrude Stein (1935)

Práve Gertrúda bola tá, ktorá v mladých umelcoch videla neuveriteľný talent a venovala im toto na prvý dojem možno nie príliš imponujúce označenie. Zaujímavosťou z jej súkromia bolo, že žila v lesbickom vzťahu s Alice B. Toklas, ktorá sa starala o domácnosť, kým Gertrude sa zaoberala práve tým, že dávala šancu vychádzajúcim umelcom prezentovať svoje diela v jej galérii. Jej dielo bolo ovplyvnené kubizmom a jej známou pisateľskou črtou bolo to, že nepoužívala interpunkciu. Mala svojský a šarmantný zmysel pre humor, ktorý bol mnohými označovaný za bravúrny práve v životopise o jej životnej partnerke. Bola odporkyňou klasického feminizmu a dôraz kládla na individuálnu stránku bytia a osobnosti.

Spisovateľov stratenej generácie spájali naturalistické a realistické vyobrazenia takmer výlučne mužských hrdinov, ktorí boli nositeľmi vlastností autorov, a prostredníctvom ktorých sa autori doslova vypísali zo svojich skúseností z vojny. Nevedeli sa plnohodnotne vrátiť do života, ktorý žili pred vojnou a knihy boli ich výpoveďou. Vojna ich pripravila o sny a ideály, utiekali sa k alkoholu a ľahkým ženám. Vyznie to depresívne, ale ich romány sú plné vierohodných emócií a aj keď hrdinovia ich kníh majú ťažký osud a končia tragicky, ich krátky život je intenzívny.

.

Petra Konarikova

———————————————————————————————————————–

“Človek nie je stvorený na to, aby sa vzdával. Človeka možno zdrviť, ale nie poraziť.”
-
Ernest Hemingway


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,878 prečítaní

3 Komentárov k "Gertrude Stein a stratená generácia"

commenter

Hm, o tejto žene som pred tým nikdy nepočul. Asi sme ju nemali v škole, alebo som ja vtedy chýbal. :-D
V každom prípade Peťa vďaka za článok, rozšíril som si obzory o mojej obľúbenej generácií. :-)

commenter

Ja ju poznám z filmu Midnight in Paris ( http://www.imdb.com/title/tt1605783/ ), kde ju hrala Kathy Bates, a ďalší herci stvárnili niektorých jej priateľov spomenutých v článku (Hemingway, Fitzgeraldovci, Picasso, jej partnerka, brat..). Pokiaľ si dobre spomínam, tak časť filmu sa odohrávala práve v jej dome :)

[...] svojich dielach potvrdzovali tenziu nedôvery voči spoločnosti a dezilúziu z budúcnosti, dala názov Gertrude Steinová, okolo ktorej sa v Paríži začiatkom minulého storočia títo spisovatelia sústreďovali. [...]

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>