V každom z nás je rebel

“Keď sa rozprávate s profákom, nemusíte si veľmi namáhať mozgové závity.”
Nedávno sa mi do rúk opäť dostala veľmi dobrá knižka. Zhodou náhod to bolo povinné školské čítanie. Dielko Kto chytá v žite od J.D. Salingera vás buď uchváti, alebo totálne unudí. Ja patrím k tej prvej a menej početnej skupine.

Väčšinou sú knižky z povinného školského čítania celkom nudné a nezáživné. Ešte teraz mám v pamäti Jozefa Maka, pri ktorom som zaspával a ešte doteraz (aspoň sčasti) nepochopil. V tomto smere je román Kto chytá v žite výnimkou. Teda, minimálne v mojom prípade. Čo som sa pýtal ľudí, tak im to pripadalo nesmierne nudné.

Mňa osobne si definitívne získal tento román už hore uvedeným výrokom. A to nie preto, že by som nerešpektoval profesorov alebo niečo podobné, ale je to pekná pripomienka pre školáka. Samozrejme, občas platí, občas nie. Hlavnou postavou tohto románu je Holden Caulfield – 16-ročný mladík, ktorý si nerozumie so spoločnosťou. Nechcem tu písať nejaké rozsiahle rozbory postáv tohto diela. Túto česť ponechám literárnym vedcom. Ja mám len svoj pohľad obyčajného milovníka kníh.

Postava Holdena Caulfielda je mi mimoriadne sympatická. Zaradila sa na druhé miesto môjho rebríčka obľúbených postáv – hneď za Horatia Hornblowera. Salinger si na postave Holdena Caufielda dal mimoriadne záležať. V tomto psychologickom románe je prepracovaná do najmenších detailov. Aj keď v množstve vecí s touto postavou nesúhlasím, častokrát sa mu podarí vystihnúť podstatu veci. Niektorí by povedali, že je to rebel, a že mu všetko prekáža. No, je pravda, komentuje, čo sa dá. Komentuje pokrytectvo spoločnosti, snobské správanie ľudí, prehnité časti ľudskej spoločnosti – to sú všetko veci, o ktorých sa veľa nerozpráva, aj keď by sa malo.
Salinger je autor-podivín, od 60-tych rokov 20. storočia nepublikuje, žije v ústraní a bráni sa novinárom. Tu sa tak trocha potvrdzuje téza, že kvalitný umelec musí byť tak trocha cvok, podivín, blázon, maniak a všetko ostatné (samozrejme, nie vždy – česť výnimkám). A práve tento autor, podľa môjho názoru, je jedným z tých spisovateľov, ktorým sa podarí napísať nadčasové dielo. Aj keď sa toto dielo odohráva na začiatku 50-tych rokov minulého storočia, tak je stále aktuálne. Najmä pre terajšiu spoločnosť. Spoločnosť, ktorá je plná zlých, nenávistných a pokryteckých ľudí, presne takých ľudí, akých Holden stretáva počas svojho blúdenia po New Yorku. Preto si myslím, že práve takéto diela by sme si mali občas prečítať, aby sme ostali nohami na zemi a dokázali sa meniť vždy k lepšiemu.
Pevne verím, že každý kto sebakriticky čítal túto knihu, by určite našiel takú postavu, na ktorú sa (aspoň trocha) podobá a ktorú kritizuje Holden Caufield. To by nás malo nabádať na zmenu seba samého. Práve v tomto má táto knižka svoje čaro.

Tak isto v každom z nás drieme taký malý Holden a občas sa prejavuje silnejšie a občas slabšie. Záleží na nás, ako hlboko vo svojim vnútri ho držíme. Každý je tak trocha rebel, každý ma občas chuť sa vykašľať na pravidlá a robiť si čo chce. Veď kto by odolal pokušeniu utiecť od všetkých starostí a povinností. Podľa mňa je to čosi úžasné. Predstavte si, že by ste zamávali všetkému, čo vás trápi a vybrali by ste sa do sveta. V Holdenovom prípade na chatu do lesa, v mojom prípade niekde do Austrálie na pláž. Byť rebelom je dnes v móde. Škoda len, že to nemôže urobiť každý. Kto by potom chytal v žite?

Kniha Kto chytá v žite je napísaná v štýle blízkemu normálnemu človeku, takže myšlienky autora sú formulované ako na tanieri. Vyslovuje ich ústami 16-ročného chlapca. Ešte teraz si spomínam na Hronského Jozefa Maka. To už bolo ťažšie čítanie a ak ho chcel človek pochopiť, tak si vetu musel prečítať viac ako len raz. Ktorý štýl je všeobecne bližší ľudom, či už Hronského, alebo Salingerov, nebudem hodnotiť. Mne sa lepšie čítal práve ten druhý.
V každom prípade ani Salingerovo dielo nie je pre ľahké povahy. Vyskytuje sa tu mimoriadné množstvo nadávok, urážok a invektív. Samozrejme, to sa dá čakať od takéhoto typu diela. Niekomu sa však práve preto, bude páčiť – dosť pripomína jazyk ulice.

Aby som to na záver zhrnul. Toto dielko ma mimoriadne zaujalo nielen svojou myšlienkou, ale aj ľahkosťou čítania a spracovaním témy. Som rád, že medzi povinným školským čítaním sa niekedy vyskytne aj vskutku kvalitná kniha, ktorá fakt stojí za ten čas strávený nad ňou. Pokiaľ ste ešte nemali česť sa stretnúť s týmto dielom, tak vám ho vrelo odporúčam. Určite tým získate niekoľko hodín príjemného čítania.

Jozef “Chosé” Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—

“Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si.
-Anglické príslovie

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
20,574 prečítaní

16 Komentárov k "V každom z nás je rebel"

commenter
We@xantrix | 26.1.2009 o 17:49

V podstate si trafil klinec po hlavicke. Ja patrim sice k tej druhej skupine spomedzi spomenutych, cize Holdena velmi nemusim, no imponuje mi tvoj nazor v tom zmysle, ze nie kazdy musi mat rad kazdu literarnu postavu. Tebe vyhovuje, mne sa protivi.

commenter
We@xantrix | 26.1.2009 o 17:51

……………moj pohlad na tohto chlapca, ktory ma na vsetko zaporny pohlad a chabe argumenty je taky, ze je to hlavna postava z diela, ktore som cital ako povinne citanie a to mi stacilo…dost uz o nom…

commenter
We@xantrix | 26.1.2009 o 17:52

FAKT OBDIVUJEM, ZE JE TO TVOJ OBLUBENEC, JA NEMOZEM POVEDAT TO ISTE, CO UZ…..

commenter

We@xantrix: njn, čo už :-)
Ja už mám tak vo zvyku mať rád ľudí, čo ich iní nemajú radi. :-)

commenter

aj ked knihu som este necitala, clanok v skutku fajn …gratulujem podaril sa…
…no ani v calnkoch netreba ist podla pravidiel…
…lebo na zaciatku sa musis pravidla naucit no ked ich uz ovladas treba na ne zabudnut a riadit sa citmi … ty si sa nimi riadil…

commenter

ja asi pochadzam z nejakeho vynimocneho prostredia ale kazdy clovek v mojom okoli ktory tu knihu cital bol nou nadseny (treba priznat ze ju citalo mizive percento). Preto nesuhlasim s nazorom, ze sa to pacilo iba mensine. Ludia (hlavne mladi) su inteligentnejsi a citlivejsi ako si o nich myslis.

commenter

este chcem dodat.nie je to tak davno co som absolvoval povinne skolske citanie a nespominam si na jedinu knihu ktora by nebola kvalitna (PS:profesorka nas nenutila citat nieco iba preto ze to napisal slovensky autor)

commenter

este chcem dodat, ze (dufam) nie som typ, co skritizuje vsetko co druhi napisu. je to fakt dobry napad s touto strankou. aj ja mam rad holdena, a vystihol si aj to ako by sme sa vsetci mali hladat v jeho okoli.

commenter

tio: no maš fakt asi zaujimavé okolie, v mojom sa to nikomu nepáčilo.

Ehm, inač čo sa týka knih v povinnom čítaní, tak vedel by som ti nejaké tie menovať. Aj keď je možno moja osobná preferencia , ale po prečítaní takého Utrpenia mladého Werthra som aj ja mal chuť spáchať samovraždu (práve preto, že som niečo takéto musel čítať), a to som ešte človek, čo knihy číta rád. Ak si pri tom spomeniem na mojich spolužiakov, tak to by bolo fiasko.

Kritika je fajn, pokiaľ je konštruktívna, často nás motivuje, aby sme sa zlepšili. :-)

commenter
Ľudka | 6.3.2009 o 16:44

Ja tu knihu tiez nemusim. Holden mi dosť liezol na nervy, ale to je len môj názor

commenter

Autor knihy J.D. Salinger by se v tomto roce dožil 90 let. Jeho kniha nese samozřejmě pečeť doby. Vypadá to jakoby tato kniha dnes již mnoho lidí nijak neoslovila.
Pro mnoho generací se tato kniha stala symbolem čistoty mezilidských vztahů. Záleží na koždém člověku, co od knihy očekává.
Řečeno jinak, může-li se s hrdinou knihy ztotožnit. Každý hledá v životě citlivost a pochopení. A ne každý je nalezá. Záleží na mnoha okolnostech…
V každém případě jsou v knize zachyceny určité hodnoty a vzorce chování člověka, které mají obecnou platnost a je na každém, co si v této knize najde a co převezme.
Řečeno jinak. Proč vynalézat něco, co už bylo dávno objeveno. Ne každý bude s mým názorem souhlásit a bude jistě dost osob, které budou ostře proti.
Nevypadá to sice tak, ale je to právě kniha i o tomto. O hodnotách, které mají obecnou platnost. Jsou doby kdy tyto hodnoty jsou jakoby potlačeny a doby kdy jsou zase vyhledávány. Teď je jakoby doba, že jsou jakoby potlačeny. Ale není to pravda. A co je to například pravda? O tom to právě všechno je. Vše již, nebo téměř vše již bylo objeveno a je to v knihách zachyceno. Je na každém zda to objeví a najde.
Přeji pěkný den.

Pavel

commenter

Pavel: Ja s tebou absolutne suhlasim, mas pravdu vo vsetkom co si napísal :-)

commenter

tak ja s tebou súhlasím, túto knižku a hlavnú postavu mám tiež fest rada, a musím uznať, že keď sa mne po prvýkrát dostala do rúk, hneď ma očarila, čítala som ju na strednej ako povinné čítanie a teraz na vysokej som si ju opäť vybrala ako tému na jednom predmete, je úžasné, ako sa ľudia dokážu s niektorou z postáv stotožniť…mne Holden imponuje v mnohom

commenter

lucy: mno, ako sa tak postupne pretlkam zivotom tak Holden mi imponuje coraz viac :-D.
Bol to sympatak. :-)

commenter
cherryeeful | 30.6.2011 o 18:55

vyborna kniha, hlavne aj preto ze som sa s nim stotoznila vo vsetkom co robil , mame podobny ciel. The little child inside me,

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>