Sushi v dushi

Dnes máme pre vás pripravenú recenziu od našej čitateľky na novinku od Evy Urbaníkovej: Sushi v dushi:

Sushi v dushi je perfektná knižka, ktorú som doslova „zhltla“ za 2 dni. Ide o príbeh Slovenky, Denisy Ogino, ktorá si zamilovala Japonsko natoľko, až sa túžila stať pravou Japonkou. V Japonsku sa zaľúbila a vzala si za manžela Japonca. Ako plynie dej knižky, pomaly Denisa prichádza na to, aká odlišná je japonská mentalita od tej našej, a že v jej vysnívanom manželstve nie je zďaleka taká šťastná, ako si predstavovala.

Čitateľ sa prostredníctvom tejto knihy dozvedá mnoho informácií o bežnom pracovnom, manželskom aj intímnom živote Japoncov. Chvíľami mi Denisin príbeh vyrážal dych. Prostredníctvom jej skutočného príbehu som získala predstavu o japonských tradíciách a zmýšľaní, o kladných stránkach japonského národa, akými sú pokora, úcta k ostatným, slušnosť a nesebectvo, ale aj tých, pre nás Európanky, tienistých stránkach, z ktorých Denisa a ďalšie dievčatá, vydaté za Japoncov, boli frustrované a nevedeli sa s nimi zmieriť.
V každom prípade túto knižku môžem vrelo odporúčať. Nejde o tuctovú romantickú literatúru, ale o triezvy pohľad na realitu. O sny a predstavy žien, ktoré sa im pomaly rúcali, keď prichádzali na to, že si svojich japonských manželov a život v Japonsku zidealizovali.
Denisa Ogino nezanevrela na Japonsko a Japoncov. Jednoducho zistila, že sú iní ako my. To, čo je pre nás čudné, nepochopiteľné až zarážajúce, je u nich bežné. A to, čo my považujeme za bežné, je zase nepochopiteľné pre nich.

Knižka, Sushi v dushi, je pre nás – cudzincov, plná „perličiek“ o japonskom národe, o Japoncoch – jednotlivcoch a o ich živote. Je zaujímavá, pútavá. Keď ju začnete čítať, nebudete ju chcieť pustiť z ruky. Mám pocit, že po jej prečítaní, si buď Japonsko zamilujete, alebo naň zanevriete. Dokonca mám pocit, že ja sama som istú dobu žila v Japonsku, čo nie je pravda. Žiaden dokumentárny film, či kniha o Japonsku mi doposiaľ neposkytli taký pohľad na túto krajinu a jej obyvateľov ako Sushi v dushi. Jednoducho ide o skutočný príbeh Slovenky v krajine gejší, ryže a sakury :)

Z obálky knihy:
Denisa Ogino – Pochádza zo stredného Slovenska, ako dvadsaťtriročná odišla pracovať do Japonska. Zamilovala sa nielen do exotickej krajiny, ale aj do Japonska, vydala sa za neho a porodila synčeka. V japonsku napokon žila takmer desať rokov, spoznávala netradičnú japonskú kultúru a spôsob života. V súčasnosti aj spolu so synom žije v Banskej Bystrici.

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,222 prečítaní

Žiaden komentár k “Sushi v dushi”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>