Dante Alighieri – Božská komédia

Dante Alighieri je neprehliadnuteľný autor nielen v talianskom kultúrnom prostredí, kde si vďaka svojej práci získal titul otca Talianskeho jazyka, ale aj v celom oxidentálnom svete, ktorý v jeho obraze „stredovekého sveta“ našiel predzvesť renesancie.
Jeho „prvé“ dielo Božská komédia je rozsiahla epická báseň, ktorá je alegorickým putovaním duše vtedajším zásvetím počas veľkonočných sviatkov na samom konci 13. storočia. Básnik symbolicky prechádza od slabosti – hriechu k dokonalosti, cnosti a pravde – od pekla k raju.
Autor postupne predstavuje peklo, očistec a ukončuje svoje putovanie v nebi. V čase, kedy žijeme viac prítomnosťou a naše očakávania života po sa rozchádzajú od človeka k človeku, je nesmierne fascinujúce vidieť tento „živý“ svet stredovekého človeka.
Epická báseň je naplnená stredovekou symbolikou založenou na biblickej tématike. Tú čerpá hlavne v prvej časti venovanej peklu z prorockého Zjavenia Jána, apokalyptickej knihy Nového zákona a jeho najpoetickejšej a najobraznejšej knihy. Prechádza však už aj do renesančnej tematiky odkazom na antické dedičstvo Vergília.
Podobne ako v kozmogonických systémoch ostatných svetových náboženstiev, aj Alighieri hojne využíva číselnej symboliky. Peklo má 9 úrovní, na ktorých sa trápia previnilci spôsobom najväčšmi trestajúcim ich vinu. Lenivci prácou, či žiadostiví zas neutíchajúcou túžbou po nedostižnom predmete tejto túžby.
Aj napriek svojmu rozsahu a štruktúre na čitateľa náročnejšej je Božská komédia nanajvýš zaujímavým čítaním a dôležitým zdrojom k pochopeniu jednej nezanedbateľnej historickej epochy v kultúrnom vývoji Európy. Preto rozhodne stojí za prečítanie.


Príchod do očistca:

O druhé říši, kde se očišťuje
duch člověka, já hodlám nyní pěti,
a odkud vstoupat v ráj se připravuje.
 

Príchod do neba:

Já v nebi, v němž se nejvíc světla rojí,
byl, věci zřel jsem, o nichž dáti zvěsti,
kdo odtamtud se vrací, neobstojí.
Neb u cíle své touhy, všeho štěstí,
duch člověka se v takou hloubkú noří,
že vzpomínka zpět nemůže se vznésti.
Co z říše svaté v upomínek moři
jak poklad moje duše zachovala,
ať nyní látku mojí písně tvoří!

 

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

„Spravodlivosť je iba v pekle, v nebi je milosť a na zemi kríž.“
- Gertrud von Le Fort

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
914 prečítaní

Žiaden komentár k “Dante Alighieri – Božská komédia”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>