Fiodor Michajlovič Dostojevskij – Zločin a trest

Dostojevskij je jedným z tých spisovateľov, o ktorých počul skoro každý bez ohľadu na to, či niekedy držal v ruke niektorú z jeho kníh (alebo aj akúkoľvek inú). Tento ruský autor 19. storočia napísal niekoľko noviel a románov, vo svete sa stal slávnym najmä vďaka svojím dielam Zločin a trest, Bratia Karamazovovci alebo Idiot.

Ja som sa toto leto začítala do Zločinu a trestu, čo je dosť rozsiahle dielo – ale kedy inokedy je lepší čas na čítanie dlho odkladaných hrubých kníh, než cez prázdniny a dovolenku? :-D

***

Hlavným protagonistom knihy je Rodion „Roďo“ Romanovič Raskolnikov. Mladý študent sa topí vo finančných problémoch, a tak sa rozhodne vyriešiť svoju bezútešnú životnú situáciu drastickým spôsobom – vraždou. Za obeť mu padne stará bohatá úžerníčka Alena Ivanovna a nešťastnou náhodou aj jej sestra Lizaveta.

Postava Roďa Raskolnikova je ako časovaná bomba, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť a neviete, čo od nej môžete v nasledujúcom momente čakať.  V jednej chvíli sa správa ako hrdina – napr. keď sa nesebecky rozhodne zabrániť tomu, aby sa sestra Duňa vydala len z povinnosti alebo sa postará o pohreb chudáka Marmeladova a jeho chudobnú rodinu; inokedy zase vybuchne ako sopka a svojimi návalmi zlosti sa skoro prezradí. Strach, výčitky svedomia a ťarcha zločinu si postupne vyberajú svoju daň na emocionálnom a psychickom stave Raskolnikova, ktorého nálady sa menia od ľahostajnosti, sebaobhajovania, či hnevu až po ľútosť a depresiu. Oporou sa mu v jeho ťažkom psychickom rozpoložení snažia byť priateľ Razumichin a matka so sestrou, ktorí netušia o pravej príčine jeho nervového rozpoloženia. Nečakanú podporu nachádza Raskolnikov aj v mladej prostitútke Soni, dcére Marmeladova, ktorá stojí po jeho boku aj potom, čo sa jej prizná so svojim zločinom.

***

Tak toľko stručne k deju, snáď som vám neprezradila priveľa, aj keď väčšina z vás si zrejme zo školy pamätá, ako sa príbeh skončí. :-) Kniha Zločin a trest sa na vraždu díva zaujímavým pohľadom – je možné takýto zločin ospravedlniť v prípade, ak je obeťou spoločensky neužitočná „voš“ a jej smrť by mohla dokonca prospieť vyšším záujmom?

“Já přece zabil jen veš, Soňo, nepotřebnou, odpornou, ošklivou veš.”

Touto otázkou sa zaoberá Dostojevskij vo svojom románe a opiera sa o ňu aj Raskolnikov pri svojej obhajobe. Celkovo je román bohatý na filozofické rozhovory a úvahy, čo môže niektorých čitateľov odradiť, ich obsahom sú však zaujímavé teórie, pri ktorých by ste sa nudiť nemali.

Kniha ma veľmi milo prekvapila – popravde som čakala, že ju možno ani nedočítam do konca :-D . Príbeh ma však úplne pohltil, nie nadarmo sa románu aj autorovi dostáva toľko obdivu a chvály. A musím zhodnotiť, že je to jedna z najlepších kníh, aké som čítala. Nebojte sa klasiky a hrubých kníh, a skúste niekedy siahnuť po tomto znamenitom románe. ;-)

 

Carrot

———————————————————————————————————————

„Krása je strašná vec. Diabol v nej zápasí s Bohom a bojiskom sú ľudské srdcia.“

-Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,235 prečítaní

Žiaden komentár k “Fiodor Michajlovič Dostojevskij – Zločin a trest”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>