Gabriel García Márquez – Zlá hodina a nevinná Eréndira (dvojrecenzia)

Dnes pre vás máme dvojrecenziu na diela Zlá hodinaNeuveriteľne smutný príbeh o nevinnej Eréndire a jej bezcitnej starej matke z pera známeho kolumbijského spisovateľa Gabriela Gárciu Márqueza. V oboch prípadoch ide o pomerne útle knihy – do 200 strán, na ktorých prečítanie vám stačí len pár dní. Ak teda už istý čas zvažujete, že sa zoznámite s týmto autorom, skúste najprv siahnuť po niečom kratšom, než sa odhodlane pustíte do 100 rokov samoty alebo Lásky v čase cholery :-) . Na výber máte toho dosť a mnoho z jeho diel bolo recenzovaných aj na našom blogu – popri už spomínaných dvoch jeho najznámejších románoch u nás nájdete aj Patriarchovu jeseň, Spomienku na moje smutné pobehlicePohreb Veľkej Matróny.

***

Zlej hodine nás autor zoznamuje s malým karibským mestom, ktoré je znepokojené a vydesené hanopismi. Tieto záhadné papiere plné klebiet a verejných tajomstiev sa ráno objavujú na dverách osôb, ktorých sa týkajú a vinníka akosi niet. Ako sa však čitatelia začítajú do ďalších strán, tak postupne prichádzajú na to, že strach, pobúrenie a hnev občanov majú oveľa hlbšie a závažnejšie dôvody než sú akési kusy papiera. Skutočnou príčinou dusnej atmosféry v meste je starosta a jeho praktiky na dosiahnutie svojich zámerov. Tvári sa, že mu na srdci leží dobro a prosperita mesta, v skutočnosti mu však len o vlastné blaho. Z mesta sa mu podarilo vyhnať takmer všetkých svojich odporcov, stále však zostala hŕstka, ktorá v narážkach kritizuje jeho režim a využíva nelegálne letáky aj už spomínané hanopisy ako istý druh odporu. Starosta márne dúfa, že dolapením pôvodcu hanopisov vyrieši napätú situáciu panujúcu v mestečku.
Hoci sa dej neodohráva v Márquezovom obľúbenom Maconde, zopár narážok na toto mesto sa v príbehu nachádza a rovnako sa spomína aj Veľká Matróna, ústredná postava iného Márquezovho krátkeho príbehu.

„Keď niekedy v noci prechádzala prázdnymi miestnosťami s rozprašovačom proti hmyzu, stretávala na chodbách Veľkú Matrónu, ako rozpúča vši, a spytovala sa jej: – Kedy už zomriem? – Ale tieto šťastné kontakty so záhrobím iba zvyšovali jej neistotu, lebo dostávala práve také hlúpe a rozporné odpovede ako od každého nebožtíka.“

Táto mierne politická novela neobsahuje magické prvky typické pre tohto autora, za to je však obohatená o absurditu, ktorá miestami situácie nafukuje alebo ich naopak odľahčuje. Dejom sa premelie pomerne veľa postáv, dajú sa od seba však pomerne dobre odlíšiť a preto čitateľom nehrozí, že by z toho mali mišmaš.

***

Neuveriteľne smutný príbeh o nevinnej Eréndire a jej bezcitnej starej matke je kratučkým príbehom s neuveriteľne dlhým názvom, v ktorom je o tejto útlej knihe povedané takmer všetko. Ústrednou postavou je mladá Eréndira, ktorá žije s prísnou starou matkou a zastáva v domácnosti skôr rolu slúžky než milovanej vnučky. Nešťastné dievča neúmyselne zapríčiní požiar, pri ktorom vyhoria takmer všetky ich veci. A od toho momentu sa jej už aj tak trpký život stáva ešte nešťastnejším. Stará matka od nej žiada náhradu škôd a prinúti ju k prostitúcii, aby mala dievčina z čoho splatiť svoj dlh.

„Privábení poštárovým hlasom prichádzali chlapi z veľkej diaľky, aby spoznali novotu, ktorú predstavovala Eréndira. Po nich sa zjavili stoly predavačov lotérie, stánky s potravinami a po tom všetkom prikvitol fotograf na bicykli, ktorý postavil oproti táboru aparát na stojane s čiernou šnúrou a za ním záves s jazerom a neduživými labuťami.“

Hoci sa Eréndira snaží ako len môže, obrovský dlh akoby sa vôbec nezmenšoval. Tajne dúfa v smrť starej matky, dokonca nabáda svojho mladého milenca Odysea na vraždu. Ten sa však po zabití stareny svojej vytúženej odmeny nedočká.
Tento krátky tragický príbeh nesie niektoré vlastnosti typické pre diela tohto kolumbijského autora. Marquéz jemne odľahčuje pochmúrnosť príbehu svojským humorom a magickými prvkami, aj tak je však nešťastný osud Eréndiry dominantou diela.

 

Carrot

———————————————————————————————————————

„Pravda, ktorá mrzí, je lepšia ako lož, ktorá potešuje.“

- Johann Wolfgang Goethe

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
553 prečítaní

Žiaden komentár k “Gabriel García Márquez – Zlá hodina a nevinná Eréndira (dvojrecenzia)”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>