Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Výborný príbeh osudového vojaka Švejka sa stal v Československom priestore bezpochyby fenoménom. Jeho výnimočnosť, harmónia prostosti a geniality s akou vystupuje z neho spravili legendárnu postavu, ktorá podobne ako Forrest Gump, či Allan Karlsson (Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol) pomôže nájsť útechu a zmysel aj v beznádejnom stave po štvordňovej opici.
„Počúvaj ma, sľúb mi niečo, dobre? Ak sa niekedy dostaneš do problémov, nebuď odvážny, dobre? Uteč preč.“, poradila veľmi užitočne Forrestovi jeho celoživotná láska Jenny a dosť mu tým uľahčila život. Podobne ako umierajúca Allenova matka jednoducho vysvetlila značnú zložitosť a nepredvídateľnosť nášho sveta: „Myslenie ťa nedostane nikam. Jediná istota je, že je, čo je a bude, čo bude.“
V zmysle hesla: „Situácia je beznádejná, ale nie zúfalá.“, sa tak aspoň na nedlhý čas po prečítaní, či vzhliadnutí filmu javí akýkoľvek problém, len ako prirodzená súčasť života, ktorú už ani nemáme potrebu posudzovať kategóriami šťastie/nešťastie. Pretože ako sa aj Švejk vyznal: „Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr“.
Švejk podobne svojim osobitným prístupom k nebezpečným, nepríjemným a celkovo nežiadúcim udalostiam svojho života vytvára okolo seba auru bezpečia bláznov. Jeho reč upokojuje, utešuje:

„Já jsem nevinnej, já jsem nevinnej,“ opakoval zježený muž.
„Kristus Pán byl taky nevinnej,“ řekl Švejk, „a taky ho ukřižovali. Nikde nikdy nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo.“

Švejkove osudy sú rozdelené do štyroch dielov V zázemí (1921), Na frontě (1922), Slavný výprask (1922) a nedokončené Pokračování slavného výprasku (1923). Obsahuje Švejkove potulky cez políciu, basu, blázinec, nemocnicu, službu u vojenského kňaza a nadporučíka. Vydá sa na východný front, kde sa dostane aj medzi ruských zajatcov.
Sám Jaroslav Hašek v mnohom pripomína tú absurditu svojej najslávnejšej postavy. Vyhodili zo z redakcie časopisu Svět zvířat za publikovanie článkov o zvieratách, ktoré si vymyslel. Založil mystifikujúcu parodickú politickú Stranu mírného pokroku v medzích zákona. Prešiel si anarchizmom, väzením, narukoval do Rakúsko-Uhorskej armády, v Rusku prestúpil do československých légií, odtiaľ k boľševikom. V rovnakom čase bol ženatý s dvoma ženami.
Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za svetové války patrí k tomu najlepšiemu z vojnového románu, čo bolo napísané. Postava tichého, skromného a statočného vojaka je plná milého, ľudového, ale aj veľmi inteligentného humoru a nesmierneho množstva krátkych, úsmevných a trefných príbehov, ktoré má Švejk vždy poruke.

 

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

„I ten najväčší filozof sa nejakej blbosti neubráni.“
- Jaroslav Hašek

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
505 prečítaní

Žiaden komentár k “Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>