Jeffrey Archer: POMSTA

Ani neviem prečo, vždy som mala rada príbehy, v ktorých sa nevinná osoba dostala do väzenia a snažila sa dokázať svoju nevinu, až kým nedosiahla spravodlivosť. Možno to je preto, že som človek, ktorý neznesie nespravodlivosť a dokáže ma to neskutočne vytočiť. Aj z tohto dôvodu som teda siahla po knihe Pomsta, ktorá má dokonalý názov a presne vystihuje pocit, ktorý vo vás príbeh zanecháva po celý čas od začiatku až do samotného konca. A nakoniec sa stala jednou z mojich obľúbených kníh s touto tématikou. Opisuje nielen život vo väzení plný strachu, zúfalstva, hľadania osôb, ktorým môžete dôverovať, ale aj súdy, na ktorých sa musel nevinný zúčastniť a dôležité sú aj časti, kde už je na slobode a vychutnáva si pomstu.

Dej sa začína hneď udalosťou, ktorá dokáže zmeniť celý život. Automechanik Danny požiada svoju milovanú Betty Pomstao ruku a spolu s jej bratom a zároveň jeho najlepším kamarátom Berniem si urobia menšiu oslavu tejto udalosti. Hneď ako sa v bare, kde oslavovali, nachádzajú štyria opití muži, cítite, že sa niečo stane a neskončí to dobre. Presne tak. Ocitli sa na nesprávnom mieste v nesprávnom čase a Dannyho život sa zrazu stane peklom. Jeho kamarát je zavraždený po bitke so spomínanou štvoricou, pričom jeden z nich ho bodne nožom. Danny sa ešte ani nestihne spamätať z toho, že mu zomrel kamarát a zrazu zisťuje, že na neho chcú hodiť vraždu. Svedkami je len táto štvorica a konkrétne sú to právnik, podnikateľ, herec a aristokrat, ktorí sa vzájomne dohodnú a podarí sa im dostať do väzenia Dannyho na dvadsaťdva rokov. A komu budú veriť? Dôležitým osobám v spoločnosti alebo obyčajnému automechanikovi? Navyše sa im podarí nájsť dôvod, pre ktorý by mal Danny zabiť Bernieho. Samozrejme by to kvôli tomu nespravil, ale pre políciu a súdy to stačí. Padne rozsudok a ocitne sa vo väzení. Zo začiatku sa snaží bojovať a nádej pre spravodlivosť sa strieda so zúfalstvom. Odsúdený stráca časť svojho života, ktorý mohol stráviť so snúbenicou a ich dieťaťom. A to je podľa mňa najväčšia tragédia celého príbehu. Nevinnému človeku zobrali právo na život.

Keď si predstavím seba so svojimi plánmi do budúcnosti a predstavím si tiež to, že by ma súdy nespravodlivo odsúdili, vtedy dokonale chápem, prečo má kniha taký názov, aký má. A v tom máte pocit nespravodlivosti ešte viac. Muselo to byť hrozné. Ako by ste sa cítili vy, keby vám vzali slobodu? Peniaze a majetok sa dajú vrátiť, ale stratený čas vám už nenahradí nikto. A vedel to aj Danny. Čím dlhšie bol tam, tým viac si uvedomoval, že dostať sa na slobodu nebude také jednoduché. Ťažko si zvykal na svoj nový život. Po zamietnutom odvolaní stratil nádej a dokonca sa odhodlal napísať bolestivý list svojej Betty. Lúčil sa s ňou a oznámil jej, že už nikdy nechce od nej žiadny list ani návštevu, pretože nechce, aby na neho musela čakať skoro celý život. Danny sa však vo väzení stretáva so spoluväzňom Nicholasom, ktorí má šľachtické korene, a je dôležitou súčasťou príbehu.

Narozdiel od neho je Nicholas vzdelaný a preto si čas vo väzení krátia práve vzdelaním, knihami a učením sa nových vecí.  Zvláštne na nich je aj to, že sa na seba neskutočne podobajú. Ostatní majú dokonca problém odlíšiť jedného od druhého.  Napokon je Nicholas tesne pred prepustením z väzenia zabitý iným spoluväzňom, ale páchateľ z toho zinscenuje samovraždu. Dannyho priateľ a spoluväzeň Veľký Al ho presviedča, aby využil svoju podobu a pomôže mu dostať sa na slobodu, po tom, čo si každý myslí, že samovraždu spáchal Danny. Omyl ostatných nakoniec využije a dostáva sa na slobodu namiesto Nicholasa. Vymyslené to bolo podľa mňa dobre, no musím sa priznať, že mi to trochu nesedelo. Je síce pravda, že retiazku a prsteň, ktoré boli Nicholasove, mal práve Danny a tiež sa im podarilo vymeniť lekárske správy, ale napriek tomu sa mi ťažko verilo tomu, že sa až tak podobali, že dokázal každého presvedčiť, že on je Nicholas. Ale môže byť.

Dôležité však je, že sa mu naskytne skvelá príležitosť. Napriek tomu, že zo začiatku to už z princípu nechce využiť, slová z Nicholasovho denníka „Keby som si mohol vymeniť miesto s Dannym, urobil by som to. Ten chalan má omnoho väčšie právo na slobodu než ja.“, ho napokon presvedčia. Preberá jeho život, dostáva sa na slobodu a berie spravodlivosť do svojich rúk. A tu už začína jeho Pomsta

.

Sims

———————————————————————————————————————–

“Nenávisť, ktorá sa otvorene prejaví, stráca prostriedok pomsty.”
-Lucius Annaeus Seneca

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,089 prečítaní

Žiaden komentár k “Jeffrey Archer: POMSTA”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>