John Green – Kam zmizla Aljaška

Podľa názvu sa vám môže zdať, že je to výpravný, dobrodružný príbeh. Podľa obsahu môžete mať pocit, že je to kniha pre decká. Prvé strany zase pripomínajú tuctové americké komédie o stredoškolákoch, čo chodia v telke cez víkendy doobeda. Kam zmizla Aljaška je ale kniha veselá a smutná, a určite vás prekvapí!
Miles Halter je obyčajný chalan s neobyčajnou záľubou. Jeho koníčkom je čítať životopisy slávnych ľudí a špeciálne v nich hľadať ich posledné vety pred smrťou. Básnik François Rabelais (údajne) pred smrťou povedal: „Idem hľadať to Veľké Azda“. A tak sa Miles inšpiroval a ide hľadať Veľké Azda do internátnej školy v Culver Creeku v Alabame.
To, čo tam naňho čaká je presný opak jeho dovtedajšieho nudného života na Floride. Spoznáva sa so spolubývajúcim Chipom, alias Plukovníkom a divokou, krásnou, šialenou a chytrou Aljaškou Youngovou, do ktorej sa mu nedá okamžite nezamilovať. Keď sa medzi Milesom a Aljaškou udeje konečne niečo veľké, na to sa stane ešte čosi väčšie, niečo čo vám vyrazí dych. Ale spoiler si prečítajte v iných recenziách.
Kanadské žartíky, chľast, fajčenie a prvý sex je to čo túto bandu na pohľad charakterizuje. Ale navyše je to aj akýsi vzdor, veľa tajomstiev z minulosti, ktoré im nechali rany na duši a snaha dostať sa z labyrintu utrpenia (podľa posledných slov Simóna Bolívara: „Ako sa dostanem z tohto labyrintu!“ z knihy Generál v labyrinte – G. G. Márquez).

„Keď dospelí hovoria s tým ich hlúpym prefíkaným úsmevom: „Tínedžeri sú neporaziteľní,“ ani nevedia, akú majú pravdu. My nemusíme zostať bez nádeje, pretože nás nikdy nezlomia. Myslíme si, že sme neporaziteľný, lebo naozaj sme. Nemôžeme sa narodiť a nemôžeme umrieť. Ako všetka energia meníme len veľkosť, formu a tvar.“

John Green je nepochybne jeden z naj súčasných autorov. Kam zmizla Aljaška je jeho prvotina, no známy je najmä vďaka dojemnému príbehu Na vine sú hviezdy. Nebola som si istá, či budem mať tohto autora a jeho štýl rada. Jeho príbehy mi prišli také sladké-smutné, najmä Na vine sú hviezdy. A aj pri Aljaške som mala pocit, že som tú knihu mala čítať pred pár rokmi a bola by som z toho očarená a unesená ešte dva týždne. No popravde som už dlho nečítala knihu, ktorej dej by ma odrazu takto prekvapil. Doslova ma ten príbeh šokoval, bez žiadneho tušenia, ako keby som zrazu čítala niečo iné. Kam zmizla Aljaška nie je len o kanadských žartíkoch a preto som rada že som ňou nezabila čas, pretože som z nej bola aj šťastná, aj smutná, aj poriadne prekvapená.

 

Katka Filičková

———————————————————————————————————————

„Omyl je prijateľný v mladosti. Nesmieme si ho však zavliecť do staroby.“
- Johann Wolfgang Goethe

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
825 prečítaní

Žiaden komentár k “John Green – Kam zmizla Aljaška”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>