Milan Kundera – Nesmrtelnosť

Nesmrtelnosť je šiestym Kunderovým románom a prvou knihou napísanou už vo francúzštine pod titulom L’Immortalité. Vo Francúzsku vyšla v roku 1990 a do roka bola preložená do mnohých ďalších jazykov, medzi nimi i češtiny. Je zároveň poslednou jeho knihou, ktorej sa českého prekladu dostalo. Ďalšie tri známe pod českými názvami Pomalost (1995), Totožnost (1998) a Nevědomost (2000) doteraz preložené neboli, pretože sám sa práci na ich preklade bráni a zveriť ju iným prekladateľom nechce. V Česku preto z jeho románov okrem Nesmrtelnosti zatiaľ vyšli len Žert, Valčík na rozloučenou, Nesnesitelná lehkost bytí.

Román je rozdelený do siedmych značne odlišných a samostatných, avšak prepojených dielov. Už svojou stavbou je to najodvážnejší z dovtedajších Kunderových románov. Rozprávač – autor sa pohybuje na hranici skutočnosti. Úvodnú kapitolu končí priznaním, že príbeh okolo ústrednej postavy vyfabuloval, čím sám ako rozprávač-autor vstupuje do deja.

Jednotlivé postavy osobne stretáva a dokonca hľadá ich charakteristiku v dialógu s anarchistickým priateľom Avenariom. Zdôveruje sa mu i o samotnej tvorbe románu Nesmrtelnost. V tomto prípade konkrétne jeho šiestej časti Ciferník:

„Není ničeho příčinou a nezanechá žádný následek. A právě to se mi líbí. Šestý díl, to bude román v románu a ten nejsmutnější erotický příběh, jaký jsem kdy napsal. I tobě z něho bude smutno.“
Avenarius chvíli rozpačite mlčel a pak se mně laskavě zeptal:
„A jak se bude tvůj román jmenovat?“
„Nesnesitelná lehkost bytí.“
„Ale to už myslím někdo napsal.“
„Já! Ale zmýlil jsem se tehdy v názvu. Ten měl patřit teprve románu, kdetý píšu teď.“

NesmrteľnosťPostavou ďalšej časti je Rubens. Muž, ktorý rekapituluje svoju minulosť zredukovanú na fyzický život, ktorému prikladal značnú dôležitosť, a na konci smutne zisťuje, že si z neho nič nepamätá. Z príbehov dobre živených postáv sa Kudera dostáva k filozofickým recepciám a román prekladá esejami o poetike, imagológii, umení románu, alebo príbehotvornej náhode. Vždy sa však bezpečne vráti k svojim postavám, ktorých životy netrpia týmito občasnými odbočeniami. Príbehmi z histórie vytvára pocit akejsi všeľudskej jednoty všetkých príbehov histórie s príbehmi svojich postáv.

Eseje a myšlienky, ktoré v románe predkladá, na mieste priamo využíva. Či je to už jeho predstava stavby románu, náhoda, ktorá môže dať vzniknúť príbehu, alebo postava Bernarda Bertranda. Ten sa v súlade s autorovou predstavou o sile imagológie nestal politikom ako všetci jeho predkovia, ale žurnalistom, lebo imagológ je už mocnejší ako politik.

Okrem „prvej postavy“ románu Agnes sú zjednocujúcimi prvkami niektoré opakujúce sa motívy či témy. Nesmrteľnosť, náhoda, čas, alebo čierne okuliare či gesto zamávania. Toto Agnesine gesto rozprávač-autor označuje za spúšťač svojej imaginácie, ktorá nechala vzniknúť postavy románu Nesmrtelnosť zakončenom spomienkou autora na „tichú“ Agnes.

Tému nesmrteľnosti rozpracováva na príbehu Goetheho a Bettiny von Arnim, ktorý rozpráva o žene schopnej nesmrteľnosť získať silou lásky k sebe samej. Dokázala ju vždy obrátiť proti správnemu človeku podľa potreby. Goethe a Hemingway po večnom súde spolu rozprávajú o strastiach svojho posmrtného života a ich vlastnom obraze, ktorý po autoroch na zemi ostal. A po tom ako sa zhodnú na pošatilosti, s ktorou si svoju nesmrteľnosť budovali už za života, rozprávač-autor zasa prejavuje svoju prítomnosť.

„Nedělejte ze sebe hlupáka, Erneste,“ řekl Goethe. Víte dobře, že v této chvíli jsme jen frivolní fantazií romanopisce, který nás nechá říkat, co bychom pravděpodobně nikdy neřekli.

Tento román je krásnou a spoločnou hrou autora s čitateľmi, variáciou na tému nesmrteľnosť, a podobne ako ostatných jeho románoch aj príbehom o láske, tele a duchu, nepochopení, plným paradoxov, zaujímavých úvah a esejistických častí.

 

.

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

„Človek žije všechno hned napoprvé a bez přípravy.“
-Milan Kundera

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
989 prečítaní

Žiaden komentár k “Milan Kundera – Nesmrtelnosť”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>