RECENZIA: Kto chytá v žite – J. D. Salinger

kto-chyta-v-ziteNeviem prečo, ale dlhú dobu som Kto Chytá V Žite ignorovala. Videla som to v kníhkupectve, na internetovom obchode a dokonca mi to aj došlo v jednom newsletteri a ja som to vždy odignorovala, ani len som si neprečítala obsah. Neskôr si kamarátka “žito” kúpila, vraj ju to absolútne nebaví a nenávidi Holdena Caulfielda (hlavný hrdina) od prvej sekundy. V duchu motta lepšie raz vidieť ako stokrát počuť som o deň neskôr napochodovala do knižnice.

Ešte než som knihu otvorila ma prekvapilo, aká je tenučká. Neviem prečo som bola presvedčená, že to má aspoň 500 strán. Každopádne som sa pohodlne usadila (v rámci možností lavičiek na autobusovej stanici) a ponorila sa do Holdenovho sveta. Po pár stranách som zistila, že mi Caulfield nevadí. Teda, vadil mi ten jeho slang a opakovanie tých istých viet, ale nevadil mi ako človek. Chápala som jeho pocity, že všetci naokolo sú idioti (priznajme si, občas máme ten pocit všetci), chápala som aj jeho tvrdohlavosť a všetko to, čo robil. Hovorí sa, že ľudia (samozrejme tí, čo ,,žito” prečítali) sa delia na tých, čo Holdena milujú a tých, čo ho nenávidia. Ako vždy, neviem, kam sa zaradiť. Nemôžem povedať, že by som ho priam milovala alebo zbožňovala a súhlasila so všetkým čo povedal, alebo si myslel, no rozhodne nepatrím k ľuďom, ktorý ho nenávidia.

Nedá mi nespomenúť jednu Holdenovu myšlienku. Bolo to niečo v zmysle: na všetko musíte mať náladu. Nemôžem súhlasiť viac. Dokonca aj na to, aby som napísala tento článok musím mať náladu. Keď si v obchode nič nekúpim je to väčšinou tým, že na to nemám náladu. Nebude sa mi páčiť nejaká pesnička, ktorú mi chce dať niekto počúvnuť, keď ja na to NEMÁM NÁLADU.

Ako som spomínala nie je to dlhá kniha, takže nečakajte nijaký komplikovaný dej, kde sa bude odhaľovať minulosť nevlastného otca, ktorý zavraždil… no skrátka to nie je nič náročné. Stačí si zvyknúť na ten (občas dosť otravný) slang. Keďže celá kniha je napísaná ako Holdenovo rozprávanie, je tam toho slangu dosť.

Aby som načrtla Holdena Caulfielda – je to 16 ročný Američan, ktorého vyhodili z každej školy na ktorú sa dostal a výnimkou nie je ani Pencey. Holden prepadá takmer zo všetkých predmetov a pred vianočnými prázdninami ho vyhodia. Tu začína Holden so svojim rozprávaním. Spomínala som, že to nie je veľmi zložitý dej, preto nebudem opisovať komplet celú knihu, aby som vás neukrátila o potešenie. Ja sama neznášam, keď niekto opisuje komplet celú osnovu príbehu.

Zakončenie – opäť nebudem rozoberať, len spomeniem, že som očakávala dva konce, splnil sa ten menej žiadaný. Koniec knihy je pre mňa väčšinou dôležitý, no tentokrát sklamanie zo zakončenia vymazal celkový pôžitok z knihy.

Moje osobné celkové hodnotenie: 9/10

Sheep

________________________________________________________________________

“Byť normálny v období dospievania je samo o sebe nenormálne.”

- Anna Freud

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
9,237 prečítaní

4 Komentárov k "RECENZIA: Kto chytá v žite – J. D. Salinger"

commenter

Veľmi pekná recenzia, úplne si vystihla moje pocity ohľadom Holdenovho rozprávania :)
Jeho postoj k svetu, nuž s tým sa dosť stotožňujem, aj keď Holden bol až príliš extrémny – NIKTO mu nebol dostatočne dobrý. Ja si narozdiel od neho o pár ľuďoch nemyslím, že sú to idioti.

commenter

Velmi dobra knizka, velmi lahko sa cita a je jedna z mojich oblubenych,
Pekne napisana recenzia, najma ta tvoja “naladovost”.
BTW: velmi dobre vybrany citat :-)

commenter

:) o dakujem za milu recenziu o žitku :), ano, moja najlepsia kamaratka nechape, co sa mi na nej moze pacit…, ale pre mna je Holden typ hladajuceho zamyslajuceho mladika iduceho proti prudu vtedajsej spolocnosti (pravda nepacilo sa mi absolutne vsetko na nom), ale ten slang bol namieste, take holdenovske a ano je to kratucke … a dokonca aj moj maturitny sloh patril jemu :)

commenter

Inac o tejto knihe máme na blogu ešte jednu recenziu:
http://citanie.com/o-beletrii/v-kazdom-z-nas-je-rebel/

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>