RECENZIA: Suzanne Collins – Hry o život

Koncom tohto mesiaca prichádza do kín filmová verzia prvej časti trilógie, The Hunger Games. Okolo kníh a prvého filmu vznikol pomerne veľký šum, preto som musela bližšie preskúmať, či si to naozaj zaslúžia.

hry o životNa začiatku čítanie jemne škrelo. Je pravda, že kniha je napísaná jednoduchým štýlom. Mám ju po slovensky, takže sa občas stáva, že aj preklad urobí svoje. Ďalší fakt je, že kniha je v prvom rade mierená na deti a teens, takže skladať ťažké, zdĺhavé vety a vytvárať zložité prepojenia, by asi bolo dosť odveci. Ja napríklad, som bola v riadnom šoku, keď na mňa vyletel spolužiak, do ktorého by som v živote nepovedala, že niečo prečítal, so slovami: ,,Ty čítaš Hry o život? Ja už som na druhej knihe!“ Pokladám za úspech, že niekoho prvá kniha prinúti prečítať aj ďalšie diely. Dvojnásobný úspech pri ľuďoch, ktorí bežne nečítajú. Späť k môjmu čitateľskému zážitku. Od istej časti začali strany ubiehať rýchlosťou svetla. Autorka ide priamo k veci a nepoužíva nijaké zbytočné “kecy“ okolo, čo môže byť občas aj nevýhodou. Taktiež to dosť šetrí čas a to je pre niektorých ľudí podstatné, aby sa nedostali do fázy, kedy ich to prestane baviť a neprinútia sa pokračovať.

O čom to vlastne je? Dej sa odohráva v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti na území dnešnej Ameriky. Krajina sa nazýva Panem a skladá sa zo Sídla a dvanástich obvodov. Ako obetu sídlu musia obvody každoročne vybrať vždy chlapca a dievča od 12-18 rokov, aby účinkovali v krutej reality show s názvom Hry o život. Zavrú ich do jednej arény, kde sa musia navzájom pozabíjať, lebo vyhrať môže len jeden. V aréne na nich čakajú aj iné nebezpečenstvá ako len oponenti a na každom kroku ich sníma kamera.

Druhú časť som nečítala, ale film už som videla. Ten u mňa zatiaľ boduje viac. Stáva sa to málokedy, možno niektoré časti z filmu sú presunuté do druhej knihy, alebo za tieto časti je zodpovedná fantázia tvorcov, neviem. Takisto svoje urobia aj efekty a herečku, ktorá hrá Katniss mám veľmi rada.

Moje hodnotenie: 8/10

_______________________________________________________

Šťastné Hry o život! Nech šťastie stojí vždy na Vašej strane!

- Suzanne Collins

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,731 prečítaní

4 Komentárov k "RECENZIA: Suzanne Collins – Hry o život"

commenter

Na margo prekladu – čítala som aj originál aj preloženú verziu a musím povedať, že slovenský preklad je ozaj kvalitný, čo býva u takýchto kníh skôr výnimka ako pravidlo. A nielen čo sa týka vymyslených slov (drozdajka a pod) ale aj celkového textu. Takže palec hore, najväčšia spokojnosť.

commenter

prosim vas, neviete kde sa da kniha stiahnut? najlepsie v slovencine. dakujem

commenter

katka: nevieme, ale predpokladam ze na nejakych pitarskych warez forach by to mohlo byt, len treba hladat. Priamy link nemozeme do clanku dat, lebo by sme potom mali problemy. :-(

commenter

chcela by som sa spýtat tých, čo čítali Hry o život v originále, či je kniha písaná príliš tažkou angličtinou, alebo či sa to v pohode číta…

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>