RECENZIA: Terry Pratchett – Farba Mágie

Nikomu, kto niekedy navštívil v kníhkupectve oddelenie s fantasy knihami, neušlo meno Terry Pratchett (a ani tri poličky zaplnené jeho knihami). Tento britský spisovateľ má na konte mnoho kníh, no nepochybne k najznámejším patrí rozsiahla séria príbehov o Plochozemi (alebo Zemeploche).

farba-magieTerry Pratchett, celým menom Sir Terence David John Pratchett má svoj vlastný štýl písania, na ktorý si netreba dlho zvykať. Vtiahne vás do svojho sveta a ohúri vás svojimi predstavami. Jeho opisy sú určite oveľa viac zaujímavé a farebné, čo je celkom príjemným oživením čítania. Humorná stránka jeho štýlu rozhodne len tak nepokulháva za tou opisnou. Jemné ironické narážky, ktoré vkladá do úst svojim postavám, vás prinútia prinajmenšom k úsmevu (prinajhoršom sa nahlas zasmejete v preplnenom autobuse). Pratchett si dokonca vytvoril svoje vlastné názvoslovie, dalo by sa prirovnať k názvosloviu, ktoré poznáte od pani J.K. Rowlingovej. Mená ako Vetroplaš alebo Dvojkvietok (hlavné postavy) hovoria samy za seba. Okrem názvoslovia ma naozaj uchvátila samotná Plochozem (info: Plochozem – svet, ktorý stojí na štyroch obrovských slonoch, ktorí sa vezú na chrbte obrovskej korytnačky plávajúcej vesmírom.). Premyslel ju naozaj dôkladne od ročných období, ktoré, sa priznám, ani ja neovládam, až po Bohov, mestá, krajinu, cechy, princíp celej mágie a plno ďalších aspektov, vytvárajúcich celkový obraz.

Ak vás nudia príbehy napísané z pohľadu jednej postavy, nemusíte sa báť, Terry strieda postavy a rozpráva niekoľko životných príbehov naraz bez toho, aby ste z toho mali obrovský mišmaš. Celá kniha je rozdelená do troch hlavných príbehov, ktoré na seba nadväzujú a nasledujú chronologicky priamo po sebe. Tradične, ako pri každej druhej knihe, aj o Terry-m Pratchett-ovi sa hovorí, že buď si jeho štýl zamilujete, alebo ho budete nenávidieť.

Príbeh začína v mestečku Ankh-Morpork, kde vypukol požiar a Dvojkvietok s Batožinou (zamilovala som si ju) a Vetroplašom začínajú svoju cestu, na ktorej stretnú viac ako dosť zaujímavých bytostí a dostanú sa až ku Krajopádu… a ostatné nech vás príjemne prekvapí. Varovanie: Po dočítaní môžete dostať neodolateľnú chuť kúpiť si pokračovanie. Ja  som už podľahla.

Moje hodnotenie: 10/10 (Dlho som o tom premýšľala, ale ja naozaj nemám čo vytknúť!)

Sheep

_______________________________________________________

Fantázia je niečo, čo si niektorí ľudia skrátka nevedia predstaviť.
- Gabriel Laub

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,357 prečítaní

Žiaden komentár k “RECENZIA: Terry Pratchett – Farba Mágie”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>