Sofi Oksanen – Očista

Sofi Oksanen

Väčšina si spája pojem „severská literatúra“ s menom niektorého z populárnych švédskych autorov kriminálnych románov. Mimoriadny literárny talent však možno nájsť aj u ich fínskych susedov. Volá sa Sofi Oksanen, má fínsko-estónsky pôvod a jej výnimočná kniha  vám vyrazí dych.

Sofi si získala uznanie už svojou prvotinou Stalinove kravy, avšak bolo to jej dielo Očista, ktoré ju preslávilo aj medzinárodne. Hoci by ju poniektorí podľa vzhľadu zrejme tipovali na autorku upírskych románov pre mladých, v skutočnosti je jej kniha  realistickým a tragickým príbehom, v ktorom nechýbajú silné emócie a dráma.

***

Hlavnou hrdinkou románu je Aliide, staršia žena žijúca sama vo svojom vidieckom domčeku v Estónsku. Po tom, čo blízko svojho domova nájde Zaru utekajúcu pred krutým osudom, poskytne mladej nešťastnici dočasné útočisko. Netuší však, že spolu s dievčaťom prichádza aj šanca odčiniť hriechy dávnej minulosti.

Román Očista v sebe dômyselne spája niekoľko časových línií – prítomnosť, v ktorej sa Aliide stretáva so Zarou a temnú históriu oboch žien. Mladá Zara oslepená vidinou dobrého zárobku opúšťa rodné Rusko, dopláca však na svoju dôverčivosť a stáva sa otrokyňou nútenou k prostitúcii. K Aliide ju privádza práve zúfalý útek pred pasákom a strach z jeho pomsty.

Minulosť Aliide je omnoho rozsiahlejšia a dramatickejšia. V jej spomienkach sa prenášame späť do čias 2. svetovej vojny a sovietskej okupácie. V tejto nepriaznivej politickej situácii zažíva Aliide nešťastnú lásku, závisť, strach, bolesť, potupu a hanbu, ktoré ju postupne doženú až k zrade. Pre svoj vlastný pokoj a bezpečie musí niečo obetovať – aj keby to mala byť jej vlastná rodina a česť.

***

Postavy Aliide a Zary sú výborne prepracované, emócie je cítiť z každej strany. Hoci ich konanie možno nebudete vždy schvaľovať, rozhodne ho budete chápať. A možno zistíte, že by ste sa v ich situácii sami nezachovali inak. Románu nechýba dramatickosť, či už spojená s nešťastným osudom žien alebo prostredím, do ktorého je dej zasadený. Silný príbeh, reálnosť postáv a výborné spracovanie robia z čítania tejto knihy nezabudnuteľný zážitok. ;-) Sofi Oksanen si všetky tie slová chvály a literárne ceny jednoznačne zaslúžila. Očistu som sa odhodlávala  prečítať pomerne dlho, avšak vôbec neľutujem, že som po tejto knihe nakoniec predsa siahla. Takéto výnimočné príbehy človek nenachádza v kníhkupectvách každý deň. :-)

 

Carrot

———————————————————————————————————————

„Žiarlivosť je vášeň, ktorá horlivo hľadá, aké trápenie by spôsobila.“ 
- Pablo Picasso

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
920 prečítaní

Žiaden komentár k “Sofi Oksanen – Očista”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>