Stephen Crane – Červený odznak odvahy

Jeden z najinovatívnejších autorov svojej generácie Stephen Crane si už vo veľmi mladom veku získal medzinárodné uznanie svojou len druhou novelou, v ktorej dokázal zobrazil nesmierne verne prostredie Americkej občianskej vojny bez akejkoľvek vlastnej skúsenosti.
Kniha ponúka náhľad do psychiky mladého chlapca, ktorý sa nechal dobrovoľne naverbovať v snahe získať si slávu a nesmrteľnosť po vzore veľkých antických hrdinov. S bovaryovským romantizmom necháva mladý Henry za sebou osamelú matku a s veľkými snami sa zaraďuje do vojnovej mašinérie.
Svet už nie je, aký býval a človek už nemá príležitosť stáť proti svojej obdobe z druhe strany a vybojovať veľké bitky, rozhodnúť veľké vojny. Veľmi skoro tak začne pochybovať, nie akoby sme očakávali o reálnosti vlastných snov, cieľov a svojich schopnostiach, ale naopak s tou typicky mladíckou odvahou a pochabosťou spochybňuje celý vojenský poriadok a všetkých naokolo.
Po dlhom čakaní a mnohých presunoch má konečne šancu zapojiť sa do deja. Avšak zlyháva a útekom z boja si naraz veľmi nepríjemne komplikuje vlastnú budúcnosť a rovnako i duševnú kondíciu. Necháva sa strhnúť strachom a hanbou, keď zisťuje, že jeho strana, strana severu vyhrala a so šialenou závisťou hľadí na mŕtve telá, na vojakov, ktorí sa nemusia za nič hanbiť, ktorí dostali svoj krvavý odznak odvahy.
Crane veľmi naturalisticky a impresionisticky popisuje vojnové udalosti a aj keď len cez malý priezor, o to realistickejšie nechá čitateľa celkom zblízka prizerať tomu šialenstvu. Svoju hlavnú postavu ponúka celú a plynulú, ale nie je do nej zahľadený a s veľkým nadhľadom sa často nad Henrym len pousmeje a svojou iróniou rozprávanie ohromne osviežuje.
Červený odznak odvahy (1895) podáva jeden veľmi obdivuhodný portrét strachu. Je autentickým a hlavne znepokojujúcim rozprávaním o vojne, hrdinstve a zbabelosti a zaslúži si tak preto zaradenie medzi najväčšie americké vojnové novely.

 

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————

„Najrýchlejšia cesta, ako ukončiť vojnu, je prehrať ju.“
- George Orwell

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
813 prečítaní

Žiaden komentár k “Stephen Crane – Červený odznak odvahy”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>