Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla

Odvahu na čítanie knihy Ekonomie dobra a zla od Tomáša Sedláčka som zbieral už dlhšie. Tento autor je na Slovensku pomerne neznámy, no napríklad v Česku je celkom populárny so svojimi rôznymi aktivitami. Táto kniha bola prvá, ktorú som si prečítal cez čítačku kníh Wooky. Rozhodne to bol zaujímavý zážitok.

Sedláček je český ekonóm, ktorý sa venuje teoretickej ekonómií a rád ju prepája aj s ostatnými vedami ako napríklad etika, politológia, filozofia a religionistika. Presne produktom týchto tendencií je kniha Ekonomie dobra a zla. V tejto knihe sa autor pokúša pozerať na ekonómiu iným pohľadom než ktokoľvek iný.

Toto dielko napísané súčasným hlavným makroekonomickým stratégom ČSOB by som dal do pozornosti len ľuďom, ktorí majú aspoň z časti niečo spoločné s ekonómiou. Ak nepatrite do tejto skupiny, tak knihu radšej ani neotvárajte, lebo si budete pripadať ako by ste otvorili učebnicu vysokoškolskej fyziky.

Tomáš SedláčekText v knihe sa číta veľmi ťažko a k zrozumiteľnosti mu nepomôžu ani občasné citácie v texte. Obsah ako taký sa ekonómie dotýka len okrajovo. Je to skôr spleť histórie, filozofie a politológie na pozadí ekonómie. Myšlienky, ktoré sa autor pokúša komunikovať sú ťažkopádne a pochopíte ich až po viacnásobnom prečítaní. Ľahko sa vám potom môže stať, že vás začne kniha nudiť a prestanete ju vnímať ako celok.

Keďže kniha je mix rôznych myšlienok z viacerých oboroch a z viacerých prúdoch, tak to nutne pôsobí chaos. Je však výzva sledovať myšlienky, ktoré sú vám známe a ktoré poznáte. Navyše ak ste teoretický ekonóm, tak sa v tom budete doslova vyžívať. No ak máte radi prax, tak vám kniha toho veľa nepovie.

Kniha ako taká je jednoznačným dôkazom toho, že síce obálka a slávne meno predáva, no obsah už nemusí byť vždy taký dobrý. V každom prípade si knihu skúste aspoň začať čítať. Nikdy neviete, či sa vám náhodou nezapáči. Mňa nezaujala ani trochu, no ak máte radi okrem ekonómie aj ostatné spomenuté vedy, tak si k hodnoteniu pokojne pridajte 20 percent.

HODNOTENIE: 55%

.

.

Jozef „Chosé“ Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

———————————————————————————————————————–

“Je skutočne veľa ľudí, ktorí čítajú iba preto, aby nemuseli myslieť.”
-Georg Christoph Lichtenberg

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,511 prečítaní

Žiaden komentár k “Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>