Toxín

Ako obľúbenec Robina Cooka som znova siahla po jeho knihe. Na prvý pohľad kniha ako každá iná. Po zbežnom prečítaní som si ju kúpila ako odmenu. Povedala som si, že môže byť zaujímavá… Názov Toxín ma zaujal a tak som našla obľúbenú záložku, urobila si pohodlie a začítala som sa.

Musím pripustiť, že už prológ na mňa dosť zapôsobil. Keď sa už na prvej strane dočítate, že chorý dobytok neputuje do kafilérie, ale na bitúnok…

V tejto knihe sa Robin Cook zameral na obyčajnú, v podstate dosť úspešnú vrstvu spoločnosti a na problémy a ziskuchtivosť mäso spracovateľského priemyslu. Kardiochirurg Kim Reggis je úspešný, no výbušný a do seba zahľadený lekár a otec 10 ročnej Becky, malej talentovanej krasokorčuliarky. Jeho bývalá manželka Tracy je úspešná psychologička, ktorej priateľ je majiteľom siete rýchleho občerstvenia menom Onion Ring.

Keď Becky zje nedopečený hamburger a nakazí sa vírusom E. coli O157:H7, ktorý je rezistentný voči antibiotikám a ktorý okamžite napadne jej telo, príbeh dostáva zaujímavý rozmer. Jej rodičia sa na pohotovosti stretávajú s odmietaním a dlhým čakaním, lekári neberú do úvahy odporúčania jej otca a dievčaťu je stále horšie a horšie. Jej impulzívny otec je chytený v sieti byrokracie a ziskuchtivosti nielen mäso spracovateľského priemyslu, ale aj nemocnice, kde pracuje. Stav jeho dcéry je natoľko vážny a on natoľko bezmocný, že sa rozhodne na vlastnú päsť vypátrať, kde sa nakazila. Vyberie sa do Onion Ringu, kde jeho dcéra naposledy jedla hamburger, no nestretáva sa s pochopením, ústretovosťou a záujmom ako by čakal, ale len s popieraním a krútením hlavou. Násilím odoberie vzorky zmrznutých hamburgerov a odnesie ich na laboratórne testy na kmeň E. coli, ktorým je nakazená jeho jediná dcéra. Pátranie ho zavedie do Mercer Meats, kde sa dovezené mäso spracúva, no naráža len na ďalšiu stenu byrokracie. Náhodne stretáva kontrolórku ministerstva poľnohospodárstva, Marshu Baldwinovú, ktorú presvedčí, aby sa spolu s ním išla pozrieť na jeho dcéru, ktorá pre zlyhanie orgánov leží na jednotke intenzívnej starostlivosti. Dúfa, že Marsha mu pomôže. Po príchode do nemocnice sa stáva svedkom zástavy srdca svojej Becky. Zúfalý otec sa rozhodne konať a pred očami bývalej manželky a tímu špecialistov otvorí dcére hrudník a pokúsi sa o masáž srdca. Po prvých pokusoch zisťuje, že srdcový obal je úplne zničený, pretože ho doslova rozožral toxín E. coli. Toto bola posledná kvapka a doktor Reggis sa púšťa do nerovného boja s mäso spracovateľským priemyslom. Jeho spojenec, Marsha Baldwinová sa stáva obeťou vraha, ktorého najali riaditelia podniku, len aby sa správa o E. coli nerozšírila a nepoškodila dobré meno ich podniku a aby neprišli o zisk. Aj Kim by sa stal obeťou, keby mu neprialo šťastie.

Spolu s bývalou manželkou sa snažia dokázať, že mäso spracovateľský priemysel je iba špinavá diera na peniaze. Ich pátranie nakoniec prinesie malý úspech, no zo strachu o svoje životy musia odísť do zahraničia. Hlavní protagonisti mäso spracovateľského priemyslu tvrdia, že ich mäso je nenakazené a obvinia Kima z vraždy…

Táto kniha mi trocha otvorila oči, čo sa týka mäsa a jeho spracovania. Som skutočne rada, že nie som občanom Spojených štátov a taktiež, že hamburgery skutočne nejem. Isté pasáže a opisy boli silným sústom aj pre môj žalúdok… Aj napriek tomu vrelo odporúčam túto knihu. Najmä, ak sa chcete stať vegetariánmi. Sama môžem vyhlásiť, že už nikdy nebudem jesť mleté mäso a nik ma neprinúti dať si hamburger.

Otvorene priznám, že ma šokovalo čoho sú takéto podniky ochotné pomlieť do mäsa, len aby si zvýšili peňažný obrat. O zaobchádzaní so zvieratami, alebo o hygiene radšej nepíšem.

Toxín však odporúčam prečítať a trocha si rozšíriť obzory.

Jusiq

—————————————————————————————————

“Dobrá a krásna kniha je tá, ktorá plným priehrštím rozsieva otázniky.”
-Jean Cocteau

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,460 prečítaní

2 Komentárov k "Toxín"

commenter

Heh, no po precitani tohto clanku som sa len uistil v tom, ze sa mam vyhýbat rychlym obcerstveniam a vsetkej podobnej havedi, ale vegetarian sa zo mna urcite nestane, na to mam maso moc rad. :-)

commenter

Ja mám tiež mäso rada, ale ako to tak vidím, tak budem jesť len kuracie… Lebo niektoré pasáže tej knihy boli vážne dosť brutálne…. Ale aj tak odporúčam prečítať ju, lebo to fakt stojí za to… Ja osobne by som veľmi neverila, kebyže mi to niekto len tak povie… Ale teraz….

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>