Čítať je dôležité

Vážení prítomní, vážená pani profesorka,

dnešná doba je hektická a mimoriadne náročná na čas. Ľudia sú zavalení prácou, niekedy dokonca nedokážu fungovať bez rôznych kofeínových a podporných drog. Nikto sa už ani len nepozastaví, aby sa zamyslel a našiel aspoň trocha umenia, ako balzam na svoju dušu. Ľudia v dnešnej dobe už zabúdajú čítať knihy a tak sa vlastne ochudobňujú o prekrásne umelecké zážitky.

Čítanie kníh už pre niektorých vyšlo z módy. Pre množstvo ľudí je to už len zastaraným spôsob ako si pozrieť filmy, prípadne zahrať počítačovú hru. Áno, presne tak. Čítanie kníh v dnešnej dobe nahradili filmy. Ľudia považujú čítanie za čosi nudné nezaujímavé a prehistorické. Veď načo čítať knihy, mňa to nebaví, radšej si pozriem film. To je jednoduchšie.

Nechcem a nebudem tu popierať čaro filmu, ktoré má tiež svoju príťažlivosť. Avšak porovnávať film a knihu je podľa mňa absolútne nemožné. To by bolo číre bláznovstvo. Porovnávali by sme neporovnateľné. Kniha je dobrý priateľ človeka. Len kniha vám môže poskytnúť jedinečný a nezabudnuteľný zážitok, na ktorý si môžete vyčleniť neobmedzené množstvo času. Nie ste limitovaný žiadnou minutážou, ako pri filme.

Čítanie kníh pomáha rozširovať si slovnú zásobu a rozvíjať komunikačné schopnosti človeka. Tieto vlastnosti nie sú zanedbateľné. Sú veľmi dôležité. V každodennom živote ich potrebuje snáď každý človek. Ak by sme ich nemali, tak by to bola obrovská strata.

Kniha nám stále ponúka veľmi veľa. Len sa pozrite na dnešný knižný trh a obrovský výber aký poskytuje. Každý si môže niečo vybrať. Môžeme riešiť tajuplné záhady stredovekých bratstiev alebo môžeme radšej letieť do vesmíru s príručkou v ruke a celý ho preskúmať. Výber je takmer neobmedzený. Kniha tak poskytuje úžasný spôsob ako sa odreagovať od denno-denného stresu a napätia.

Nechcem tu však nejako poúčať a nabádať ľudí, aby sa stali knihomoľmi alebo niečím podobným. Knihomoľ nemá totižto s knihami nič spoločné ako si niektorí namýšľajú. Čítanie knihy neznamená, že musíme teraz čítať každý deň po niekoľko hodín. Stačí, ak priemerne prečítame jednu knihu za niekoľko mesiacov. Pričom samozrejme čítať sa dá čokoľvek, dôležité je, aby nás to bavilo a nerobili by sme to nasilu.

Pevne verím, že som vám teraz poskytol aspoň maličkú motiváciu, aby ste sa rozhodli siahnuť po nejakej knihe a vydať sa do sveta, pre ktorý občas neplatia naše pravidlá. Kniha by mala byť dôležitou súčasťou nášho života. Storočia jej existencie jednoznačne dokazujú, že kto nečíta ľahko pozabudne na niektoré veci a udalosti.

Ďakujem za pozornosť.

Jozef “Chosé” Dzuriš

aka —->>>>Nehru-ur<<<<—-

p.s.: Tento prejav bol mojím prejavom do školy na slovenčinu. Uznávam, že nie je najlepšie napísaný (aj tak som počas prejavu polku preformuloval alebo pozmenil). Písal som ho ráno medzi 5:15 – 6:25, čo sa aj podpísalo na kvalite. Je to však výzva pre všetkých aktívnych ľudí: Nájde sa niekto kto by ho zdokonalil, aby bol ešte lepší? :-)

————————————————————————————————————————————-

“Čítanie sú otvorené dvere do kúzelného sveta.”
-François Mauriac

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
12,522 prečítaní

10 Komentárov k "Čítať je dôležité"

commenter

Stotožňujem sa s tým… A otvorene sa priznám, že ja som knihomoľ :-D

commenter

Jusiq: Počuj a nechcelo by sa ti tento text hore prepisat tak aby mal viacej reprezentativnejsiu podobu? :-D

commenter

Ja na také veci nie som najlepšia osoba :-D Mne sa to páčilo tak, ako to bolo :-D

commenter

Ahoj.

Souhlasím, že čtení je pro člověka důležité a nedá se ničím nahradit.
V této souvislosti dodávám, že je velmi důležité číst také nahlas. Je to velmi důležité pro komunikaci mezi lidmi.
Možná se mýlím a jsem ze staré školy. Ale asi to tak je. Čtení nahlas je důležité.

Pavel

commenter

Nikdy som necital nahlas, ani na vysokej skole ani nikde inde, takze to neviem porovnat, ale ja osobne si myslim, ze dolezite je citat a je jedno ci nahlas alebo nie, ale je to velmi zaujimavy nazor, Pavel.

commenter
anjelik | 20.12.2011 o 20:03

Ja si myslím ,že s čítaním v dnešnej dobe vôbec nie je také strašidelné ako sa to uvádza v štatistikách .Ja som obklopená ľuďmi , čo radi čítajú takže to nevidím až tak čierno :D

commenter

tak sup sup sem s nimi vsetkymi ;)

commenter

anjelik: no moze to byt tym ze nemas okolo seba vhodnu statisticku vzorku, to sa napriklad stalo aj mne. V mojom okolo vela ludi cita ale mam kamarata ktory ma okolie presne opacne. Ale snad to bude v buducnosti lepsie. :-D

commenter
Jessica | 5.2.2013 o 9:54

Výborný článok, naozaj súhlasím. :-)

commenter
PETERKO | 7.2.2014 o 15:16

Pri knihe by som dokázal stráviť celé dni.
Kníh ktoré mám doma už ani neviem spočítať , stále ma to berie viac ako nejaké fajčenie, alebo pitie alkoholu.
Knihy s=u SUPER !

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>