Deň väznených spisovateľov – 15. november

Sloboda prejavu neplatí vždy a všade. Napriek tomu, že sa nám môže zdať, že v dnešnej dobe si už môžeme povedať takmer čokoľvek a napísať akýkoľvek svoj názor, nie je to úplná pravda. Niekedy sa nám zdá, že novinári či spisovatelia majú ľahkú úlohu. Sedia doma pri počítači alebo si vyjdú von preskúmať situáciu, pocestujú si, zaznamenajú čo sa im páči a potom si len napíšu nejaký zaujímavý článok a ešte za to dostanú peniaze. Skvelá práca, však? Ale má to aj háčik. A to vtedy, keď prídete na niečo veľmi neobvyklé a chcete to povedať celému svetu, ale nájdu sa ľudia, ktorým to však nevyhovuje a snažia sa vás „odstrániť“. Spisovatelia, redaktori či kritici a všetci tí, ktorí chcú vysloviť svoj názor to niekedy majú viac než komplikované. Celosvetové združenie spisovateľov PEN International, ktorá podporuje literatúru a obhajuje slobodu prejavu, o tom vie najlepšie.
15. november je vyhlásený ako Deň väznených spisovateľov, konkrétne tohto roku je to už 34. výročie. Týmto dňom sa uznávajú spisovatelia, ktorí nemali možnosť slobodne sa prejaviť. Pre svoj názor sú väznení, prenasledovaní, napadnutí, nútení ísť do exilu a dokonca boli aj zavraždení. Cieľom PEN International a jej členov je upozorniť na tento nespravodlivý trest.

Tento rok sa konkrétne vyzdvihujú nasledovné prípady:

Juan Carlos Argeñal Medina

Juan Carlos Argeñal Medina

Juan Carlos Argeñal Medina
Žurnalista pre honduraskú televíziu, ktorý bol zavraždený 7. decembra 2013 vo svojom dome. Rodina tvrdí, že príčinou bolo jeho odhaľovanie korupcie v miestnej nemocnici. Vražda však nebola vyriešená.

 

 

 

 

Patiwat Saraiyaem (23) a Pornthip Munkong (26)

Patiwat Saraiyaem (23) a Pornthip Munkong (26)

Patiwat Saraiyaem (23) a Pornthip Munkong (26)

Mladý pár bol uväznený na dva a pol roka kvôli urážaniu monarchie. Ich prehrešok bol, že si v roku 2013 zahrali na univerzite divadelnú inscenáciu o fiktívnej monarchii „Wolf Bride“. Aj takýmto spôsobom sa ľudia môžu zapliesť do obrovských problémov.

 

 

 

Khadija Ismayilova

Khadija Ismayilova

Khadija Ismayilova
Na sedem a pol roka bola uväznená žurnalistka, ktorá bola obvinená za spreneveru a daňové úniky v Azerbajdžane. PEN verí, že dôvod bol úplne niekde inde, a to odhaľovanie korupcie v azerbajdžanskej spoločnosti. A potom aby sme bojovali za odstránenie korupcie…

 

 

 

 

Raif Badawi

Raif Badawi

Raif Badawi
Saudská Arábia je známa svojimi krutými podmienkami a v ich zemi si nemôžete robiť čo sa vám zachce. Redaktor a bloger, ktorý tu žil, to nemal o nič jednoduchšie ako ostatní. Desať rokov vo väzbe, 1000 úderov bičom a k tomu ešte pokuta 1 milión SAR (približne 248 000 eur). Po prepustení nesmel 10 rokov cestovať a zúčastňovať sa v médiach. V roku 2015 dostal prvých 50 rán bičom, ďalší trest bol odložený zo zdravotných dôvodov.

 

 

Amanuel Asrat

Amanuel Asrat

Amanuel Asrat
Eritrejský básnik, kritik a šéfredaktor ዘመን (Zemen, The Times) bol zatknutý počas zásahu na štátne a súkromné media. Predpokladá sa, že je vo väzení s maximálnym strážením a to bez obvinenia a súdu, ostatní spoluzadržaní boli zrejme zabití.

 

 

 

 

Spomeňme si aj my v tento deň na týchto a ďalších ľudí, ktorí sa len chceli slobodne vyjadriť. Nie na tých, ktorí „lezú do súkromia“ a píšu primitívne články o tom, ktorá herečka má najväčšie prsia, kto bol naposledy na plastike alebo komu sa zlomil podpätok, ale na tých, ktorí sa venujú dôležitým veciam a túžia odhaliť pravdu a ukázať to ľuďom okolo seba napriek tomu, že podstupujú až príliš veľké riziko.

 

Sims

Zdroj: http://www.pen-international.org/newsitems/pen-marks-the-34th-anniversary-of-the-annual-day-of-the-imprisoned-writer/

———————————————————————————————————————

“Největším lákadlem ke špatným skutkům je naděje na beztrestnost.”
- Cicero

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
768 prečítaní

Žiaden komentár k “Deň väznených spisovateľov – 15. november”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>