Fanfiction – Ihrisko fantázie

Skončil sa už váš obľúbený príbeh a vy ste chceli viac, iný koniec alebo iný charakter obľúbenej postavy? Fanfiction je pomerne nový, málo rozšírený žáner literatúry, ktorý tvoria sami fanúšikovia najznámejších filmov a kníh, hercov a spevákov. Jednoducho si napíšu pokračovanie, pozmenia konce, analyzujú súvislosti, menia charaktery postáv tak, ako sa to páči im samým a to na vlastných blogoch alebo v online komunitách.
fanficNajčastejším motívom pre fanfiction je určite Harry Potter. Fanúšikovia sa na ňom doslova vybúrili a možno zašli aj trošku ďalej, keď niektorí napísali blogy o homosexuálnych vzťahoch Harryho a Dumbledora alebo Snapea. Ale o tom to je, že tam nie sú takmer žiadne hranice. Ďalej je veľmi populárny Twillight alebo Upírske denníky. Známa erotická trilógia od E. L. James, 50 odtieňov sivej je údajne pôvodne napísaná ako pokračovanie na Twillight. Trinásťročné pubertiačky sa zase dokonale vyžívajú vo fiktívnych vzťahoch s Justinom Bieberom alebo spevákmi z chlapčenskej kapely One Direction.
V týchto prípadoch, ak tam vystupuje reálne existujúca postava, hovoríme o tzv. real person fanfiction. Opakujúce sa motívy, ktoré nie sú pre originálne dielo typické, ale vo fanúšikovskej tvorbe sa často vyskytujú dostali označenie slash. Napríklad herecká dvojica známa zo Sherlocka Holmesa, Robert Downey Jr. Jude Law je veľmi často vo fanfiction predstavovaná ako homosexuálny pár. Ďalej sa v komunitách zaviedol výraz AU – alternative universe, kde je kanón, resp. originálne dielo len inšpiráciou a nové fanfiction sa mu veľmi nepodobá. A nakoniec OOC – out of characters, kedy postavy vo fanfiction diele nemajú rovnaký charakter ako tie v origináli.
Fanfiction jeho tvorcov naozaj uchvátilo, nie je to len ich koníček a nie je to len také písanie o ničom ako sa môže zdať. Ja som sa tiež pýtala, prečo toto preboha niekto píše alebo číta. Dotazníkové prieskumy však odhalili hneď niekoľko dôvodov. Seba obohatenie, tým že niečo napíšu pre seba a pre hoci len pár ďalších ľudí, dostávajú spätnú väzbu a samozrejme získavajú prax, časom sa zlepšujú. Tiež je to už spomínaná motivácia, zostať o chvíľku dlhšie s príbehom alebo obľúbenými postavami. Ďalej, dá sa povedať, únik z reality, vyjadrenie vlastných pocitov a názorov alebo objavovanie skrytých, hlbších súvislostí v príbehu.
Aj keď sa môže zdať, že týmto porušujú autorské práva, pravdou je, že väčšina spisovateľov, režisérov alebo spevákov sa k tomuto žánru stavia pozitívne a vníma ho ako oslavu vlastného diela alebo osoby. Najlepšie je na tom, že je to nekonečná možnosť rozvíjať svoju fantáziu a stavať si vzdušné zámky.

 

Katka Filičková

———————————————————————————————————————

„Fantázia je niečo, čo si niektorý ľudia proste nedokážu predstaviť.“
- Gabriel Laub

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
583 prečítaní

Žiaden komentár k “Fanfiction – Ihrisko fantázie”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>