JO NESBØ na Slovensku – beseda a autogramiáda

Vykreslil Nórsko ako temnú krajinu plnú vrážd a drogových scén, vytvoril sériu príbehov, ktoré ak nemilujete, znamená to zrejme len to, že ste ich ešte neprečítali. Vymyslel postavu detektíva Harryho Hola, ktorý je jedinečný a neopakovateľný. Jo Nesbo, autor severských krimi, ktorý napísal diela ako sú Snehuliak, Pancierové srdce, Prízraky, Polícia a mnohé ďalšie s Harrym, ale napríklad aj Lovci mozgov s Rogerom Brownom, poctil Slovensko svojou návštevou a prišiel na besedu spojenú s autogramiádou, kde odpovedal na rôzne otázky a jeho čitatelia sa dozvedeli veľa nového o ňom a jeho knihách.
Keď som počula, že Jo Nesbo príde do Bratislavy, najprv som sa potešila, ale keď som si uvedomila, že kvôli povinnostiam a tej diaľke sa nebudem môcť zúčastniť, už som taká nadšená nebola. Až kým mi neprišiel mail z martinus.sk, že túto besedu budú vysielať aj online. Moje plány najskôr mierne prekazilo počasie, keď po búrke a ľadovci som musela pomáhať vonku dať aspoň to, čo sa dalo, do poriadku. Našťastie prišiel Nesbo až neskôr a kým som bola preč, oni vyplnili čas na jeho čakanie s prezentáciou predskokana zo Slovenska. Napokon sme sa všetci fanúšikovia priamo na besede, ale aj my za počítačmi, dočkali príchodu Jo Nesba, ktorého privítali moderátor s už pripravenými otázkami a prekladateľ. Neprekážalo ani to, že beseda spojená s autogramiádou tohto nórskeho autora bola v čase hokejového zápasu medzi Nórskom a Slovenskom.
nesboOd športovcov a hudobníkov, ako bol aj samotný Nesbo, sa skôr očakávalo napísať autobiografiu, ale on tvrdí, že jeho príbeh by pre čitateľov nebol až tak zaujímavý. A keďže, ako on vraví, sa oplatí písať hlavne o láske alebo vraždách, dal sa na cestu krimi príbehov. Začalo to už v detstve, keď rozprával hororové príbehy kamarátom. Najprv si myslel, že je dobrý rozprávač príbehov, preto ho tak radi počúvajú, ale napokon sa dozvedel, že ostatní majú radi jeho príbehy, pretože v jeho hlase, ako najmladšieho zo všetkých, bolo cítiť strach, keď sa bál toho, čo sám vravel. Jeho beseda bola plná ďalších vtipných príbehov, zaujímavostí a nových informácií. Okrem iného prezradil aj to, ako vznikla postava policajta. Harry Hole sa zrodil nie v Nórsku, ale cestou do Austrálie, kde sa aj odohráva jeho prvý príbeh. Meno Harry dostal podľa Nesbovho obľúbeného športovca a Hole bol policajt z mestečka jeho starej mamy, ktorá ho stále strašila ako malého, že si po neho príde zlý policajt Hole, ak nepríde do ôsmej domov. Harry je človek, ktorý sa nedokáže zastaviť, kým nevyrieši záhadu a je mu jedno akým spôsobom, pretože nie je veľmi dobrý v dodržiavaní pravidiel polície. Jeho šéfovia to vedia, ale na druhej strane si uvedomujú, že bez neho by boli stratení. Nejde mu o vlastný prospech, nezaujímajú ho peniaze ani sláva, chce len riešenie. Neústupný, tvrdohlavý, mierne arogantný, nezastaviteľný alkoholik, pre ktorého ma život zmysel vtedy, keď rieši vraždu a doma či v bare ho čaká vytúžený Jim Beam, jeho láska v podobe whiskey. Vraždy, ktoré rieši, nie sú obyčajné. Vždy ide o komplikované prípady a autor detailne opisuje drastické zabíjanie, jeho fantázia nemá hraníc a až v jeho príbehoch si uvedomujete, že vraždy zastrelením či nožom sú už úplná nuda. Čitatelia tvrdia, že niektoré veci už nikdy nebudú také ako predtým. Napríklad vodné postele či deťmi obľúbený snehuliak. Budete sa báť ľahnúť si na takúto posteľ alebo po prečítaní jeho knihy Snehuliak, budete mať zlý pocit, keď budete mať snehuliaka postaveného rovno pred domom. Priamo na besede nám opisoval scénu z jeho knihy. Trochu skrátene a miernejšie povedané, išlo o to, že žena ležala mŕtva na vodnej posteli, po tom, čo sa vášnivo pomilovala so svojim priateľom, jej krv stekala na podlahu. Nesbo nás však upozornil. Vy vidíte hroznú vraždu, ale pozrite sa na to tak, že ju zabil, pretože ho podviedla a on sa bál, že ho opustí, miloval ju tak, že s ňou chcel byť navždy. No nevidíte v tomto príbehu tú romantiku? Naozaj nie? :) Práve tu sa hodí otázka, ktorú mu položil moderátor. Ako môže opisovať takéto scény a vedieť sa vcítiť do pocitov alkoholika? Nesbo odpovedal jednoducho a pravdivo. Nemusíte byť taký ako daná postava, on sám nie je alkoholikom. Musíte len v sebe nájsť svojho vlastného malého psychopata a určitú závislosť na niečom a dané pocity preniesť do príbehu.
Harryho si čitatelia zamilovali aj napriek jeho povahe alebo lepšie povedané práve pre ňu (aj keď ide o alkoholika a trochu až o psychopata). Je tak obľúbený, že v Osle sa vytvorila turistická atrakcia a na mieste kde podľa knihy býva, existuje aj byt a menovka na zvončeku „Harry Hole“. Nesbo s tým však nič nemá spoločné. Medzi fanúšikov patria aj ženy, ktoré vravia, že Jo Nesba milujú. On im však na besede odkazuje, že ony nemilujú jeho, ale Harryho, aj keď je to pre neho trochu nepochopiteľné. Harry má zvláštnu povahu a prešiel si v toľkých knihách naozaj všetkým možným. Je ťažké napísať toľko na seba nadväzujúcich kníh a s toľkými postavami. Ako to teda robí? Prezradil, že postavy sa najprv volajú podľa jeho priateľov a známych, aby sa mu to lepšie pamätalo. Nakoniec tieto mená zmení na vymyslené. No tu prichádza ďalší problém, keď sa ho niekto opýta na nejakú z jeho postáv. Podľa “nového” mena netuší o kom je reč :) . Moderátor to vie a preto už vyťahuje kvíz, ktorý dostali aj niektorí fanúšikovia, keď sa zapojili do súťaže o lístky na jeho besedu. Nesbo sa rýchlo pozrel na otázky. Vraj sú ťažké a ľudia, ktorí vedia odpovedať, sú zrejme blázni :) . Našťastie nemusí odpovedať, kvíz si zoberie so sebou.
Prdiprášok doktora Proktora. Neviete o čo ide? Tí, ktorí ani len netušia, budú zrejme prekvapení. Nesbo napísal aj detské knihy. Áno, presne tak, ten, ktorý opisuje kruté vraždy obetí, vďaka svojej dcére sa povenoval aj milej rozprávke o doktorovi, ktorý vymyslel prášok proti prdeniu. Po neúspešnom predaji mu pomohli dvaja pomocníci. Dievčatko a malý chlapec, ktorí otočili vzorec a vytvorili prášok na prdenie, o ktorý bol záujem dokonca aj preto, že dokázal dostať ľudí do vesmíru.
Beseda sa pomaly končí. Štastlivci dostanú možnosť opýtať sa Nesba na to, čo ich zaujíma. Moderátor daruje Nesbovi tričko s originálnym nápisom „Responsible for sleepless nights since 1997“ (zodpovedný za prebdené noci od roku 1997). A ešte prichádza autogramiáda, no my za obrazovkami už len ticho závidíme a ľutujeme, že naše knihy uložené na poličke ostanú bez podpisu. A nakoniec ešte prezradím jednu vec, ktorú Nesbo oznámil. Kniha Polícia nie je posledná, môžeme sa tešiť na ďalší príbeh.

 

Sims

———————————————————————————————————————

„Sláva je ako tovar na trhu: keď sa zdržíte dlhšie, cena často klesne.“
- Francis Bacon

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,387 prečítaní

Žiaden komentár k “JO NESBØ na Slovensku – beseda a autogramiáda”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>