Malcolm Gladwell – Záblesk & Bod zlomu (dvojrecenzia)

Malcolm Gladwell, kanadský novinár a spisovateľ, doteraz napísal 5 kníh a všetky si našli svoje miesto v rebríčku bestsellerov, ktorý zostavuje The New York Times. Čím to je, že sú jeho knihy také populárne? Určite na tom majú zásluhu zaujímavé témy, ktoré sa na zdanlivo bežné a obyčajné veci dívajú netradičným spôsobom; ale aj nie príliš odborný a zložitý, no napriek tomu profesionálny štýl. Gladwell vo svojich knihách spája novinársku dôkladnosť so zaujímavosťami zo sveta marketingu, psychológie a sociológie.

V nasledujúcej recenzii vám predstavíme 2 z jeho kníh – ZábleskBod zlomu.

***

O intuícii sa toho v rôznych psychologických knihách popísalo už mnoho – jedni tvrdia, že prvý dojem klame a druhí, že sa ním máme riadiť. Gladwell sa vo svojej knihe Záblesk neprikláňa k ani jednému názoru. Prečo by aj mal, nie je predsa žiaden psychológ, ani filozof. :-) Je to novinár, zbiera fakty. A pri písaní knihy sa dopracoval k tomu, že obe strany majú čiastočne pravdu. Zatiaľ čo v niektorých situáciách sa vieme rozhodnúť správne už behom niekoľkých krátkych sekúnd, v iných sa nechávame oklamať našim vnútorným „poradcom“ a vytvárame si mylné dojmy.

Podnázov knihy „Ako myslieť bez uvažovania“ znie síce veľmi lákavo, netreba si ho však vysvetľovať doslovne. Účelom knihy nie je naučiť vás, ako plávať životom bez nutnosti myslieť. Autor si stanovil iné ciele:

  1. Presvedčiť čitateľa o tom, že veľmi rýchle rozhodnutia môžu byť občas rovnako správne ako tie, ktoré spravíme opatrne a po dlhom uvažovaní nad problémom.
  2. Upozorniť vás na to, že aj vaše podvedomie robí chyby a zodpovedať na otázku, kedy svojmu inštinktu môžete veriť a kedy nie.
  3. Dokázať vám, že svoj inštinkt si môžete „vycvičiť“ a naučiť sa ho kontrolovať.

Ako je zvykom pri knihách tohto autora, aj Záblesk ponúka namiesto suchej teórie rôzne zaujímavé príklady zo života, pri ktorých by vás možno ani nenapadlo, že v nich zohráva významnú úlohu intuícia a bleskové reakcie. Veď ako by mohla s inštinktom súvisieť vojna Pepsi vs. Coca Cola, grécka socha, fľaša koňaku alebo kariéra mladého hudobníka? Objasnenie a množstvo ďalších zaujímavostí nájdete v knihe. :-)

***

Bod zlomu je z trochu iného súdka ako predošlá kniha. Od sily intuície prechádzame k sile určitých jednotlivcov a skupín ľudí.

Ako je možné spraviť zo zabudnutej značky obuvi nový hit? Rozpútať revolúciu? Vytvoriť návykovú televíznu reláciu? V tejto knihe Gladwell popri psychológii zabŕda trochu aj do marketingu a nepísaných pravidiel, ktorými sa riadi tzv. bod zlomu. Bod, v ktorom sa myšlienky alebo výrobky začínajú šíriť ako vírusy. Možno sa vám zdá trochu prehnané prirovnávať myšlienky a marketingové metódy k vírusovej epidémii, autor vás však presvedčí o oprávnenosti tejto analógie.

Čo teda potrebujete k tomu, aby ste spravili zo svojho produktu hviezdu na trhu? Málo – tých správnych ľudí a ten správny prístup :-D . Aké jednoduché, však? Kniha Bod zlomu nie je návodom na úspech v tom pravom zmysle slova, avšak nájdete v nej užitočné informácie a tipy, ktoré sa môžu stať prvým krokom k spusteniu vašej vlastnej epidémie. Gladwell spracoval knihu ako súhrn niekoľkých prípadových štúdií, ktoré sú perfektným príkladom úspešného využitia bodu zlomu v praxi a umožňujú vám naučiť sa niečo od tých najlepších. Dozviete sa napríklad, v čom spočíva dôležitosť čísla 150 alebo ako vznikala relácia pre deti, ktorá by bola „lepkavá“ a aj ich niečo naučila.

***

Knihy Malcolma Gladwella sú veľmi zaujímavým čítaním, ktoré vás zásobí množstvom pozoruhodných informácií. Štýl autora je zrozumiteľný pre každého, vyhýba sa prílišnému vedeckému alebo odbornému vyjadrovaniu a preferuje informovanie cez reálne prípadové štúdie. Práve tieto názorné príklady zo života vám umožnia vytvoriť si presnejšiu predstavu o fungovaní jednotlivých metód a zjednodušujú pochopenie nových pojmov a postupov. A ako dôkaz, že si tieto príklady autor nevymyslel slúžia zoznamy zdrojov v závere kníh, ktoré pre vás zároveň môžu byť zdrojom ďalších informácií k jednotlivým témam.

Obe spomenuté knihy sa mi páčili, avšak o niečo viac ma upútal Záblesk a taktiež sa čítal o trochu ľahšie ako Bod zlomu. Odporúčam všetkým, ktorí radi občas (alebo aj často) siahnu po knihách zameraných na sociálnu psychológiu, marketing alebo manažment. Ak vás knihy Malcolma Gladwella zaujali, tak medzi článkami na našom blogu nájdete aj recenziu na jeho knihu Výnimoční.

 

Carrot

———————————————————————————————————————

„Nielen pravda sama poskytuje istotu, ale už i jej samotné hľadanie upokojuje.“
-Blaise Pascal

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,073 prečítaní

Žiaden komentár k “Malcolm Gladwell – Záblesk & Bod zlomu (dvojrecenzia)”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>